Затоплення Херсонщини: як зафіксувати збитки та отримати компенсацію — пояснення юриста

Затоплення Херсонщини: як зафіксувати збитки та отримати компенсацію — пояснення юриста

Затоплення Херсонщини: як зафіксувати збитки та отримати компенсацію — пояснення юриста
Херсон, пошкоджені речі у дворі затопленого будинку, 22 червня 2023 року. Суспільне Херсон

Російська армія 6 червня підірвала Каховську ГЕС. Внаслідок на ранок наступного дня на правобережній Херсонщині були затоплені 1852 будинки, вода продовжувала прибувати. Станом на 20 червня поліція зареєструвала понад 4000 заяв про пошкодження майна. Наслідки підтоплення в області долають й досі. Як жителям Херсонської області, які постраждали під час штучної повені, зафіксувати збитки та отримати компенсацію, пояснює юристка Олена Іпатенко.

Крок 1. Щоб зафіксувати факт підтоплення будинку або квартири, треба звернутися до поліції і повідомити про це. Можна зателефонувати 102 або звернутись особисто.

"Це найперше, що треба зробити. Поліція огляне житло та зафіксує факт пошкодження майна внаслідок російської агресії. Далі — слід отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань", — каже Олена.

Крок 2. Звернутися до міськради або сільради, щоб зафіксувати факт пошкодженого житла внаслідок підтоплення.

Крок 3. Скласти акт підтоплення житла.

"Вказаний акт щодо квартири складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, яку було залито. Якщо підтоплений приватний будинок, то бажана присутність так званого квартального та сусідів", — пояснює Олена.

Якщо немає ні балансоутримувача, ні квартального, юристка радить скласти акт у присутності свідків, сусідів, при цьому треба зберегти їх контакти. Усі присутні мають обов’язково підписати вказаний акт, каже Олена.

В акті повинні бути відображені:

 • дата складання акту (число, місяць, рік);
 • місце складання (адреса будинку, квартири);
 • прізвища, ініціали та займані посади членів комісії;
 • прізвище, ім'я, по батькові власника (наймача, орендаря) житла, що зазнало шкоди;
 • характер підтоплення та його причини;
 • завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість);
 • висновок комісії щодо причин підтоплення.

"Крім складання акту, не забувайте детально зафіксувати на фото та відео пошкоджень, завданих вашому майну підтопленням квартир чи будинку. Тільки після цього можна прибирати, розбирати завали, ремонтувати", — пояснює юристка.

Крок 4. Подати заявку, документи для отримання компенсації або матеріальної допомоги.

Як отримати компенсацію за пошкодження житла до 200 тисяч грн за програмою "єВідновлення"

Власнику або співвласнику пошкодженого майна необхідно подати заяву в паперовій або електронній формі на компенсацію.

Заяву у паперовій формі можна подати через ЦНАПи, органи соцзахисту населення або нотаріусів. Для цього треба надати оригінали наступних документів: паспорта, ідентифікаційного коду, документи на нерухоме майно.

"Пакет документів можна подати через представника, повноваження якого нотаріально посвідчені", - каже юристка.

Електронну форму можна подати через портал "Дія". Для цього слід зайти у "Дію", відкрити вкладку "Послуги", а потім вкладку "єВідновлення".

"Якщо відомості про об’єкт нерухомого майна відсутні в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно — це житло, придбане до 2013 року, слід звернутися до ЦНАПу чи нотаріуса, щоб отримати відповідний витяг", — пояснює Олена.

Вказану допомогу можна витратити лише за цільовим призначенням: на закупівлю будівельних матеріалів для ремонту пошкодженого житла.

Як отримати одноразову державну допомогу у сумі 5000 грн для жителів населених пунктів, постраждалих від затоплення

"Така допомога надається людям з розрахунку на кожного члена родини, які на момент затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС проживали в населених пунктах, які постраждали внаслідок підтоплення. Якщо ви станом на 5 червня 2023 року отримували допомогу на проживання ВПО у населених пунктах, які не постраждали від підтоплення, то ви допомогу у 5000 отримати не можете", — пояснює юристка.

До 31 серпня 2023 року треба звернутися до органу соціального захисту населення за адресою фактичного місця проживання з відповідною заявою, до якої додати наступні документи:

 1. Документ, що посвідчує особу/єДокумент;
 2. Ідентифікаційний код;
 3. Свідоцтво про народження дитини;
 4. Довідку з реквізитами розрахункового рахунку, відкритого у банківській установі на ім’я заявника.

"Саме на вказаний рахунок після перевірки наданих заявником документів буде перераховано одноразову матеріальну допомогу у сумі 5000 грн. Альтернативним варіантом є отримання допомоги у відділеннях Укрпошти", — говорить Олена.

За її словами, документи також можна передати через представника відповідної військової адміністрації. Протягом 10 днів з дня подачі документів приймається відповідне рішення про надання допомоги.

Як отримати одноразову грошову допомогу у сумі 6600 грн від Міжнародної організації з міграції ООН для жителів населених пунктів, постраждалих від затоплення

"Така допомога надається людям, які на момент затоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС проживали в населених пунктах, які постраждали внаслідок підтоплення, з розрахунку на кожного члена родини", — пояснює юристка.

Одному з членів родини треба звернутися до органу соціального захисту населення за адресою фактичного місця проживання з відповідною заявою, до якої додати наступні документи на себе та членів родини, які претендують на таку допомогу:

 1. документ (копія документа), що посвідчує особу;
 2. ідентифікаційний код (або копія);
 3. свідоцтво про народження дитини.

Документи також можна передати через представника відповідної військової адміністрації.

"Люди, які з 6 червня 2023 року виїхали із підтоплених районів тимчасово окупованої території Херсонської області на підконтрольну територію Україні, мають право на отримання одноразової грошової допомоги від держави у сумі 5000 грн та від Міжнародної організації з міграції ООН у сумі 6600 грн", — каже Іпатенко.

Як отримати одноразову матеріальну допомогу у сумі 5000 грн в рамках Херсонської міської комплексної програми "Соціальний захист"

За словами Олени Іпатенко, жителі Херсонської міської територіальної громади, а саме —Херсона та Антонівського, Комишанського, Садівського, Степанівського старостинських округів, житло яких зазнало підтоплення внаслідок підриву Каховської ГЕС, можуть отримати одноразову матеріальну допомогу у сумі 5000 грн в рамках Херсонської міської комплексної програми "Соціальний захист".

"Така допомога надається з розрахунку на одне підтоплене житло, а не на кожного мешканця чи співвласника вказаного житла", — каже юристка.

Отримати вказану допомогу можна наступним чином:

Власник або співвласник житла має звернутися до районних у місті Херсоні ради, на території якої розташований його будинок і отримати довідку, яка підтверджує факт підтоплення.

Потім до управління праці та соціального захисту населення цієї ж ради подати документи для отримання одноразової грошової допомоги, а саме:

 1. заяву на ім’я керівника Херсонської міської військової адміністрації на отримання вказаної грошової допомоги;
 2. раніше отриману довідку, що підтверджує факт підтоплення нерухомого майна;
 3. копію документа, що посвідчує особу;
 4. копію реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 5. копію документа, який посвідчує право власності на нерухоме майно, яке зазнало підтоплення;
 6. довідку з реквізитами розрахункового рахунку, відкритого у банківській установі на ім’я заявника.

Вказані документи можна подати також через представника, повноваження, якого посвідчені нотаріально.

На початок