Перейти до основного змісту
"Наші музи стоять разом із харківськими гарматами". Історії
музикантів університету мистецтв, які повернулися до Харкова

"Наші музи стоять разом із харківськими гарматами". Історії музикантів університету мистецтв, які повернулися до Харкова

Викладачі та студенти Харківського університету мистецтв імені Котляревського втратили житло, тікали від обстрілів, грали в різних країнах Європи, і повернулися зрештою до Харкова. Виш має декілька студентських оркестрів, зокрема, симфонічний та народних інструментів. У кожному з них нині по три десятки людей — до повномасштабного вторгнення було вдвічі більше, але музиканти поступово повертаються до міста, розповідає диригент Юрій Дяченко.

Їхні історії — у матеріалі Суспільне Харків.

Диригент університету мистецтв Юрій Дяченко повернувся до Харкова після влучання у його багатоповерхівку

Диригент Юрій Дяченко керує симфонічним оркестром університету та викладає для студентів з оркестру народних інструментів. Понад рік тому він повернувся працювати до Харкова з Закарпаття.

Юрій Дяченко
Диригент університету мистецтв Юрій Дяченко. Суспільне Харків/Лариса Говина

9 квітня 2022 року п’ятиповерхівка на Павловому Полі, де жив Дяченко, потрапила під російський обстріл. Квартира диригента зазнала пошкоджень.

харків обстріл павлове поле 2022 рік
П'ятиповерхівка, в якій жив Юрій Дяченко, після російського удару, квітень 2022 року, Харків. Юрій Дяченко

"Коли ти щось створюєш для себе, і в тебе це забирають, незаконно забирають, це дуже тяжко. Дуже боляче, але найголовніше, що всі залишилися живі", — говорить Дяченко.

Юрій Дяченко
Диригент університету мистецтв Юрій Дяченко біля свого колишнього будинку, жовтень 2024 року, Харків. Суспільне Харків

Нині Юрій орендує житло, зі студентами займається переважно онлайн. На репетицію в укритті збираються разом перед концертами.

"Найважливіша перепона, яка у нас є — відсутність живого спілкування з нашими здобувачами. Раніше можна було наочно показати, наприклад, грою на інструменті, підказати. Все одно наші цифрові технології не дозволяють стовідсотково передати експресію, емоцію", — зауважує диригент.

Юрій Дяченко
Диригент університету мистецтв Юрій Дяченко під час заняття зі студентами, жовтень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

У симфонічному оркестрі нині близько 30 музикантів, говорить Дяченко, до вторгнення було вдвічі більше.

Флейтистка Аріана Гутман повернулася до Харкова після життя у Польщі, Італії та Німеччині

Студентка Аріана Гутман грає на флейті. Після влучання біля її будинку виїжджала до Польщі, жила в Італії та навчалася у Німеччині, але вирішила повернутися до Харкова.

Флейтистка Аріана Гутман
Флейтистка Аріана Гутман, жовтень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

"У місці курортному в Польщі був лише один дім культури, і мені не було де розвиватися. Я писала різні листи до різних консерваторій Європи. Італія відгукнулася, і я поїхала туди, тому що музикант не може без практики. Їздила в Німеччину навчатися. Там були дуже гарні умови, був гуртожиток для студентів. Мене поселили поряд з університетом, викладачі хороші, сталення до всіх хороше", — говорить Аріана.

Саме у Харкові я відчуваю сенс музики. Мені це подобається, що наша музика доступна для всіх, і ми підтримуємо наших громадян. Мені цього дуже не вистачало у Європі.
Аріана Гутман
Флейтистка Аріана Гутман, жовтень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Лариса Говина

Цимбалістка Вероніка Івоніна грала на розладнаному фортепіано під час евакуації в селі на Харківщині

Вероніка Івоніна грає на цимбалах, вона — музикантка студентського оркестру народних інструментів. У перші дні вторгнення виїхала з міста у село Козіївку на Харківщині.

"Це було дуже важко, у мене не було доступу взагалі до музики. Я не могла із собою взяти інструмент в область, тому я знайшла палац культури у цьому селі. Я ходила грати хоча б на розладнаному фортепіано", — розповідає Вероніка.

Мені дуже подобається музика, я живу нею. Я вважаю, що моя місія — грати на моєму інструменті, дарувати тепло, емоції людям. Особливо, під час війни. Гуртове музикування дуже допомагає тобі відчути якусь підтримку, відчути інших музикантів. Мені подобається, коли приходять люди, пам’ятають тебе і кажуть: “Вау, у нас в Харкові лунають цимбали”. Як митця, це мене дуже заряджає.
Вероніка Івоніна
Цимбалістка Вероніка Івоніна, жовтень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Лариса Говина

Акордеоністка Ганна Черняк врятувала з друзями музичні інструменти вишу у перші дні вторгнення

Ганна Черняк — студентка третього курсу університету мистецтв. Грою на акордеоні захоплювалася з дитинства. Займається музикою вже 15 років. Родом з Полтави, але вирішила вступати до вишу у Харкові, куди приїжджає на концерти. У перші дні вторгнення виїхала сама та разом із волонтерами вивезла музичні інструменти, які залишилися в Харкові.

Анна Черняк
Акордеоністка Ганна Черняк займається музикою 15 років, жовтень 2024 року. Суспільне Харків/Лариса Говина

"Ми не змогли вчасно забрати інструменти. Нас не пустили у перший день початку повномасштабної війни. Коли зрозуміли, що треба виїжджати, по дорозі до волонтерів ми вирішили ризикнути й заїхати забрати інструменти. Ми вивезли чотири інструменти, передали нашим викладачам. Ми їх врятували, тому що за декілька днів після цього неподалік стався приліт", — розповідає Ганна.

Музиканти університету мистецтв грають для харків'ян в укриттях

У жовтні студентські оркестри університету мистецтв, симфонічний та народних інструментів, давали концерти у підвалі та метро.

"Заходи безпеки — для нас найголовніше, тому що життя і здоров’я кожного — найголовніше. Але життя триває, і творчий процес ніхто не скасовує. Наші музи стоять разом із нашими харківськими гарматами. Ми підтримуємо харків’ян. 1 жовтня ми проводили концерт на станції метро "Історичний музей". Зараз працюємо над цікавою програмою з солістом-саксофоністом. Буде його сольний концерт, і ми вчимо твори, які надалі плануємо із ним виконати", — говорить диригент Юрій Дяченко.

університет мистецтв харків
Концерт в укритті від студентів Харківського університету мистецтв імені Котляревського, жовтень 2024 року. Суспільне Харків
Переоцінка прийшла до кожного з нас: і до викладачів, і до студентів. Я дуже вражений відношенням студентів, підготовкою, жагою до репетицій, до знань. Відчуваю жагу студентів створити яскравий музичний продукт, який можна представити глядачам.
університет мистецтв харків
Глядачі на концерті в укритті від студентів Харківського університету мистецтв імені Котляревського, жовтень 2024 року. Суспільне Харків

Наступні виступи заплановані на листопад — теж в укриттях.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції

На початок