За три роки повномасштабної війни восьмеро працівників екстреної меддопомоги Харківської області загинули внаслідок бойових дій, двоє з них — під час виконання обов'язків, ще 18 працівників — дістали поранень. Автопарк "екстренки" також зазнав втрат: 150 машин були пошкоджені, 14 — повністю знищені.
Як війна вплинула на склад бригад "швидких", а також — хто, як і яким саме захистом від обстрілів чи мін забезпечує медиків, читайте у матеріалі.
Яких втрат серед працівників і автопарку зазнав центр екстреної медичної допомоги на Харківщині
Загиблі під час виконання обов'язків працівники "екстренки" Харківщини були фельдшер та водій, Українському Радіо Харкова 7 березня розповів директор центру екстреної меддопомоги та медицини катастроф області Віктор Забашта.
У Балаклії бригада їхала на виклик по місту після визволення. Наїхали на вибухівку, автівка спалахнула. Фельдшер зазнав незначних ушкоджень, водій загинув на місці.

Останній фельдшер, який загинув — там був кевларовий шолом, який не витримав шматка асфальту. Бригада приїхала і був повторний ракетний удар. Якби це був інакший, захисний шолом — а в нас є такі — можливо, він би витримав. А кевлар не був пристосований.

Усі працівники служби, за словами Забашти, мають особистий захист: це не лише броня, а й, наприклад, респіратори.
Небезпечність служби не стала причиною дефіцитів кадрів в "екстренці".
"Я знаю цю службу з 1987 року, дефіцит кадрів був завжди, і плинність, загалом, теж. Багато людей приходили для того, щоб навчитися", — каже директор центру.

З 1 січня 2025 року, розповів Забашта, на "швидких" на Харківщині ліквідували посаду водія і фельдшера — тепер бригади складаються з медичних техніківУ вузькому значенні термін "екстрений медичний технік" вказує на працівника ЕМС з рівнем підготовки вище екстреного медичного реагувальника, але нижче парамедика і парамедиків.
Тобто, як, можливо, прилаштувалися до дронів, роботи під тривог, загрозу обстрілів.
Втрати серед автопарку — 150 пошкоджених авто і 14 знищених. Динаміка, каже Забашта, протягом трьох років суттєво не змінилася. Змін зазнали локації уражень і типи зброї, якою медиків атакують росіяни.
З новими авто швидкій допомагають місцеві та державні благодійники, а також фонди з-за кордону.
Зараз перемовини ведемо зі Швецією, перед цим були італійці, дуже, доречі, багато вони допомагають. Французи, німці, поляки — практично всі.
"Прилітає" скрізь, ми не розуміємо, звідки буде загроза": які заходи безпеки вживають, щоб убезпечити медиків "екстренки" на Харківщині
У центрі триває робота над оснащенням автівок екстреної меддопомоги засобами радіоелектронної боротьби. Наразі РЕБи мають чотири бригади з 200, каже Віктор Забашта. Оснащувати будуть не лише ті бригади, що працюють на прифронтових територіях.
Ми ж уже не такі наївні, як були на початку. Коли ми було звільнення територій, мені здавалося, що, якщо я їду з військовими у перший же день, достатньо привезти своїм бригадам Starlink, генератор, шоломи і бронежилети. З'ясувалося, що так само "прилетіти" може і у вчора ще спокійний Богодухівський район, Лозову тощо. Прилітає скрізь, ми не розуміємо, звідки буде загроза, яка саме буде загроза. Нас лякають і радіаційною, і хімічною зброєю, тому ми готуємося і там захист якийсь у нас є певний.

У центрі також розглядають придбання чи отримання від благодійників броньованих машин.
Хто допомагає центру екстреної медичної допомоги на Харківщині: коментар представниць фонду "Пацієнти України"
Чотири бригади, що вже оснащені РЕБ, отримали його від благодійників. Обладнання та речі, прописані в штатному розписі комплектування бригад екстреної меддопомоги, центр закуповує на власні кошти. Допомоги ззовні потребує на засоби, що не сходять у традиційну комплектацію бригади, пояснив Забашта.
Одні з таких благодійників — фонд "Пацієнти України". Його проєктна менеджерка Юлія каже, що центр екстреної меддопомоги на Харківщині є першою цивільною лікарнею, якій із РЕБами допомагає фонд.
"Системи захисту, що ми закупили для Харківської екстренки, куплений за гроші наших друзів з Америки. Це велика організація, які яку організували діаспора українців у США, називається Nova Ukraine, яка підтримувала нас зараз, і ми сподіваємося, що допоможе нам підтримати ще Харківську "екстренку", — розповіла операційна директорка фонду Марія Гришина.

РЕБ — недешеве задоволення, їхня ціна дуже варіюється залежно від складності моделі, але в цілому іде мова про десятки, навіть про сотні тисяч гривень. Системи, що передає фонд, захищають від FPV-дронів на частотах від 400 до 1100 МГц, та від "мавіків" на частотах 2,4-5,8 ГГц.

За словами Віктора Забашти, благодійники також допомагають харківським медикам із розхідними матеріалами.
Дуже багато допомагають і з термоковдрами, з охолоджувальними фільтрами для ШВЛ. Турнікетами ми запасли ще на початку вторгнення і нам їх вистачає. І з ліками з медичними виробами у нас проблем на сьогодні немає.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube