"Підприємства повинні зробити перерахунок". Яка ситуація з боргами за послуги ЖКГ під час окупації у Херсонській громаді

"Підприємства повинні зробити перерахунок". Яка ситуація з боргами за послуги ЖКГ під час окупації у Херсонській громаді

Ексклюзивно

Згідно з постановою Кабінету міністрів від 29 грудня 2023 року заборонено нарахування плати та стягнення заборгованості за послуги ЖКГ з жителів Херсонської громади у період російської окупації. Підприємства, які надають ці послуги мають здійснити автоматичний перерахунок за період з 2 березня по 11 листопада 2022 року.

Тетяна проживає у квартирі з чоловіком. Розповідає, з лютого 2022 року перестала сплачувати за житлово-комунальні послуги окрім вивезення сміття. Жінка говорить, має борги, але погасити їх не може, оскільки в родині працює тільки вона.

Послуги ЖКГ під час окупації: що буде з боргами
Подвір'я херсонських багатоповерхівок, 19 лютого 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

"Може будуть кращі часи, буде дохід і в мене, і в чоловіка, і все наладиться, тоді будемо розрахуємось з боргами. Варіантів, так я розумію, більше немає", — говорить жінка.

Прибирання прибудинкової території, під’їздів, вивіз сміття та водозабезпечення не припиняли й під час тимчасової окупації, і зараз, коли місто обстрілюють російські військові. Щоправда, сплачують за ці послуги не всі власники квартир, розказує голова ОСББ Юрій Морін. У підпорядкуванні чоловіка три будинки. У двох, які на 125 квартир, заборгованість по 400 тисяч гривень, у третьому, на 50 квартир — близько 100 тисяч гривень, каже чоловік.

Послуги ЖКГ під час окупації: що буде з боргами
Голова ОСББ Юрій Морін, Херсон, 19 лютого 2024 року. Фото: Суспільне Херсон

"Для розуміння у цьому будинку, якщо всі 100% сплачуєте, то ми маємо зібрати 28 тисяч, а у результаті збираємо 8-10 тисяч, коли як. Все це в більшості коштом пенсіонерів", — каже Морін.

Усі нарахування за житлово-комунальні послуги за час окупації будуть списані, комунальні підприємства мають зробити перерахунок, розказує експертка Кристина Ненно. Оскільки набрала чинності постанова Кабміну України від 29 грудня 2023 р.( № 1405), яка передбачає реструктуризацію і списання боргів. Перерахунки підприємства мають зробити протягом березня-квітня 2024 року. Ця оплата буде перенесена на поточний період як переплата, або якщо була заборгованість до повномасштабного вторгнення, то цей перерахунок автоматично погасить борг, говорить експертка.

"Абсолютно за всі комунальні послуги, виключень немає, абонплата так само скасовується. Якщо там були на законодавчому рівні неврегульовані певні процедури з приводу абонплати. Тому що по факту, якщо ми говоримо про газопостачання, там кубічні метри газу або використовувалися або не використовувалися можна було порахувати та абонплата не скасовувалася. Це така одиниця, яка є фіксованою, то в цьому випадку скасовуються абсолютно всі надані комунальні послуги", — каже Кристина Ненно.

Перерахування стосується також і ОСББ, говорить жінка.

"Що стосується ОСББ чисто теоретично на законодавчому рівні вони не мають цього робити, але оскільки вийшла постанова Кабміну, яка є найвищим законодавчим актом, який хіба що можна скасувати. То тут ОСББ так само керується тим самим законодавчим актом. Закон про ОСББ є діє, там де всі абсолютно внески співвласників мають бути зараховані та утримані, але є постанова Кабінету міністрів, яка має вищу юридичну силу", — розповіла експертка.

Як зробити перерахунки, розказує директорка Херсонської обласної енергопостачальної компанії Світлана Макаренко, не знають. Оскільки, за її словами, на сьогодні питання повного списання боргів і перерахування на законодавчому рівні не вирішено.

"Ми звернулися до наших органів контролю профільного міністерства, до НКРЕКП України з питань щодо порядку проведення вимог постанов з цього не нарахування. Тому що за період окупації вже було проведено нарахування. Я скажу, що ми купили електроенергію, ми її поставили на територію Херсонщини саме для потреб населення і підприємств, розрахували та виставили рахунки, й деякі люди сплатили вже", — каже директорка ХОЕК.

Після офіційних роз’яснень, каже Світлана Макаренко, розпочнуть виконувати постанову.

Раніше керівник МВА Роман Мрочко повідомив, що набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 р. № 1 405, якою внесені зміни у порядок оплати житлово-комунальних послуг. Зокрема, забороняється нарахування плати та стягнення заборгованості за послуги ЖКГ з жителів Херсонської громади у період російської окупації.

Також очільник ОВА Олександр Прокудін повідомив, що на деокупованій частині Херсонської області вибухотехніки розмінували двісті тисяч гектарів. Це близько 29% від загальної площі територій.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок