Щоденні тортури та відсутність медичної допомоги. Як виглядають виявлені у Херсоні катівні російської армії

Щоденні тортури та відсутність медичної допомоги. Як виглядають виявлені у Херсоні катівні російської армії

Ексклюзивно
Щоденні тортури та відсутність медичної допомоги. Як виглядають виявлені у Херсоні катівні російської армії
. Херсон. Одна з камер у катівні російських військових, 21 березня 2023 року Фото: Суспільне

На правобережжі Херсонщини після звільнення виявили 20 катівень та місць, де утримували полонених українців, російські військові. В Херсоні їх п'ять, розповів Суспільному пресофіцер головного управління Національної поліції у Херсонській області Андрій Кований. У двох з них побували кореспонденти Суспільного.

Коридори та численні камери, у них — сліди від катувань. Тут російські військові під час окупації області утримували херсонців. Пресофіцер ГУ Нацполіції в Херсонської області показує сліди від кийків та гумових палиць в Херсонському ІТТ:

"Такі характерні плями. Ті, кого тут утримували і катували, розповіли, що тут на столику стояв польовий телефон, за допомогою якого окупанти виробляли струм. Дроти під'єднували до різних частин тіла людини, яка сиділа прив'язана, до вух, до геніталій і таким чином пропускали струм через тіло людини й завдавали надзвичайного болю".

Щоденні тортури та відсутність медичної допомоги. Як виглядають виявлені у Херсоні катівні російської армії
Херсон. Надпис на стіні в одній з камер у катівні російських військових, 21 березня 2023 року Фото: Суспільне

Способи і засоби катування людей були різними, каже поліцейський. Військові РФ заливали воду в горло людини, натягали протигаз і не давали дихати, просто нещадно били.

"Робити могли де завгодно і чим завгодно. Фактично людину забирали з табору били на коридорі, щоб це всі бачили та чули. Й фактично звуки, крики тут не припинялися ні на хвилину", — каже Кований.

Щоденні тортури та відсутність медичної допомоги. Як виглядають виявлені у Херсоні катівні російської армії
Херсон. Андрій Кований показує місце утримання українців армією РФ, 21 березня 2023 року Фото: Суспільне

Андрій Андрющенко, один із херсонців, які пройшли через російські катівні. Він — учасник руху спротиву. В окупації робив патріотичні написи та графіті. Російські спецслужби звинувачували Андрія в закликах до екстремізму і тримали в ІТТ майже два місяці.

"Щоденні тортури, катували й били струмом, вибивали зуби. Щоденні допити. Напевно це було 25 чи 26 днів. Половина терміну мого. Потім нас залишили у спокою. Бо з'являлися нові хлопці, як вони казали "свежие мясо", "новый интерес". Вони перемикалися на них. З нас когось часом відпускали, про когось забували, когось вивозили на Крим на суд", — згадує Андрій.

Камери в ізоляторі тимчасового утримання розраховані на чотирьох людей, російські військові тримали тут в середньому до десяти. Декого кілька днів, хтось пробув тут кілька тижнів, а дехто – місяці, розповів пресофіцер поліції.

"Російські окупанти чинили психологічний тиск, погрожували, змушували наших людей викрикували пропагандистські гасла. Коли відкривалися двері в камері, всі разом мали підскочити і кричати: "Слава Росії, слава Путіну, слава Шойгу". Якщо хтось кричав недостатньо голосно, або ще щось не подобалося, то вони могли позбавити сну, їжі", — каже Кований.

Щоденні тортури та відсутність медичної допомоги. Як виглядають виявлені у Херсоні катівні російської армії
Херсон. Побут в одній з облаштованих російськими військовими катівні для українців, 21 березня 2023 року Фото: Суспільне

Медичну допомогу не надавали, годували один раз на день. Полонені розповіли, що зранку на сніданок давали кашу й одне варене яйце, каже поліцейський.

Ще одну катівню російські військові облаштували у підвалі будівлі головного управління поліції Херсонської області. Тут в нелюдських умовах утримували пенсіонерів правоохоронних органів, патріотів і пересічних херсонців, які відмовлялися співпрацювати з російськими окупантами.

У багатьох камерах херсонських катівень, каже Кований, виявили саморобні календарі. Таким чином люди, яких тут тримали, вели відлік часу. Майже всі вони закінчуються датою 20 жовтня, тому правоохоронці припускають, що саме в цей час "евакуювали" затриманих, розповів пресофіцер.

Скільки людей пройшло через російські катівні на Херсонщині встановити неможливо, бо не всі хочуть про це говорити, каже Кований.

"Зараз є два підтверджених випадки смерті двох чоловіків в ізоляторі тимчасового тримання, їх тіло ексгумували, проводять відповідні слідчі дії загалом слідчі працюють над встановленням повної картини й імен всіх тих, кого тут тримали", — розповів він.

Всі місця, де були облаштовані катівні, російські військові розграбували, коли залишали Херсон. В ІТТ, каже Андрій Кований, забрали оргтехніку, вирізали металеві двері, грати та вирвали нари майже в усіх камерах.

Що відомо

  • Під час окупації Херсона у місті "працювали" близько 20 катівень, куди забирали та піддавали тортурам українських активістів. Скільки людей утримували в них остаточно не відома, але близько 400 — вважають безвісти зниклими.
  • За даними поліції станом на 14 січня 2023 року російські окупанти облаштували дві катівні в одному з сіл тимчасово окупованого Скадовського району.
  • 3 січня 2023 року у Херсоні в підвальному приміщенні будівлі головного управління поліції Херсонської області спеціалізована слідчо-оперативна група виявила катівню, яку облаштували російські окупанти.
  • Станом на 24 листопада на території звільненої Херсонської області встановили 9 катівень. Також виявили 432 тіла цивільних людей, які були вбиті.

Читайте також

"Абсолютна більшість фермерів Херсонщини готові працювати. Головне — це питання безпеки на полях" — Соболевський

Сили оборони знищили спостережний пункт та військову техніку на лівобережжі Херсонщини

Російські війська не припиняють обстрілювати правобережжя Херсонщини, цілять по цивільній інфраструктурі

Вироки за колаборанство, розстріляне авто в Олександрівці. 392 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Telegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок