Після початку повномасштабного вторгнення РФ Харківський прикордонний загін виконує бойові завдання на фронті у складі Сил оборони України. Потрапити туди на службу можна як за мобілізацією, так і за контрактом. Кого нині потребують у прикордонній службі, скільки триває підготовка та яка допомога можлива в разі поранення чи загибелі — в інтерв'ю начальника відділу комплектування Харківського прикордонного загону Олега Третьякова для Суспільне Харків.
Далі — пряма мова.
Які завдання виконує ваш загін?
Місце виконання завдань — це Харківська область. Враховуючи вимоги сьогодення, на східному напрямку прикордонники виконують ті ж завдання, що й наші побратими з інших правоохоронних органів ЗСУ, тому що немає тих функцій, які були притаманні прикордонникам до початку повномасштабного вторгнення. Ми не здійснюємо пропускних операцій, натомість у складі Сил оборони України даємо відсіч збройній агресії РФ.
Як приєднатися до Харківського прикордонного загону?
Ми комплектуємося тільки тими громадянами України, які виявили бажання вступити до наших лав. У нас є військова служба як за контрактом, так і за мобілізацією. На контракт приймаємо громадян України від 18 років. Наразі є обмеження за віком — до 60 років, але ми можемо проконсультувати всіх, хто звернувся. На контракт прописується термін підписання: три, п'ять, десять років або до закінчення воєнного стану. Враховуючи законодавство, люди віком від 18 до 25 років можуть підписати контракт на один рік, якщо до цього не проходили службу.
Мобілізація — це більш спрощений варіант. Контракт вимагає особистісних якостей, а для мобілізації потрібно збирати менше документів. Такий громадянин має практично ті самі права, що й військовослужбовець за контрактом. Утім, є певні обмеження щодо подальшого кар'єрного зростання. Мобілізовані приходять на конкретні посади та виконують свої завдання, а для військових за контрактом — це як професія. Якщо ви стали військовослужбовцем, то хочете розвиватися і навчатися.
Як потрапити саме до Харківського прикордонного загону?
Коли кандидат ухвалив для себе рішення стати прикордонником, то найперше слід звернутися до уповноважених органів прикордонників. Це — відділи комплектування, які займаються добором, супроводом та вивченням як на контракт, так і на мобілізацію. Якщо громадянин виявив бажання проходити службу саме в нас, ми забезпечуємо максимальний супровід — від подання заяви та добору спеціальності й до самого призову й оформлення документів.
На етапі вивчення кандидат уже знає, куди йде та проходить співбесіди зі своїми майбутніми керівниками. До підписання контракту він конкретно знає, ким буде та в якому підрозділі служитиме.
Куди звертатися, якщо хочеш у прикордонники?
На цей момент ми співпрацюємо з рекрутинговими центрами української армії, які розташовані в усіх областях. Це, мабуть, найпростіший спосіб. Якщо людина взагалі хоче щось дізнатися щось про прикордонників, там розміщені наші вакансії, можна звернутися туди, взяти наші контакти, і далі повертаємося до того ж моменту, що відбувається співбесіда з відділом комплектування прикордонного загону. А під час співбесіди ми вже запускаємо процедуру вивчення.
Другий варіант — це офіційний сайт Державної прикордонної служби України, на якому розділ Контакти відділів комплектування. Там вказано мобільні телефони — можна подзвонити й отримати консультацію, можна зустрітися. Це буде попередня інформація. У нас немає елементів примусу. Що у випадку мобілізації, що у випаду контракту ми намагаємося максимально відповідати вимогам сьогодення. Краще людина сама вибере те, що вона хоче, ніж їй нав’яжуть те, що чого вона не може або не хоче.
Які основні етапи проходить кандидат у прикордонники?
Процедура нескладна, однак потребує проходження певних етапів. З ключових — це придатність за станом здоров'я та відсутність судимостей. Більшість наших підрозділів — це злагоджені колективи військовослужбовців контрактної служби. Тому ми намагаємося добирати людей, які самі розуміють, куди вони йдуть і що робитимуть.
Кандидати проходять психологічне тестування, військово-лікарську комісію, перевірки, збирають комплект документів, які підтверджують, що вони можуть бути військовослужбовцями. Далі їх направляють на підписання контракту. Підписавши його, кандидати їдуть на навчання й повертаються у підрозділи на зазначені у контракті посади.
Скільки триває навчання кандидатів?
Є загальна підготовка — один місяць. Якщо кандидат обійняв посаду вузькоспрямованого спеціаліста, його направляють на додаткове навчання вже за тим військовим фахом, який він обрав. Навчання відбувається як в Україні, так і за кордоном. Напрямків підготовки у нас багато, тому що сьогодення вимагає спеціалістів, які вміють і хочуть щось робити та надалі розвиватися.
Тривалість додаткової підготовки вузькоспрямованого спеціаліста може тривати місяць і більше. Є специфіка техніки та озброєння, бойової діяльності, а також вимоги до опанування навичок. Злагодження відбувається постійно. Немає такого, що ти з'їздив, вивчився і на цьому все закінчилося. Триває постійна підготовка у складі груп та підрозділів. Специфіка нашої діяльності вимагає, щоб людина була максимально ефективною, а для цього потрібно зробити все. Просто так, одразу [на бойові завдання] нікого не відправляють.
На які спеціальності в Харківський прикордонний загін найбільше потрібні люди?
Є така актуальна фраза: "Наявність військового досвіду буде пріоритетом". Якщо приходять кандидати, які вже щось уміють, — це дуже добре. Кухарі, водії, технічні працівники, зв'язківці — цей спектр також є. Напрямків зараз дуже багато. Було б неправильно не сказати, що нам потрібні оператори БпЛА. Готових спеціалістів, на жаль, зараз "розбирають" всі, хто може. Ми можемо запропонувати загальну підготовку та додаткове навчання. Цей напрямок, на мою думку, найближчими роками буде дуже актуальним.
Якщо хтось не мав до цього ніякого відношення, але готовий спробувати, ми готові надати максимальну підтримку та супровід як до призову, так і на навчання за цим напрямком. Мінометники, снайпери — увесь спектр військових професій. Ми готові як навчати, так і прийняти тих, хто вже щось уміє, але після навчання поглибить свої знання.
Чи є набір жінок до Харківського прикордонного загону?
Прикордонне відомство — одна із силових структур, де дуже багато жінок проходять службу на різних посадах. У нас є й офіцери, і молодший персонал. Обмежень немає, головне — бажання проходити службу.
Чи набирають до Харківського прикордонного загону засуджених із в'язниць?
Згідно з керівними документами, ми можемо вивчати тільки громадян України, які мають погашену судимість. Ця категорія не підпадає під ту, що має погашену судимість. Сьогодні людина, яка відбуває покарання, не має можливості проходити службу як прикордонник.
Яка допомога можлива в разі поранення чи загибелі прикордонника?
У кожному загоні є система соціального супроводу як для поранених військовослужбовців, так і для сімей полеглих прикордонників. Якщо трапилася біда чи хтось загинув, з родинами зв'язуються мої колеги з цього відділу. Вони надають усю можливу інформацію, зокрема про пільги, оформлення документів та отримання виплат. Також, окрім супроводу кожного члена сім'ї прикордонника, вони ще й контролюють процес. Наші поранені виїжджають на лікування і за кордон, а членів родин полеглих військових відвозять на відпочинок до інших країн.
У системі прикордонного відомства є свої лікувальні заклади, які займаються пораненими та реабілітацією. Цей процес супроводжують наші медичні служби. Кожне поранення або загибель береться на облік. Такого, щоб хтось залишився без уваги, немає. Також прикордонний загін допомагає з похованням за державні гроші.
Які зарплати в прикордонників?
Для призваних під час мобілізації — це посадовий оклад. Мінімальна заробітна плата — 21 тисяча гривень. Далі дивимося конкретну посаду, вислугу років та військове звання. До того ж у нас зараз виплачується премія — 30 тисяч гривень. У бойових підрозділах, які виконують свої завдання, ще йде нарахування додаткових виплат. Це як для мобілізованих, так і для контрактників.
У військовослужбовців, які служать за контрактом, є певні види додаткових виплат. При підписанні першого контракту виплачують одноразову грошову нагороду — від 23 тисяч гривень, залежно від звання. Згодом, після першого року служби, виплачується 100 тисяч гривень. Після двох років — ще 100 тисяч гривень та видається сертифікат на суму 150 тисяч гривень для купівлі автомобіля. Є підйомна допомога на проживання, якщо контрактника переміщують з одного населеного пункту в інший. Якщо військовий йде у відпустку, то він отримує ще одну виплату у розмірі зарплати. Є премії за виконання бойових завдань. Мінімальна сума виплат як для мобілізованих, так і для контрактників, становить від 50 тисяч гривень. Максимальна — 100 тисяч гривень і більше.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube