"Знов відкинуло нас назад". Оговтавшись від окупації, вдруге втратили майно через пожежу: історія фермерів зі Студенка

"Знов відкинуло нас назад". Оговтавшись від окупації, вдруге втратили майно через пожежу: історія фермерів зі Студенка

Ексклюзивно

Фермерка Наталія Припроста та пасічник Роман Цапок із села Студенка на Ізюмщині вдруге втратили майно за час повномасштабної війни. З 2 по 11 вересня навколо села вирувала лісова пожежа, — вона знищила господарства і оселі, які жителі відновлювали після деокупації у 2022 році.

"Знов відкинуло нас назад. Знов ми без нічого"

Фермерка Наталія Припроста показує згарище, яке лишилося від її господарства.

Наталія Припроста
Наталія Припроста показує згорілий генератор, каже, він був новим, його ще жодного разу не вмикали. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Подвір’я Наталії повністю вигоріло, коли 2 вересня до Студенка дійшла лісова пожежа з Донеччини. Жінка розповідає, не встигла врятувати худобу із сараїв.

"Пожежа так швидко перекинулася на Студенок. Опівдні вже темно було, як вночі. Дим валив звідусіль. Подзвонили, сказали, що по лугу пішов і по лісу пішов — треба рятуватися. Спробувала вигнати їх (тварин – ред.) із сараїв, але стільки диму було, що вони носиками у стінки повтикалися, й не виходили", — згадує Припроста.

Корми горять, свиноматки погоріли, гуси погоріли. Худоба вся горіла живцем, просто не виходила з сараїв.
Згоріле зерно, яке Наталія припроста закупила, щоб годувати худобу, Студенок, Харківська область, вересень 2024 року
Згоріле зерно, яке Наталія припроста закупила, щоб годувати худобу, Студенок, Харківська область, вересень 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"Знов відкинуло нас назад". Переживши окупацію, вдруге втратили майно через лісову пожежу: історія фермерів зі Студенка
Наталія Припроста. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Вцілілий будинок Наталії Припростої
Вцілілий будинок Наталії Припростої. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Наталія вдруге буде відновлювати господарство за час повномасштабної війни. Під час боїв за село та окупації у 2022 році вона вже втрачала худобу, пошкоджень зазнавав дім.

"Будматеріали згоріли. Ми купили на 240 тисяч на сараї й на 150 тисяч на хату закупили — у нас і чеки є всі. Все тут залишилося. Хоч хата ціла", — розказує фермерка.

Хата вціліла, але розплавилися нові вікна, говорить жінка — з них і хоче почати відновлення.

Зимувати без вікон — це не те. Будемо кудись її… І дров немає — все згоріло. Дрова у нас повністю були на зиму. Не знаєш, куди уткнути ці гроші. зараз треба все вигорнути і заново все відновлювати.

"Я не хочу виїжджати. Я щось відбудую, хочу тут на старості жити й тут померти"

В іншій частині села на руїни перетворився дім місцевого жителя Романа Цапка. Чоловік каже, жив у ньому з дружиною останні 20 років.

Роман Цапок на вигорілому подвір'ї у Студенку
Роман Цапок на вигорілому подвір'ї у Студенку, Харківська область, вересень 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Знищений пожежею будинок Романа Цапка у Студенку, Харківська область, вересень 2024 року
Знищений пожежею будинок Романа Цапка у Студенку, Харківська область, вересень 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"Будували й планували дуже багато. Як дружина говорить: “У нас було все”. Ми виїжджали, повернулися після деокупації до цього будинку. Під час обстрілів нам пощастило: сусідські хати побиті, а у нас осколків було багато, але значного нічого. Просто у нас було вибите вікно, мародерили, повиносили техніку, речі. Сам будинок вцілів", — розповів Роман.

Я не хочу нікуди виїжджати. Я щось відбудую, я хочу тут на старості жити й тут померти.

Коли до села підійшла пожежа, чоловік пішов допомагати її гасити.

"Написав наш староста: "До нас йде стихія, по лісу йде пожежа". Попросив усіх чоловіків взяти лопати і йти гасити. Дружина поїхала, а я з лопатою пішов гасити ліс — так і не вдалося. Ми виїздили за річку Сіверський Донець. Сиділи, чекали. Потім я не витримав — поїхав дивитися. Дах вже впав. Сильна пожежа, все село горіло. Повернувся туди, перечекали, а на ранок поїхали, як кажуть, плакати", — згадує Роман Цапок.

Роман Цапок
Роман Цапок. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Роман Цапок працює вчителем та займається у селі бджолярством. Каже, радіє, що врятував пасіку та бджіл.

"Не згоріли мої сім'ї, тому що я їх вивозив на медозбір в поле, і там вони збереглися. Дуже переживав. Я не сподівався", — каже пасічник.

Коли була окупація, коли росіяни наступали, вони стріляли, було задимлення, але бджоли збереглися. Як казав один бджоляр: "Бджоли навіть більше хочуть жити, ніж ми, тому вони виживуть".

"Продавати бджіл не буду": як Наталія та Роман планують відновлювати втрачене майно

Роман та Наталія учасники "Лавки деокупації" — волонтерського проєкту, який надає торговельний майданчик у Харкові фермерам з деокупованих територій.

Бджоляр говорить, вогонь знищив 500 кілограмів акацієвого меду, але запас інших видів зберігся. Чоловік продаватиме його, щоб мати гроші на відновлення житла.

"Продавати бджіл не буду — це моя душа. Хоча й немає гарної ціни на мед. Але бджолярі за грошима до бджіл не приходять — бджіл треба любити", — говорить Роман Цапок.

Мед, який збирає Роман Цапко
Мед, який збирає Роман Цапко. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Наталія Припроста зароблятиме на відбудову продажем овочів — вогонь не дійшов до теплиць із помідорами, огірками та перцем.

Помідори, які виростила Наталія Припроста
Помідори, які виростила Наталія Припроста. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Будинок вцілів, теплиці — завдяки хлопцям (рятувальникам — ред.). У теплицях є помідорчики, город вцілів

Що відомо про масштабну лісову пожежу на Ізюмщині Харківської області

2 вересня стало відомо, що Оскільській громаді на Ізюмщині триває лісова пожежа площею понад 1200 гектарів. Вогонь перекинувся на село Студенок, звідки триває евакуація місцевих жителів, повідомив начальник ОВА Синєгубов.

Пожежа, що вирувала в Оскільській громаді, прийшла з Донецької області, повідомив Суспільне Харків речник рятувальників регіону Євген Василенко.

Вид на пожежу поблизу селища Ярова, Донеччина, 2 вересня 2024 рік
Пожежа у парку "Святі гори". Суспільне Донбас

Через пожежу постраждали місцева жителька та працівник ДСНС. Поранений — з Харківської області, це 30-річний сержант служби цивільного захисту, повідомив Суспільному пресофіцер ДСНС України Олександр Хорунжий. Внаслідок детонації боєприпасу він зазнав опіків очей, нині — лікується амбулаторно.

Наслідки масштабної лісової пожежі на Харківщині, 3 вересня 2024 року
Наслідки масштабної лісової пожежі на Харківщині, 3 вересня 2024 року. Суспільне Харків

Понад 700 рятувальників гасили лісову пожежу на межі Харківської та Донецької областей, сюди приїхали додаткові підрозділи з Черкащини, Кіровоградщини та інших регіонів, розповів Суспільне Харків Олександр Хорунжий.

Станом на 13:00 3 вересня близько 150 з 300 житлових будинків у селі Студенку знищила пожежа, розповів Суспільне Харків голова Оскільської громади Геннадій Загоруйко.

Цю кількість будівель вогонь охопив протягом однієї години, зазначив керівник ОВА Олег Синєгубов у телемарафоні "Єдині новини". За його даними, пожежа, що перекинулася з Донеччини, зайнялася внаслідок бойових дій.

"У Студенку проживали 600 людей. Близько 70 людей не виїхали, вони лишалися боротися з вогнем і рятувати свої хати", — розказав Загоруйко.

Жінка чекає на евакуацію у частково знищеному вогнем Студенку на Харківщині, 3 вересня 2024 року
Жінка чекає на евакуацію у частково знищеному вогнем Студенку на Харківщині, 3 вересня 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

3 вересня пожежу локалізували у межах Оскільської громади, повідомив керівник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

На 18:00 11 вересня рятувальники ліквідували лісову пожежу поблизу села Студенок, яка вирувала на Харківщині з 2 вересня.

Лише на території Харківщини пожежа знищила понад 230 будинків та інших будівель, пошкодила 1620 гектарів лісового масиву, стала причиною травмування сімох людей.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок