У Харкові почали встановлювати модульні будинки замість зруйнованих обстрілами. Перші п'ять з’являться у Немишлянському районі, повідомив представник райадміністрації Андрій Цепочко. За його словами, такі будинки отримають люди, які втратили домівки через російські атаки й не мають, де жити. Програму зі встановлення будиночків фінансує Управління Верховного комісара ООН.
Влучив "Шахед": родина з Харкова втратила дім, у якому прожила 25 років
68-річний Василь та 59-річна Олена Луценки втратили свій дім, у якому прожили 25 років, 21 травня. Того дня Харків атакували російські безпілотники.
"Ми спали о 2-й ночі у кімнаті. Диван підняло у повітря у прямому сенсу й опустило. Я кажу: "Влучання". Кинулися до дверей — все горить, коридор горить. Двері повиривало. Вибухова хвиля вдарила у ворота. Ворота зірвало, впало на машину, пошкодило її. Вікна впали всередину кімнати. Я раму відкинув, і ми у вікно вийшли", — згадує Василь.
Родина має домашнє господарство: собаки, свині та кози уціліли після удару, близько половини з 20 курей загинули. Свійські тварини та пенсія були основним джерелом доходу подружжя, переїжджати в інше місце не захотіли через господарство. Три місяці Василь та Олена живуть у гаражі, який вцілів під час вибуху.
"Ми в гаражі (живемо — ред.), але розуміємо, що йде війна. Багато людей у важкому становищі. У нас зовсім нічого не залишилося: ні ложки, ні вилки, ні голки. Є люди у квартирах, гуртожитках. Але ми змушені жити тут. У нас господарство, у нас тварини, яких ми любимо, годуємо", — каже Василь.
На подвір'ї родини Луценків у Харкові встановили модульний будинок після російського удару
Наприкінці серпня будівельники встановили на подвір'ї родини модульний будинок, у яке подружжя планує переїхати восени. Всередині є житлова кімната, ванна та кухня.
До початку холодів в Немишлянському районі поставлять ще чотири таких будинки, розповідає представник місцевої адміністрації Андрій Цепочко. Їх встановлюють за програмою Управління Верховного комісара ООН: будинки отримають сім’ї з Харкова, які втратили домівки через російські обстріли та не мають іншого житла.
"Модульний будиночок буде повністю підключений до комунальних мереж, тобто буде водопостачання, електропостачання, каналізаційні відводи. Будинок обладнаний кухонними меблями, оснащений побутовою технікою, душовою кабіною. Буде встановлена пральна машина. Буде оснащений утеплювачами керамічними", — говорить Цепочко.
На випадок аварійних відключень електропостачання у будинку є буржуйка, яку можна використовувати для опалення будинку в зимовий період, зазначає представник Немишлянської райадміністрації.
"Раді, що дах над головою є. Виїжджати не плануємо. Нам радили поїхати до Німеччини. Я подумав, що поїду в Німеччину, а там скажуть: "У тебе війна, а ти втік". Будемо до кінця, до перемоги. Росія розвалиться — так має бути", — говорить Василь.
Модульні будинки для харків'ян від Управління Верховного комісара ООН
Перші запити на модульні будинки з’явилися від містян у 2023 році, розповів заступник директора "Офісу Реформ" у Харкові Максим Геков. За його словами, протягом кількох місяців тривали перемовини з міжнародними партнерами щодо фінансування.
"У березні 2024 року УВКБ ООН погодили програму для людей, які втратили домівки через війну. Загалом у міськраді отримали близько 50 заявок. Після погодження програми почалося анкетування, збір документів, огляд пошкодженого майна. На модульні будиночки мають право люди, які не мають іншого житла і не отримували кошти на нове житло за програмою "єВідновлення" — це один із критеріїв", — пояснює Геков.
За його словами, у Харкові планують встановити 13 будинків у різних районах міста. За даними міськради, до кінця року модульні будинки ставитимуть у Холодногірському районі.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube