Був в'язнем російських окупантів. Каховський журналіст навчає колег документувати воєнні злочини

Був в'язнем російських окупантів. Каховський журналіст навчає колег документувати воєнні злочини

Ексклюзивно
Був в'язнем російських окупантів. Каховський журналіст навчає колег документувати воєнні злочини
. Журналіст Олег Батурін на подвір'ї одного з деокупованих сіл Херсонщини, осінь 2022 Фото: Сергій Нікітенко

Олег Батурін журналіст з Каховки. Чоловік побував у російській катівні. Зараз він в Одесі, проводить тренінги для колег з документування воєнних злочинів військових РФ в Україні.

"Мене спочатку запросили у Братиславу на міжнародну журналістську конференцію поділитися своїм досвідом роботи на окупованих територіях. І це був для мене такий виклик і перший досвід проведення таких тренінгів взагалі. Так виникла ідея провести подібну творчу зустріч-тренінг в Одесі. Але розширити тему цього тренінгу, додавши також мій досвід документування воєнних злочинників у Херсонській області", — розповідає журналіст.

Олег робив матеріали з захопленої окупаційними військами Каховки, допоки його не схопили російські спецслужби. Це сталось у березні 2022 року і протримали в полоні 9 днів. Журналісту так і не сказали, за що його затримали. Олег вважає, що російські військові хотіли його залякати, аби він припинив професійну діяльність.

"Розпитували про різне: і про білоруських журналістів, які працюють у Херсоні, і про білоруських активістів, і про людей, які організовували проукраїнські мітинги в Херсоні, і про тих, хто веде телеграм-канали у Херсоні. Я не жив у Херсоні і більше фокусувався і зараз фокусуюсь на подіях саме в регіонах Херсонської області. Я не уявляю, чим я міг бути корисним окупантам", — говорить Олег Батурін.

Був в'язнем російських окупантів. Каховський журналіст навчає колег документувати воєнні злочини
Одеса. Журналіст Олег Батурін проводить тренінг з документування воєнних злочинів, 3 лютого 2023 Фото: Суспільне Херсон

Після звільнення з полону у квітні журналіст із родиною виїхав на підконтрольну Україні територію.

Зараз Олег займається документуванням російських воєнних злочинів, які чинять військові російської федерації в Україні.

"Життя на Херсонщині і те, що відбувається на Херсонщині з 24 лютого воно не відділяється, є невіддільною частиною з тим, що відбувається в Україні, з тими воєнними злочинами, з викраденнями людей та всіма іншими злочинами, які чинять росіяни на Херсонщині", — розповідає Батурін.

Координатор "Медіабаза-Херсон" Сергій Нікітенко разом з Олегом Батуріним з вересня їздить у деокуповані населені пункти Херсонщини.

"Вирішили, що його досвід як людини, яка на практиці працює дуже багато з жертвами російських злочинів важливий. Потрібно, щоб одеські і херсонські журналісти, які тимчасово живуть в Одесі, теж почули, побачили цікаві для себе речі", — розповідає Нікітенко.

Був в'язнем російських окупантів. Каховський журналіст навчає колег документувати воєнні злочини
Одеса. Слухачі тренінгу Олега Батуріна обговорюють почуте на занятті, 3 лютого 2023 Фото: Суспільне Херсон

Одеський журналіст, фактчекер StopFake Олександр Замковой має досвід роботи з людьми, які пережили воєнні злочини російських військових. Він спілкувався із херсонцем, який пройшов через катівні в окупації та дівчиною, яка втекла з тимчасово окупованого Мелітополя.

"Це журналістські матеріали, я не скажу, що документував воєнні злочини, але це дуже важлива інформація, яку повинен знати кожен журналіст. Об’єктивно надати суспільству інформацію, для того, щоб було можливо її використовувати, наприклад, у судових процесах для встановлення винних у цих злочинах", — розповідає Олександр Замковий.

На тренінг з документації воєнних злочинів одеська журналістка Юлія Сущенко прийшла, щоб дізнатись щось нове, адже цією темою раніше не займалася.

"Особисто у мене немає підготовки до спілкування з цією категорією людей. Іноді бувають дійсно якісь моменти, коли ти сумніваєшся, чи маєш ти право поставити це питання, чи не травмуєш ти людину, чи написати так, чи по-іншому", — говорить журналістка.

Окрім документування воєнних злочинів Олег Батурін займається викриттям колаборантів Херсонщини. Говорить, орієнтується на знакові постаті, які є показовими у своїх вчинках та діях.

Що відомо

  • 12 березня у Каховці Херсонської області російські військові викрали журналіста "Новий день" Олега Батуріна. Його утримували в полоні протягом восьми днів.

Читайте також

На Херсонському напрямку Сили оборони знищили дві російські ДРГ — Гуменюк

На Херсонщині в тимчасово окупованому Зеленому Поді війська РФ викрали двох людей

348 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок