Перейти до основного змісту
"Минулий місяць 60 людей за день, сьогодні — 220": портрети жителів Куп'янщини, які виїжджають через посилення обстрілів

"Минулий місяць 60 людей за день, сьогодні — 220": портрети жителів Куп'янщини, які виїжджають через посилення обстрілів

Ексклюзивно

Із сумками з теплими речима, фотографіями, котами й папугами — 17 жовтня до транзитного пункту неподалік Куп’янська звозили жителів кількох селищ, щоб далі доправити їх до Харкова. Обов’язкова евакуація з Куп’янщини триває з літа, а 15 жовтня її посилили через збільшення кількості обстрілів. Нині людей вивозять не лише з лівого, але і з правого берега річки Оскіл.

Минулого місяця з прифронтової частини Куп'янщини запитів на евакуацію було 60-50 за день. 17 жовтня, за два дні після посилення обов'язкової евакуації для чотирьох громад, евакуюватися захотіли 220 людей, розказав Суспільному керівник евакуаційного напрямку у Координаційному гуманітарному центрі Олег Іванов.

"Людей більше, ніж по заявках, нам важко з логістикою, з переправою, людей багато, речей багато, тому ми закликаємо людей, щоб вони брали менше речей. На лівому березі гуманітарна криза: нема інфраструктури, є постійні обстріли і в будь-який момент лівий берег може на деякий час бути відрізаний від логістики з правим берегом", — сказав Іванов.

Хто виїжджав із Куп'янщини 17 жовтня, як вони наважилися на це рішення, а також — яку мотивацію мають ті жителі, які обрали лишатися — у матеріалі Суспільне Харків.

Микола Максименко, житель Куп’янська

Микола Максименко евакуюється із Куп’янська з дружиною та двома дочками. Після переламу ребер його дружина пересувається на колісному кріслі.

Микола Максименко, його дружина і донька Юлія Байбак евакуюються з Куп'янського району
Микола Максименко, його дружина і донька Юлія Байбак, Куп'янський район, Харківська область, 17 жовтня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Їхня донька Юлія говорить, два роки тому вона втратила свекруху — та загинула під час обстрілу, — а через кілька місяців чоловік Юлії підірвався на російській міні. Зараз, каже жінка, Куп’янськ обстрілюють щодня, російські FPV-дрони полюють на містян.

"У нас дуже багато цивільних людей загинуло. На зупинках люди стоять, і дідусь 82 роки — кому він зробив щось прикре, невідомо — вони нікого не вполювали, один дідусь був на зупинці громадського транспорту. Вони вбили дідуся", — розповіла Байбак.

Мене тримали батьки, які не згоджувались виїхати. Після того, як у мене сталось жахіття на квартирі, я була бліда, в сльозах, перелякана і кажу: "Або ми виїжджаємо, або нас тут всіх повбиває". Ми вже відрізняємо: дрони — це не так жахливо, КАБи — здригається земля.
Два котики. Їх кішка народила у березні, вони на морозі майже загинули, мій начальник забрав і почав роздавати цих красенів. Я забрала собі, їх звуть Барсік і Масік. Це наші діти, наші члени сім'ї, ми не можемо їх покинути.

Тетяна Тимошенко, жителька Куп’янська-Вузлового

Жителька Куп’янська-Вузлового Тетяна Тимошенко каже, в її селищі немає води, газу та світла, а вийти до магазину можна лише вранці або ввечері, коли росіяни менше стріляють.

Звичайно, страшно. Особливо, якщо КАБи прилітають і будинок трясеться. Чути, що летить, обстріл йде артилерією. Отак раз, під паркан присіли, і пішли далі. Навіть кішки з тисячі цих звуків розрізняють той звук, який для них небезпечний, вони ховаються.
Валентина Комарицька, жителька Куп’янська, евакуюється разом з матір’ю

Валентина Комарицька сьогодні евакуюється з матір'ю. Жінки зібрали із собою шість сумок з теплим одягом, документами та фотографіями. Валентина говорить, до сьогодні думала, що українські війська стримають наступ росіян на місто, тому не поспішала виїжджати.

Все залишилось. Залишилось все. А що зробиш? Обстріли дуже лякають. Треба виїжджати. День і ніч "прильоти", дрони спокою зовсім не дають. Їдуть люди на велосипеді, на машині, навіть просто люди йдуть — вони скидають просто на людей.
Олеся Татур, жителька Куп’янська-Вузлового
Все добре, а зараз звідти все вивезли: аптеки нема, пошти нема, нічого немає, магазин, базар закрили. Раніше умови були, думалося, що все закінчиться. Ми не думали, що так неочікувано все буде, не хотілося в це вірити. Один день добре, а на другий і вночі бомблять, і вдень. Страшно, вночі не спиш, не знаєш, куди тікати. У мене вже все труситься, я вже нічого не розумію, вже в мене голова не думає.
Лариса, жителька Куп’янська-Вузлового
Не хочеться кидати свої домівки. Ну, але що робити? Ми трохи ближче до Ківшарівки живемо, там ліс — дронів менше, а в центрі — тільки і дзижчать. Їхала жінка на машині — в неї, зараз лежить із травмою голови. На маршрутки! Два рази вже хлопці тікали. Не знаю, як це пояснити. Чи вони не бачать?
Оксана Соловйова, жителька Ківшарівки
Ми забрали тільки теплі речі, обігрівач і Кешу — йому в дорогу взяли п'ять пачок корму. Небезпечна ситуація. Води, газу немає, світло відключили. Прожили все життя і треба виїжджати. Неможливо там зараз вижити. Куди? Замерзнути?
Тамара Стеблянко, жителька Ківшарівки
Забрали одяг, постіль, але найголовніше — собак Нюшу, Басю, і кота Пушка. Будинок розбили, може, і нас би побили, але собака нас спасла. Підійшла до ліжка і не давала мені спати, щоб я не лягала. Вибух — вікно вирвало і на ліжко впало. Якби я там лежала, мене б вбило. У дворі все вигоріло, нічого нема: і виногради, і кури, і садок хороший був — груші трьох сортів, яблуньки, сливи.
Позавчора один чоловік згорів у хаті, а другий ще живий вийшов, чекали "швидку", але він помер.
Анатолій Доценко — житель Куп’янська, який не евакуюється
Сім'я евакуювалася, а я поки із собаками залишаюся. Куди я з ними там? Тут хоч є, де з ними погуляти. Не дуже добра обстановка. Ми вже так звикли, ми ж бачимо — якщо дуже небезпечно, то ми ж не ліземо, а як трохи далі бахкає — бачите, з собаками гуляю. В будинку трохи більше десятка сімей залишилося з 60 квартир. Сусіди давно виїхали. У мене сумка якась складена завжди. У крайньому разі я візьму собак і піду в сторону Харкова пішки.
Валентина Животова, жителька Куп’янська
Поки сидимо вдома, звикли вже. Нікуди не виїжджали, сиділи без світла. Під час окупації тут були. Сподіваємось, що таке не повториться. під час окупації не було страшно — сподівалися на краще. Хто виїхав, питають, чи не боїмося. Та боїмося. Виїжджати не насмілимося. Сподіваємося, може виживемо.
Лідія Лабигіна, жителька Куп’янська, яка не евакуюється
Куди евакуюватися? У мене ні родичів, ніде нічого, нікого нема. Кішок аж 12 штук, я їх не можу кинути. Два рази приїжджали — вони не можуть їх половити. Люди виїжджають, а вони залишаються і всі біжать до мене їсти. Я пів пенсії витрачаю їм на їжу.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції

На початок