Під час обміну 19 березня з російського полону повернувся Павло Гикало, мешканець селища Приколотне Вільхуватської громади. Чоловік потрапив у полон 12 березня 2022 року.
Про три роки очікування дружина Павла Іванка Гикало розповіла Суспільне Харків.
Відмовлялася вірити, що чоловік загинув
У російський полон Павло Гикало потрапив майже на початку повномасштабного вторгнення — 12 березня. Іванка каже, що тоді її чоловік перебував на Донеччині. Тоді жінка з сином перебували в окупації — Приколотне було захоплене росіянами.
"Прийшло офіційне сповіщення про зниклого безвісти та, ймовірно, загиблого. Так було написано в документі. У нього на тілі були татуювання. Ми ж були на окупованій території, коли шукали тіло. Його побратими сказали, що він вбитий, що бачили, як він вбитий лежав. Але я не вірила до останнього. Коли я приїхала до його мами, то побачила чорну хустку на ній. Я кажу: “Ні, поки немає тіла, поки самі не побачимо своїми очима — не будемо вірити у те, що він загинув”, — згадує Іванка Гикало.

Пізніше Павла побачили на російських телеканалах і так родина дізналася, що військовий живий і в полоні.
"Розповідав, хто він, що він, де потрапив у полон. Ми не знали, де він перебував. Знали, що на Донецькому напрямку, але де саме — не знали цього. Він ніколи не говорив, де саме він перебуває", — говорить Гикало.
За три роки полону Павло Гикало перебував у чотирьох російських колоніях
Єдиний телефонний дзвінок від Павла був на день народження Іванки.
"Вперше я його голос почула 9 липня 2022 року. На мій день народження він подзвонив і привітав. Тоді я почула його голос. Він сказав, що перебуває в Оленівській колонії. Йому дали можливість зателефонувати, й він зателефонував. Це був єдиний телефонний дзвінок. Зв’язок з ним пропав", — згадує Іванка.
Пізніше я дізналася, що там було влучання 29 липня. Я не знала, де він, що з ним, як він, чи він живий. Я зв’язувалася з волонтерами. Його не було ані серед загиблих, ані серед поранених.
Згодом жінка дізналася, що Павло за час полону був у щонайменше чотирьох колоніях.
"Пізніше, у грудні 2024, перед Новим роком обміняли хлопця. Цей хлопець зі мною зв’язався, сказав, що мій чоловік перебуває у Кіровській колонії, що він живий, здоровий, що руки й ноги цілі. Сказав, що стан у нього дуже пригнічений. Ще знайшла хлопців, яких обмінювали, тому дізналася що він живий. До цього я нічого не знала. Він чотири колонії за цей час змінив", — говорить Іванка Гикало.
Чекали з полону три роки та сім днів
19 квітня 2022 року Іванка з сином виїхали з окупації, рушили на захід України. Жінка каже, що сподівалася, що Павла швидко обміняють.
"Ухвалили рішення виїхати до Польщі. Думала, що це на місяці два, тому що думала, що чоловіка обміняють. Але вийшло, що три роки ми у Польщі", — говорить дружина.
За її словами, очікування обміну було нестерпним: "Це було 3 роки й 7 днів чекання. Це було дуже важко. Важко було прокидатися й думати: де він, що він, як він".

19 березня 2025 року Іванка нарешті знайшла ім'я чоловіка у списку звільнених з полону.
"Я чула, що буде обмін і чекала на свого чоловіка. Зайшла у новини подивитися, чи цей обмін відбувся, чи ще ні. Викинули списки. Я побачила № 33 і прізвище чоловіка. Я дуже зраділа. Зателефонувала мені мама чоловіка й повідомила мені про цю новину теж. Вона теж бачила новини. А хвилин за 10 мені зателефонували зі Служби безпеки України й повідомили, що мій чоловік вже на території України", — говорить Іванка Гикало.
"Три роки невідомості — він теж не знав, що з нами, де ми"
Іванка каже, що перший дзвінок Павла після повернення з полону для всієї родини був дуже емоційним.
"Коли я вперше почула голос, коли вперше розмовляла після повернення, я включила гучний зв’язок. Син був біля мене. Він сказав: “Синку, твій голос схожий на мій”. Емоції були, плакали, син плакав і я плакала від радості. Ці емоції неможливо передати. Сказав, що він нас любить, що він живий, що дуже сумував за нами. Три роки невідомості — він теж не знав, що з нами, де ми", — говорить жінка.

Іванка каже, що після полону Павло почуває себе збентежено.
"Не може повірити, що Харківщина розбита, що розбитий Куп’янськ, що розбитий Вовчанськ, що його батьківський дім розбитий. Не може в це повірити, не може прийти в себе", — каже Гикало.
Нині Іванка з сином збираються в Україну, щоб вперше за понад три роки обійняти Павла.
Що відомо про обмін полоненими 19 березня 2025 року
18 березня очільник Росії Володимир Путін під час розмови з президентом США Дональдом Трампом анонсував обмін полоненими, який мав би відбутись 19 березня. Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що 19 березня Україна та РФ планують провести обмін полоненими.
Україна та РФ провели обмін полоненими у форматі 175 на 175. Серед звільнених — військові ЗСУ, Нацгвардії, ТРО, ВМС та прикордонники. Також є захисники Маріуполя, ті, хто брали участь в Курській операції, та операціях на Донеччині, Луганщині, Херсонщині, Сумщині та у Харківській та Запорізькій областях.
22 звільнених військових у тяжкому стані. Попереду в них тривала реабілітація та відновлення.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube