Перейти до основного змісту
"Договір про зберігання" експонатів херсонського музею. Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин

"Договір про зберігання" експонатів херсонського музею. Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин

"Договір про зберігання" експонатів херсонського музею. Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин
. Сімферополь, так званий "міністр культури Херонської області" та директор ЦМТ у день "договору про зберігання" викраденої колекції 1 квітня 2023 р. Фото: пропагандистські ЗМІ

Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин, коли підписали так званий "договір про зберігання" експонатів Херсонського художнього музею у Криму. Чому про викрадену в музеї п'ять місяців тому колекцію картин згадали тільки зараз та скільки картин вдалося ідентифікувати — Суспільне поспілкувалось з завідувачкою інформаційно-масового відділу Херсонського обласного художнього музею ім. О. Шовкуненка Ларисою Жарких.

Пропагандистські ЗМІ, розповідає Лариса, 2 квітня поширили інформацію про те, що фейкове "міністерство культури Херсонської області" підписало так званий "договір про зберігання" колекції Херсонського обласного художнього музею у Центральному музеї Тавриди. У цьому "документі", щоправда, вказали, що картини перевезені з краєзнавчого музею.

"На світлинах, які супроводжували новину, — твори з Херсонського художнього музею. Ми їх одразу ж впізнали. Але краєзнавчого — так краєзнавчого, врешті-решт, і звідти, крім різноманітних музейних експонатів, були викрадені і картини. Аж раптом великі міністерські "фахівці" дізналися чи згадали, що йдеться про твори художнього музею — і 3 квітня у своїх офіційних повідомленнях все повиправляли, але у новинах, розповсюджених пресою, все залишилось так, як і було. Це невеличкий штрих до рівня їхньої фаховості", — каже Лариса Жарких.

"Договір про зберігання" експонатів херсонського музею. Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин
Сімферополь, підписання "договору про зберігання" колекції Херсонського художнього музею, 1 квітня 2023 р. Фото: пропагандистські ЗМІ

Новина про так зване "перевезення" творів мистецтва до Сімферополя поширилась і в українському інформаційному просторі, продовжила пані Лариса. Хоча насправді вони там перебували протягом всього цього часу. П’ять місяців тому російські окупанти вивезли понад 10 тисяч картин з художнього музею імені Шовкуненка до Центрального музею Тавриди. Його директор Андрій Мальгін неодноразово підтверджував журналістам, що прийняв на "збереження" твори мистецтва з Херсона.

"Чому "договір" підписаний лише зараз? Чесно кажучи, важко шукати логіку там, де її немає, що робиться в "руськомірських" головах, осягнути неможливо. Але можна припустити, що це пов’язано з планами росіян провести інвентаризацію всіх "виявлених" пам’яток культури на тимчасово окупованих територіях і внести їх в єдиний реєстр своєї "культурної спадщини". Їхня рада федерації в середині березня схвалила закон про спрощений порядок "віднесення пам'яток у нових регіонах до об'єктів культурної спадщини", і Херсонська область теж є у тому переліку", — сказала співробітниця музею.

"Договір про зберігання" експонатів херсонського музею. Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин
Сімферополь, концентна зала Центрального музею Тавриди, стелажі з викраденими у Херсонського художнього музею творами мистецтва, 1 квітня 2023 р. Фото: пропагандистські ЗМІ

Викрадена колекція картин херсонського музею розташована у концертній залі Центрального музею Тавриди, яку переобладнали під фондосховище. Це, каже Лариса, підтверджують фотографії з пропагандистських ресурсів. Музейники сумніваються, що всі "евакуйовані" картини доїхали до Сімферополя.

"Маємо підозри, що не вся колекція була перевезена до Криму, що частина могла "розпорошитися" по дорозі та потрапити до приватних колекцій. Принаймні, на сьогодні ми вже можемо стверджувати, що викрадено явно понад 10 тисяч творів мистецтва", — сказала Лариса Жарких.

"Договір про зберігання" експонатів херсонського музею. Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин
В таких умовах зберігалися викрадені твори мистецтва в Центральному музеї Твариди на початку листопада 2022 р. Фото надав Херсонський обласний художній музей

За світлинами з сімферопольського музею херсонські мистецтвознавці ідентифікують твори мистецтва. Вже впізнали три десятки.

"Але чомусь на ці світлини не потрапили полотна Івана Айвазовського, Миколи Пимоненка, Пітера Лелі та інші яскраві шедеври. З творів, які складали постійну експозицію, ми бачили лише мініатюру Івана Похитонова. Тож питання, чи все вкрадене перебуває у Центральному музеї Тавриди, залишається відкритим", — прокоментувала наукова співробітниця.

"Договір про зберігання" експонатів херсонського музею. Російські окупанти власноруч задокументували свій злочин
Сімферополь, музей Тавриди, викрадені у Херсонському художньому музеї картини, початок листопада 2022 р. Фото надав Херсонський обласний художній музей

Навіть якщо мародерство назвати "евакуацією", то це мало що змінить, говорить пані Лариса.

"Підписанням "договору про зберігання", хай і через п’ять місяців після викрадення, окупанти-мародери офіційно задокументували власні злочини. Всі ці безглузді рішення, за якими українські цінності автоматично стануть "російськими", не мають жодної юридичної сили. Згідно з Гаазькою конвенцією 1954 року, підписантами якої є і Україна, і Росія, в разі протизаконного вивезення культурних цінностей з окупованих територій незаконний власник цих цінностей зобов'язаний повернути їх після припинення воєнних дій. Ми дуже сподіваємось, що твори мистецтва повернуться додому, а всі винні понесуть покарання відповідно до свого злочину", — сказала Лариса Жарких.

Що відомо

  • 23 травня 2022 року озброєні чоловіки в цивільному завітали до Херсонського художнього музею, які заявили про "інвентаризацію" колекції.
  • 19 липня 2022 року близько 11 години військові РФ захопили Херсонський художній музей і призначили свою "директорку".
  • 1 листопада 2022 року російські окупанти пограбували художній музей у Херсоні. 3 листопада поліція почала розслідувати справу, яку відкрили за фактом пограбування військовими РФ цінностей Херсонського художнього музею.
  • 7 листопада 2022 року, на сторінці у Facebook Херсонського художнього музею, адміністрація виклала пост про те, що картини, викрадені з військовими РФ, "засвітилися" у Центральному музеї Тавриди у Сімферополі.

Читайте також

"Ми залишаємо все менше і менше позицій для обстрілу окупантам". Гуменюк про ситуацію на лівобережжі Херсонщини

Черги за сертифікатами на продукти від ООН: що відбувається на пунктах видачі у Херсоні

Обстріли Херсона та Берислава, продовольчі сертифікати від ООН. 407 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Топ дня

Вибір редакції

На початок