Щотижня жителі села Сидоренкового на Харківщині проводять толоку, щоб відреставрувати один з останніх вітряних млинів Слобожанщини. Його у село привезли на початку 1980-х, коли вже були розповсюджені електричні млини. У вітряку зберігся автентичний інтер'єр та механізм.
На Харківщині залишилось усього дев'ять вітряних млинів, розповіла Суспільне Харків староста села Ольга Корсун.
Він єдиний у нашому районі, внесений в реєстр млинів по Україні. Їх всього налічується близько 200 штук і серед них один наш.
Сидоренкове розташоване біля межі з Полтавською областю. У 80-х тодішній голова колгоспу привіз млин із сусіднього старостату — він планував зробити його частиною етнографічного музею, каже сидоренківська староста.
Техніку та частину матеріалів для відновлення надала Валківська міськрада, до якої відноситься село, частину витрат на фарбу і будматеріали взяли на себе жителі Сидоренкового. Староста каже, нині на ремонт витратили близько п'яти тисяч гривень — тут вже замінили крила млина та пофарбували фасад.
"Ми реставрували крила — це був найбільший обсяг роботи, пофарбували їх. Найняли техніку, поставили. Основні витрати — це фарба і різні гвіздки. Зараз ми зробили столи, лавочки для того, щоб люди могли тут відпочивати. Ще в нас є намір тут зробити і колодязь, і тинок, і в'їзну зону, і замовити знак, щоб це було як музейна реліквія", — розповіла Ольга Корсун.
22-річна Анна Чепелєва навчається у Харкові, а під час літніх канікул приїхала у рідне село і доєдналася до толоки. Дівчина каже, допомагає з прибиранням кілька разів на тиждень.
"Прибирали всередині вітряка. Там брудненько було, то павутиння було. Дошки якісь зайві були. Дуже хочеться, щоб наша молодь в майбутньому пам'ятала історію нашого села. Особливо в такий нелегкий час хочеться після себе щось залишити позитивне", — каже місцева жителька.
Всередині млина збереглися жорна та гальмове колесо, тому громада планує знайти фахівця та полагодити механізм.
"Ми хочемо, щоб у нас тут був такий екскурсійний маршрут. Щоб підтримувати нашу громаду, наш населений пункт, щоб була якась родзинка нашого села. Ще у нас у школі є музей народознавства, там теж багато експонатів. Коли війна закінчиться, то ми ці два об'єкти об'єднаємо і будемо показувати людям. У нас ідея робити сувенірчики, такі магніти на холодильник у вигляді млина і поширювати це по Україні", — говорить староста Ольга Корсун.
Корсун каже, завершити реставрацію вітряка планують у вересні 2024 року.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube