До п'яти років позбавлення волі, заборони обіймати керівні посади у сфері освіти на 15 років і конфіскації майни засудили жительку Петропавлівки Куп'янського району за колабораціонізм. Прокурори довели, що засуджена впроваджувала російські стандарти освіти на окупованих територіях.
Про це йдеться у вироку Червонозаводського районного суду Харкова від 22 листопада 2024 року.
За даними слідства, у серпні 2022 року жінка обійняла посаду "в.о. заступника начальника відділу освіти" окупаційної "адміністрації Куп'янщини", на якій, зокрема:
- проводила наради з колективом, обговорюючи впровадження стандартів освіти РФ та російськомовних підручників;
- організовувала відрядження вчителів до Росії для перекваліфікації чи переатестації;
- давала вказівки підлеглим щодо їхньої професійної діяльності та погоджувала найм працівників.
"Обвинувачена пояснила, що винуватою визнає себе частково. 10 червня 2022 року написала заяву про звільнення. Після 10 червня за ними почали слідкувати. (...) У двері постукали, вона відчинила, стоїть чоловік, у цивільному одязі та говорить: "Нам треба з вами поговорити", їх було п'ятеро, почали пропонувати йти на роботу. Вона намагалась суперечити, одягли кайданки та чорний мішок на голову. Зрозуміла, що її садять до машини. Також зрозуміла, що її ведуть до райвідділу поліції у підвальне приміщення. (...) Розповідали, що вона неправильно себе поводить, її вдарили, можливо електрошокером, було дуже боляче. Там пробула до наступного дня у камері. Вдень вдягли наручники і вивели, вже без мішка", — розказала засуджена на засіданні.
Запропонували йти працювати, говорили: "Ми звідси не підемо". Розмовляли близько години. Поклали фото доньки з соціальних мереж і сказали: "Яку частину тіла привезти?".
"На нарадах не кожного разу, але були присутні працівники ФСБ, одягнені у цивільний одяг, але зі зброєю та раціями. Щодня співробітник ФСБ давав їй вказівки, що робити. Привозили і забирали з роботи. Вона людей не підтягувала, а навпаки захищала. Один зі свідків не пішов працювати директором школи, вмовила їх, що він не буде виконувати те, що їм потрібно", — зазначила обвинувачена.
Свідки, сказано у вироку, не мали одностайної позиції щодо того, чи працювала освітянка під примусом. Зокрема, голова Петропавлівської сільради свідчила, що обвинувачена на нарадах без сторонніх говорила про впровадження російських освітніх стандартів і перекваліфікацію вчителів. Крім того, за свідченнями, засуджена їздила до Луганська на зустріч із "заступником міністра освіти "ЛНР".
За даними слідства, члени родини засудженої розповідали різні версії щодо погроз і примусу з боку окупантів.
Чоловік обвинуваченої повідомив, що після повернення дружини з райвідділу, не бачив у неї будь-яких ушкоджень, потім додав, що можливо бачив дві цяточки, які швидко зникли. Матір повідомила, що бачила подряпини на кисті, синяк чи то на лиці, чи то на руці. Донька зазначила, що бачила у матері великий синець на плечі.
Після деокупації Куп'янська колишня освітянка лишалася в місті. До винесення вироку вона перебувала під вартою, тому до її строку у тюрмі зарахували попереднє ув’язнення з 1 лютого 2023 року.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube