Російський суд виніс вирок ІТ-спеціалісту з Херсона Івану Козлову. Його засудили на 11 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.
Дружина Марія розповіла, що російські військові затримали Івана 21 квітня 2022 року в Армянську на адмінмежі з Кримом. Чоловік разом з родиною намагався виїхати з окупації. Весь цей час його утримували у СІЗО, 30 листопада суд виніс йому вирок.
"Суддя питав причину того, що Іван робив і чи не змінилася вона в його свідомості. Він не змінив різко якось свою позицію на суді. Справу побудували на тому, що він передавав дані розташування російських військ до української армії та до СБУ. І його питали, чому ти це робив. Він і відповідав як і раніше: "Бо прийшли в мій дім, тому, що я українець", — говорить Марія.
Так зване "слідство" тривало пів року, було три судових засідання. Марія говорить, зв’язок з чоловіком підтримує через російський інтернет-сервіс, який підлягає цензурі.
"Наскільки відомо, що катування продовжуються. Всі елементи тиску вони продовжують застосовувати. Навіть попри те, що вже пройшли суди. Але він мені пише у кожному листі, що не дають спати. Використовують такий момент і психофізіологічного тиску також, що вони будять вночі, а потім спати вдень теж не дають. Й інші моменти катування також продовжуються. Там багато таких цивільних і вони всі мають такі строки від 10 до 20 років", — каже дружина.
Адвокатка Юлія Богдан допомагає родині Івана Козлова. Говорить, російський суд звинувачує херсонця у шпіонажі. За її словами, тимчасово окупований Крим — це взагалі закрита зона, тож, гуманітарну допомогу передати не можуть, є лише листування.
"В листах є багато доказів жорстокого поводження з полоненими. Це свідчення саме тих осіб, яких звільнили. Наразі існує контактна група російських і українських правозахисників. Більшість російських захисників переслідують, тому вони покинули територію. І ми робимо усе можливе для визволення і повернення наших людей в Україну", — розповіла адвокатка.
На судовий вирок будуть подавати апеляційну скаргу, говорить Юлія Богдан.
"Ми сподіваємося на подачу апеляційної скарги, але ми не перебільшуємо її значення, оскільки ми розуміємо, що країна-агресорка точно не буде зменшувати на багато років. Щодо процесу обміну, я не можу коментувати, але зараз опрацьовується саме механізм звільнення наших цивільних людей, які отримали незаконні вироки", — говорить вона.
Раніше окупаційний "Верховний суд Криму" засудив викрадених мешканців Херсонщини, а саме волонтера з інвалідністю Миколу Петровського та Сергія Котова, до 15 і 16 років колонії суворого режиму за нібито "шпигунство".
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.