На Херсонщині російські окупанти знищили 46 та пошкодили 205 об'єктів культури — Карандєєв

На Херсонщині російські окупанти знищили 46 та пошкодили 205 об'єктів культури — Карандєєв

Херсон, культура, в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв
В.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв на брифінгу у Херсоні, 11 квітня 2024 рік. Суспільне Херсон

Внаслідок російської збройної агресії у Херсонській області з початку повномасштабного вторгнення постраждав 251 об'єкт культури: 46 з них — знищені повністю, 205 — пошкоджені.

Про це 11 квітня на пресконференції у Херсоні заявив виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

"З цих об'єктів — 136 пам'яток культури. І не всі вони знаходяться у власності держави. Тому дуже важливо зараз, щоб власник був відповідальним. Тому ми працюємо над тим, щоб модернізувати законодавство, посилити відповідальність власників, які ухиляються від здійснення реставраційних робіт, від утримання пам'ятки в належному стані", — сказав Карандєєв.

Тако він повідомив, що в міністерстві шукають форми, як у правильний спосіб долучати до відновлення і реставрації пам'яток інвестиційні кошти.

"Сьогодні наше українське законодавство є вкрай консервативним. Ми не можемо здійснити реставрацію, вносити корективи в архітектуру об'єкта, тобто в об'ємно-просторові характеристики. Наразі реставрація передбачає абсолютне відновлення в тих формах і образах, які були до моменту руйнації, наприклад, або пошкодження. Натомість ми з вами розуміємо, що реставрація — це дорога справа. В чотири, в п'ять разів дорожче, ніж нове будівництво", — сказав Карандєєв.

За його словами знайти інвестора або ж, якщо він є, вимагати від нього дотримання всіх реставраційних вимог, дуже непросто. Тому є спокуса у багатьох власників знищити об'єкт: довести його до стану знищення і збудувати щось нове.

"Або ж замість правильної реставрації, а реставрація здійснюється не просто за проєктною документацією, а за науково проєктною, здійснити звичайні там ремонтні роботи й найцінніші речі просто позбивати й не відновлювати їх. Йдеться про якісь елементи, ліплення, оздоблення всередині чи зовнішніх фасадів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок