У 2024 році до Харківського секретаріату омбудсмана Дмитра Лубінця надійшло понад сім тисяч звернень про порушення прав людини. У 2023 році цифра була приблизно такою ж, у 2022 році — майже вдвічі меншою.
З яких питань люди звертаються найчастіше, Українському Радіо Харкова 6 лютого розповіла керівниця місцевого Офісу уповноваженого Верховної ради з прав людини Оксана Червякова.
Далі — пряма мова.
Скільки звернень до омбудсмана було на Харківщині у 2024 році
За 2024 рік ми отримали понад 123 тисячі звернень по Україні, з них більш як сім тисяч — з Харківської області.
У 2022 році на Харківщині було понад чотири тисячі звернень, у 2023 році — близько семи тисяч. Якщо порівнюємо три роки, то по Харківській області збільшення звернень у два рази.
Ми готові на випадок того, що звернення будуть збільшуватися. Водночас коли говоримо про права людини: якщо органи влади якісно виконують свою роботу, то кількість звернень зменшується.

Про порушення яких прав в Україні заявляють найчастіше
У секретаріаті виділені п'ять напрямків, один із них — захист прав військових і ветеранів: десятки звернень з Харківської області за 2024 рік, та сотні по Україні.
Різного плану звернення, але найбільша група стосується або зволікання з документами щодо отримання одноразових виплат, або ненадання документів. Також — щодо статусу УБД: попри зміни, внесені до порядку (отримання статусу — ред.) ми отримуємо десятки звернень.

На Харківщині у 2024 році був кейс: дев'ять місяців людина не могла отримати початкові документи, які дозволили б йому звернутися за отриманням статусу учасника бойових дій.
У цьому кейсі і ТЦК й СП працювали, зверталися до військової частини, і людина від себе зробила усе можливе. Військова частина з якихось причин не надавала Форми 5, 6Довідка про обставини травми, та про участь у бойових діях, які підтверджують участь у бойових діях. І тільки після звернення до нашого офісу, залучення центрального рівня, Міноборони, Генштабу, людина отримала статус.
Також у нас відстежено недостатність комунікації, а тому — недостатньої проінформованості ветеранів, військовослужбовців про пільги, гарантії, програми державного й обласного рівнів. Не завжди споживачі розуміють, де яка послуга надається.
Вчора був захід, і відгук був від ветеранів, що дуже складною мовою доносять інформацію. Їм було б зручніше, якби це були окремі фахівці, як фахівці з супроводу, щоб вони простою мовою доносили, в який кабінет зайти, яку довідку подати.

З яких питань до Офісу уповноваженого з прав людини можуть звертатися військові
У першу чергу, до нас можуть звертатися ветерани, коли вони вважають, що певне їхнє право порушили, або якщо вони мають інформацію про системні порушення у військових частинах чи ТЦК.
Наразі, звісно, у фокусі уваги права військовозобов'язаних, якщо ми говоримо про центри комплектування, але в процесі отримання статусу УБД, терцентр виконує функцію посередника між військовою частиною та людиною. Значно ширший їхній функціонал, тому займаємося будь-якими порушеннями.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube