Харківець Микита на позивний "Сєвєр", який підписав контракт з 92-ю бригадою у 2020 році, самовільно залишив військову частину в лютому 2024 року. Через десять місяців він повернувся на службу та продовжує виконувати бойові завдання.
Чому 22-річний "Сєвєр" ухвалив рішення залишити частину та який шлях пройшов, щоб повернутися на службу, читайте та дивіться у матеріалі Суспільне Харків.
Підписав контракт у 18 років
Микита підписав контракт з 92-ю бригадою у 18 років, коли повернувся в Україну з-за кордону. До цього він проживав у Швеції з сестрою, яка стала його опікуном після смерті матері.
"Я повернувся. Було важко переоформлювати документи. У мене не було нікого, крім якихось старих знайомих, друзів шкільних. У мене є родич-військовий. І він пропонував мені піти в армію на контракт. Так вийшло, що на той момент у мене ще була дівчина, коли я приїхав в Україну. Ми з нею порвали. І на цьому моменті якось психанув і просто пішов в армію", — розповів "Сєвєр".


Два роки чоловік служив на посаді помічника гранатометника, потім — навідником на БТР.
Це завжди була перша лінія. Спочатку було дуже весело і цікаво. Далі трохи перестало бути весело і цікаво, коли почали друзі, знайомі зазнавати поранень, були й загиблі. Я не можу себе назвати якимось мегасуперштурмовиком. Я просто виконував свою роботу.
"Не бачитися з коханою людиною — це дуже важко"
У лютому 2024 року військовий без попередження покинув підрозділ на десять місяців. Каже, через участь у бойових діях місяцями міг не бувати вдома та не бачити рідних.
"У період 2022-2023 років ще якось можна було проскочити додому, виїхати. Але знову ж таки — це не відпустка. Ми десь поблизу, швидко заскочив, а потім знову вранці на службу. Відпустки бували, але це була рідкість. І на цій ноті, звісно, хотілося піти в СЗЧ", — пригадав військовослужбовець.


Микита каже, ще три-чотири місяці його служби й вони б розійшлися з дівчиною, з якою перебувають в стосунках майже два роки.
Я просто втомився вже. Ти коли бачиш тих самих людей роками — уже просто втомився. Ви навіть між собою починаєте сваритися, просто, тому що ви одне одному вже набридли. Також не бачитися з коханою людиною — це дуже важко. Поспілкуватися ви завжди зможете, але якісь свої тактильні відчуття це не замінить.
"Не було такого: "От я пішов, все, от як мені добре". Ні. Є завжди оцей тягар"
Про те, що збирається самовільно залишити військову частину, Микита сказав тільки одній людині — водієві, з яким працював в одному екіпажі. Каже, боявся, що його вчинок осудять.
"Я коли пішов… Не було такого: "От я пішов, все, от як мені добре". Ні. Є завжди оцей тягар. Ти розумієш, що ти пішов. Ти, по-перше, в розшуку, по-друге, там твої побратими. Не знаю, як це просто описати, це важко насправді", — розповів військовий.

Дівчина Микити Анна Жукова каже, підтримала рішення коханого, хоча й розуміла, що він може понести за це відповідальність.
Ну, звісно, якась частина мене зраділа, що ми нарешті будемо разом. А інша частина... Я прийняла його рішення. Я сказала: це твоє рішення, як ти вважаєш, так і роби. І він приїхав.

Перші пів року чоловік сидів вдома й майже нікуди не виходив. Потім з дівчиною переїхали до Харкова, де Микита влаштувався на роботу на склад.
"Спочатку було нормально, потім почали більше обмежувати це все, по-перше, блокпости, почалися перевірки. З думкою, що ти все ж таки в розшуку і з розумінням, що за це може бути термін… Було дуже неприємно", — пригадав "Сєвєр".
"У кожного свій запас міцності"
Повернутися до бригади Микиту вмовив його товариш Тимур з позивним "Грузин". Чоловіки товаришували й спілкувалися під час служби. Про те, що Микита самовільно залишив частину, "Грузин" дізнався після його телефонного дзвінка.
"Я отетерів трохи, звісно. Я відразу почав йому казати: повертайся зараз, поки ще не пішли всі ці каруселі, поки тебе не подали в розшук, повертайся, ми все вирішимо. Я думав, в нього якісь конфліктні ситуації чи щось таке було. Насправді — ні, це просто емоційне вигоряння свого роду, багато часу, проведеного в постійній бойовій роботі. Йому треба було відпочити, у кожного свій запас, так би мовити, міцності", — розповів Тимур.


Протягом майже десяти місяців "Грузин" вмовляв товариша повернутися на службу. Каже, робив це у кожній телефонній розмові та при кожній зустрічі. Коли восени з'явилася інформація, що відповідальність за самовільне залишення частини буде посилюватись, Микита прийняв рішення відновитися на службі.
"Спочатку ми зустрілися з прокуратурою, уклали угоду із судом, і суд потім позбавив його за два тижні кримінальної відповідальності, далі пройшов тиждень на час апеляції, і вже був рекомендаційний лист, тож він відразу попав безпосереднього до мого підрозділу, де зараз він вже виконує повноцінні бойові завдання. До нього не застосовували ніяких санкцій", — розказав Тимур.
"Стало трохи легше дихати"
Зараз Микита проходить службу на посаді протитанкіста у підрозділі "Грузина". Чоловік каже, після повернення із СЗЧ став частіше бувати у відпустках.
На момент, коли я вже прийшов у новий підрозділ, у новий колектив… Так склалося, напевно, в армії, що начальники зрозуміли, що не бути вдома людям — це достатньо важко. І вже коли я прийшов, я помітив, що не тільки в моєму підрозділі почали відпускати додому, а й в інших підрозділах. Стало трохи легше дихати. Ти буваєш вдома, хоча б раз на місяць. На три-чотири дні ти спокійно виїжджаєш. Заслужив — і більше.
"Грузин" каже, після повернення із СЗЧ Микита суттєво змінився та подорослішав.
"До цього він сьорбнув справжньої служби, справжньої піхотної війни у своєму, скажімо так, ніжному віці. А потім він сьорбнув оцього безправ’я, цієї невизначеності, коли ти не розумієш, як твоє життя повернеться завтра, як треба правильно вчинити, що треба зробити для того, щоб якось забезпечити своє майбутнє, майбутнє дівчини. Тобто це все сприяло його дорослішанню", — зазначив Тимур.

Як можна було повернутися із СЗЧ в період спрощеного повернення?
Микита повернувся до військової частини перед запровадженням спрощеного механізму повернення. Він діяв протягом зими, і ним скористалися майже 2600 військових з Харківщини. Спрощений механізм передбачав, що військові могли повернутися, лише подавши рапорт. Кримінальні провадження щодо них має закрити ДБР.
За словами речника територіально управління Державного бюро розслідувань Олександра Білки, із питанням про поновлення на службі військові спочатку зверталися до органу досудового розслідування чи ДБР. Далі — подавали рапорт тим частинам, в яких планували продовжити службу.
"Це можна було зробити через застосунок "Армія+". Після подання рапорту про поновлення на службі, військовим поновлювалися всі види забезпечення, і вони ставали в стрій, продовжували службу", — розповів Білка.

За словами речника, повернутися на службу після першого залишення частини військові можуть і нині. Якщо боєць покинув службу менш ніж на три дні, кримінальну справу щодо нього заводити не будуть. У разі залишення частини на більший строк, поновитися можна через суд, зазначив Білка.
Якщо ж СЗЧ відбувається повторно, і такий військовослужбовець не бажає повертатися на службу, то так само порушується кримінальне провадження. Військовослужбовцю буде обрано запобіжний захід, і до суду будуть скеровані обвинувальні акти. Після суд уже винесе вирок за СЗЧ. Згідно з Кримінальним кодексом України, покарання за самовільне залишення частини або дезертирство від 5 до 10 років позбавлення волі.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube