В Україні 13-15 жовтня можна буде спостерігати комету C/2023 A3, яку також називають Цзицзіньшань — ATLAS. З 4 по 11 жовтня її не буде видно.
Про це в етері Суспільного розказав астроном та лектор Харківського планетарію Володимир Кажанов.
"Комета, яка ще отримала назву Цзицзіньшань — ATLAS, зараз спостерігалась, і багато хто вже робив світлини, фотографії, таймлапси — її видимість була на ранковому небі для жителів Землі. Найближчими днями й вечори вона стане недоступною для спостережень, бо сховається у яскравому світлі Сонця і приблизно 4-11 жовтня не буде її видимості, а потім приблизно з 13 жовтня з території в том числі й України. Ми зможемо її побачити на вечірньому вже небі. Видимість на 13-15 жовтня прогнозується о 18:50-19:00 вечора, приблизно через годину після заходу сонця", — розказав Володимир Кажанов.
За його словами, заважати спостереженню можуть пилові бурі, лісові пожежі.
"Орієнтири — це буде західна частина неба, де сідає сонечко, де догорає світло від Сонця в небі. Далі, коли комета буде віддалятися від Сонця, вона ще буде помітна в біноклі і телескопи. В інтернеті можна знайти мапи її руху серед сузір’їв. Допомагати знайти комету буде хвіст Великої Ведмедиці — куди він вказує, приблизно у тому напрямку на заході ввечері з 13 жовтня шукаємо комету", — розповів астроном.
Він каже, що комета Цзицзіньшань — ATLAS яскрава.
"Багато хто вже називає її найяскравішою за останні 20 років. І це ще не все, бо комети досить непередбачувані, у них можуть бути спалахи яскравості, тому ми не можемо точно сказати, що з нею буде через певний період — можемо прогнозувати", — говорить астроном.
Як побачити комету C/2023 A3
Кажанов каже, що за прогнозами комета C/2023 A3 буде настільки яскрава, що буде помітна неозброєним оком.
"Але у пошуках допоможе бінокль, невеличкий телескоп, підзорна труба. І найголовніше — висота комети над обрієм буде невелика, тому треба обирати місцевість з оглядом горизонту, щоб не заважали дерева, високі будинки — чим вище підіймаємось, тим краще", — говорить астроном.
Також допомогти знайти і сфотографувати комету можна буде навіть на смартфон, зайшовши в режим «Профі», коригуючи та експериментуючи з ISO та експозицією. Штатив також у цьому допоможе
Чим цікава комета Цзицзіньшань — ATLAS: три факти від астронома
- Ця комета цікава тим, що вона прилетіла до нас дуже здалека. Хоча були цифри про 80 тисяч років на оберт, але зараз вже є дані, що швидкість її настільки велика, що, можливо, вона востаннє покаже нам свій яскравий хвіст і полетить від Сонця у глибини космосу;
- Швидкість комет дуже велика, значно більша за швидкість Землі — це десятки кілометрів за секунду. Швидкість цієї комети — понад 60 кілометрів за секунду, тому її орбіта близька до гіперболічної, вона зможе відірватися від гравітації Сонця і полетіти вглиб космосу. Комети — це найшвидші об’єкти у Сонячній системі;
- З планет вона підходила найближче до Меркурія і буде зараз віддалятися. 27 вересня вона пройшла перигелій, тобто найближче місце до Сонця на орбіті. 12 жовтня її відстань до Землі буде 71 мільйон кілометрів. Це велика відстань — згадаємо, що до Місяця приблизно 380 тисяч кілометрів. Але враховуючи те, що у комети дуже довгий хвіст, який простягається по Сонячній системі між планет, він буде помітний на ранковому і вечірньому небі.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube