У Харкові триває навчання місцевих озеленювачів — вже пройшли три лекції з 10. Їх проводить викладач кафедри ботаніки Харківського педуніверситету Юрій Бенгус. Комунальники планують оновити підходи до догляду й обрізки дерев, та скошування газонів.
Змінити старі інструкції вирішили через критику від містян-екоактивістів, розповіла Суспільному речниця комунального підприємства "Харківзеленбуд" Ірина Сайко.
"У цьому році аномальна спека, і було багато претензій, що ми не так доглядаємо за травою, за газонами. Ми вирішили дослухатися до думки фахівців, чи це дійсно ми щось не так робимо, чи так складаються обставини", — сказала Сайко.
"Якщо брати з початку повномасштабного вторгнення, то в Харкові вже знищено понад 1500 дерев. Це все потрібно відновлювати, і відновлювати потрібно з новим підходом", — каже Ірина Сайко.
Лектор для комунальників, науковець Юрій Бенгус каже, за нинішніми правилами за деревами доглядають, коли робити це стає запізно.
"Треба формувати дерево, поки воно молоде так, щоб воно не заважало ані дротам, ані лініям електропередач, щоб не заважало будинкам, щоб формувалась крона, яка є безпечною. Але коли вже дерева стають небезпечними, то доводиться дійсно зрізати деякі дерева, але кожного разу це трагедія", — розповів Бенгус.
Раніше міських комунальників навчали за інструкціями лісників, говорить науковець.
"Вони це добре вивчили, вони працюють так, як їх навчили. Треба інше знання додавати. Це важко, треба трошки змінювати відношення. Виявляється, що те, що працює з погляду лісників і з погляду агрономів, це часто суперечить екології", — зазначив Бенгус.
Біля пам'ятника Шевченку було старе дерево, дуб, в якому були дупла. Їх не треба замазувати цементом — там їх замазали. В результаті це дерево загинуло через пару років дуже швидко, бо це була помилка, але в підручниках 30 років тому писали, що так треба робити.
За три попередніх лекції комунальникам розповіли про покіс трави, формування газонів і які вони бувають, яке є біорізноманіття та як доглядати за деревами.
"Щось знав, щось дізнався нове. Сьогодні обрізали ялинку, показали, як правильно це робити. Інформації дуже багато корисної було, дуже цікаві лекції. Одна лекція про амброзію — як правильно з нею боротися, що її треба не тільки скошувати, а виривати з корінням. Будемо старатися, робити, прислуховуватись до екоактивістів", — каже майстер зеленого господарства Салтівського району Філіп Маврін.
Що нового брати у роботу, у "Харківзеленбуд" вирішать після завершення навчання.
"Ми дослухаємося до думки фахівців в цій справі. Але це не означає, що у нас працюють не професіонали. Ми плануємо 10 занять, потім будемо запрошувати інших фахівців. Ми хочемо дізнатися якомога більше думок, підходів, заняття тривають і поки що ми від них не відмовляємося", — повідомила речниця підприємства.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube