Кількість охочих евакуюватися з Куп'янщини зросла вп'ятеро протягом вересня: якщо раніше евакуювали по кілька десятків людей на день, то нині це число доходить до 200.
Про це Суспільне Харків розповів представник Координаційного гуманітарного центру у Харкові Віталій Шамсєєв.
За його словами, цей напрямок — нині найважчий для волонтерів: "Зараз найбільше людей виїжджає з Куп'янського напрямку — Ківшарівка, Новоосинове, Куп’янськ".
25 вересня евакуаційний автобус із Куп’янщини прибув у харківський транзитний пункт. 16 людей, серед яких четверо дітей, вивезли переважно з лівого берега річки Оскіл.
Василь Тютюнник евакуювався з Ківшарівки. Чоловік не виїхав раніше, бо садив городину. 25 вересня у Василя день народження — йому виповнилося 68 років.
"Подарунок у мене не дуже хороший. Дуже погана ситуація. У нас нещодавно "приліт" був по магазину. Усе порозбивали, загиблі є, поранені є. Вже критичний момент. Мало людей позалишалося у будинках. Виїжджають завтра ще, післязавтра. У мене робота була: вчора посадили часник, раніше збирали моркву, капусту", — говорить Тютюнник.
Я думаю варто евакуйовуватися звідти. Осколки прилітають по нашій вулиці! Чортзна-де розбили магазин, а осколок прилетів до нас: міг би запросто вбити або поранити.
Галина Молчанова з 14-річною донькою евакуйовується вдруге: рік тому вони виїхали з Куп’янська, тепер — із селища Лісна Стінка нижче за течією річки Оскіл.
"Може в будь-який момент початися обстріл. На жаль, найнебезпечніше — КАБи. КАБи летять, і таке враження, що ти не встигнеш заховатися нікуди. Діти війни, вони дуже замкнуті в собі, і я не знаю, чи вони зможуть колись в житті побороти цю травму, якої вони зазнали", — розповідає Галина.
У 2022 році ми бігали у погріб і сиділи там. Не їли, не пили й боялися всього світі, а потом ми звикли. Це найстрашніше, коли ти звикаєш до війни. Коли на городі вибухає снаряд, а ти — та що там, 100 метрів — це далеко. Не можна звикати до війни. Виїхати — це дуже важке рішення. Треба знайти, куди їхати, хто тобі допоможе, влаштуватися, знайти, де ти будеш жити, де ти будеш працювати.
Щодня евакуаційна місія "Проліска" вивозить по 20 людей, говорить її представниця Олена Павловська.
"Сьогодні, наскільки я чула від Червоного Хреста, дуже багато було дронів, які падали поруч, які падали у городи людям, яких вивозили. Тому зараз ситуація з кожним днем становиться все напруженішою", — говорить Павловська.
Люди у дуже пригніченому стані, тому що залишати свою домівку — це завжди дуже тяжко. Тим паче більшості людей понад 60 років. Вони прожили там все життя, нажили, і зараз приходиться все своє життя помістити у сумку і їхати у невідомому напрямку. Люди багато плачуть, переживають.
За її словами, на лівому березі річки Оскіл обстріли посилюються щодня, а тиждень тому росіяни обстріли евакуаційний автобус.
"Минулого тижня наш автобус потрапив під обстріл на точці збору людей. Ми чекали машини Червоного Хреста і в цей момент почався обстріл касетними боєприпасами — вони впали за 10 метрів від нас. Люди в автобусі були й так пригнічені тим, що виїжджають, а тут вони при евакуації потрапили під обстріл — це дуже тяжко", — розказує представниця "Проліски".
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube