У Харкові відновили зупинену торік реконструкцію історичної будівлі на Бурсацькому узвозі. Збудована в середині 19 століття, вона належала родині відомих на той час харківських підприємців Штейфонів, які спочатку здавали її в оренду, а потім мешкали в ній. Нині будівля належить приватній фірмі, яка з 2022 року намагалася почати в ній реконструкцію.
Тоді на будівництво звернули увагу дослідники Харкова та антикорупціонери, і через відсутність дозволів міськрада і поліція зупинили роботи. Власники під час реконструкції змінили історичну будівлю, яка має зберігатися в оригінальному вигляді, хоч споруда і не є пам’яткою архітектури, розказав Суспільному архітектор Володимир Лопатько.
"Усередині — там же витрусили все, усі дерев'яні перекриття. Там поставили стійки, зробили балки, поклали залізобетонні плити — і навантажили будівлю в три-чотири рази. Я не знаю, як вона буде стояти. Річ у тому, що це все насипні ґрунти. Як воно збудоване — теж незрозуміло", — каже архітектор.
Вони залишили тільки стіни й створили функціонально, м’яко кажучи, просто магазин. Це вже очевидно, тому що виходять великі рекламні пройми на нижній поверхах.
Як повідомив Суспільному речник Харківської міської ради Юрій Сидоренко, реконструкцію цієї будівлі власник — фірма "Лакі Траст" — намагалася почати з 2022 року. Але міська інспекція архітектурно-будівельного контролю відмовляла їй у реєстрації — через неправильно складене сповіщення про початок будівельних робіт.
Сидоренко розповів, після того, як товариство усунуло всі зауваження, наприкінці травня цього року міськрада погодила реконструкцію.
Директор "Лакі Трасту" Віктор Ємельяненко вважає: зберегти автентичні стильові особливості будівлі вдалося.
"Єдине — ви бачили фасадну частину будівлі. Фасад валився, падав на голови людям", — говорить Ємельяненко.
Що таке історична цінність? От чим ця будівля історично цінна? Тут не сиділи ніякі посольства, дипломати. Тут була оренда, сиділи банки, якісь дрібні менеджери ще в революцію, до революції. У чому тут історична цінність? Тут проживав якийсь великий фізик, поет? Ні, цього не було.
Міська влада, дозволяючи реконструкцію цієї будівлі, була зобов’язана прописати її умови, каже Володимир Лопатько.
"Виходить, що хазяїн, придбавши цю будівлю, починає диктувати умови реконструкції об'єкта. А має бути навпаки: будівля має зберігати середовищний підхід. І повинна контролюватися органами охорони пам’яток через те, що це історичний ареал. Закон існує, визначення прописані, а умови, деталізація цих документів не здійснена. Тому ця цінна історична забудова й просто рядова історична забудова підпадає під поняття реконструкції, а в реконструкції можна змінювати об’єкти і за формою, і за змістом, і за плануванням. У підсумку ми отримуємо безлику сучасну архітектуру", — розповів архітектор.
На місці робіт нині немає інформаційного стенда і паркану для безпеки перехожих.
За словами директора "Лакі Траст", після реконструкції приміщення будівлі здаватимуть в оренду.
"Вийшло так, що опалення прорвалося, а оскільки перекриття тут були дерев’яні, дах був шиферний, і він тік, перекриття між першим і другим поверхом повністю обвалилися, на жаль, вирішили робити реконструкцію цієї будівлі. Ось вона в принципі готова, єдине — треба зробити фасадні роботи, навести красу, але це буде наступної весни", — розповів Ємельяненко.
"В підсумку вийде, що люди навіть знати не будуть про історію цього об’єкта, а вона доволі розлога, цікава, на мій погляд, у туристичному огляді по Бурсацькому узвозу — а тут туристи ходять. Варто було б, звичайно, про цю будівлю розповідати, про долю Штейфонів. Тому що це дуже відома сім’я, вона мала дуже багато будівель у місті, вони зберігали його", — каже Лопатько.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube