Сергій Жадан, Гамлет Зіньківський і літературний музей допоможуть увіковічити пам'ять по 18-річну мисткиню Вероніку Кожушко з Харкова, яка померла 30 серпня внаслідок російського авіаудару.
Публікацією і поширенням творчого доробку Вероніки займається її батько. Він розповів Суспільному: хоче, щоб якомога більше людей дізналися про творчість дочки.
За два тижні після смерті Вероніки Ігор почав розбирати роботи дочки.


"Робіт дуже багато, тому що вона малювала всюди: в метро, за столиком у кав'ярні, вдома. Вона переважно малювала олівцем, але були й роботи, які вона малювала у кольорі — їх менше. Роботи, які вона малювала олівцем, сканувала та допрацьовувала на комп'ютері", — розказав батько Ніки.
Ігор Кожушко говорить, дочка з дитинства захоплювалася малюванням, але професійно ніде не навчалася.
"У нас був випадок. Вона каже: "Тату, я відправила роботи Браяну МеюГітарист групи Queen". Браян Мей випускав на початку 2022 року свій новий диск, і до диска випускав брошуру з картинамиЙдеться про перевипуск диска з альбомом Браяна Мея Another World, до якого додали книгу з малюнками художників з різних країн світу. Одна з цих картин — робота Вероніки, яка не була взагалі художницею. Вона сама цього досягла, ніхто їй не допомагав", — згадує Ігор Кожушко.

Останнім часом Вероніка малювала зорі та свого кумира — письменника Сергія Жадана.
Вона з друзями зробила першу аматорську виставку у покинутій будівлі. Вони там прибрали сміття, розвісили картини. І щастя для неї — туди приїхав Сергій Жадан, який привіз їй букет червоних троянд. Ці засушені троянди лежали у неї на вікні до самої смерті.

Ігор Кожушко говорить, Сергій Жадан пообіцяв допомогти із публікацією збірки віршів та ілюстрацій Вероніки, а харківський митець Гамлет Зіньківський взявся відсортувати малюнки за жанрами.
Нещодавно зі мною зв'язалися з PinchukArtCentre у Києві. Виявляється, Вероніка до загибелі надіслала картини на конкурс. Комісія, коли перебирала роботи, вирішили відмітити відзнакою. У лютому 2025 року буде виставка у них.


Була пропозиція із Берлінського музею сучасного мистецтва. Але у них неприйнятні умови — тільки оригінали і тільки назавжди. Ми з дружиною цього не хочемо. Якщо надавати комусь оригінали, то тільки місту Харкову.
Також у телефоні дівчини знайшли вірші та прозу її авторства.
"Ми з дочкою були настільки близько, що навіть паролі у телефоні у нас були однакові. Я не знав про те, що вона пише, вона не розповідала ні мені, ні мамі. Виявилося, що у неї 72 аркуші формату А4 маленьким 11-м шрифтом, її вірші та її проза", — розказав батько художниці.

Друзі Вероніки пропонують увічнити пам'ять про неї та її творчість меморіальною дошкою на будинку "Слово" та перейменуванням вулиць у Харкові та Києва, говорить батько. Чеські журналісти іменем Ніки назвали проєкт про молодь прифронтового міста, над яким працюють.

Я бачу своє покликання в тому, щоб якомога більше людей дізналися про творчість моєї дочки. І, щоб у світі, якомога більше дізналися про те, яких людей вбиває ця гнила країна, яка розпочала цю війну.
Внаслідок ударів КАБами 30 серпня по різних районах Харкова загинули шестеро людей, ще 98 зазнали поранень.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube