Українська команда вперше в історії виборола золоті медалі на Міжнародному турнірі юних фізиків, який цього року проходив з 10 по 16 липня в Будапешті. Харківські школярі вийшли у фінал та посіли друге абсолютне місце, поступившись Сінгапуру. Золоті медалі українці розділили з командами Сінгапуру, Польщі та Тайваню.
Кількість команд за рік зросла у 2,5 раза: міжнародний турнір юних фізиків у 2024 році
У змаганнях брали участь 38 команд із різних країн світу. Україну представляла команда Харківського ліцею номер 161 "Імпульс" та Харківського фізико-математичного ліцею №27. У січні 2024 року вони виграли Всеукраїнський турнір юних фізиків, який відбувався онлайн.
До української збірної увійшли учні 9 та 11 класів: Анна Бєляєва, Антон Бухтатий, Соф’я Федоскіна, Антон Матяш та Кирило Владико. Турнір у Будапешті був складнішим за минулий у Пакистані, розповіла Суспільне Харків капітанка команди Анна Бєляєва.
“Якість роботи, яку треба виконати, щоб розв’язати завдання, є неймовірною. Ми витрачаємо велику кількість часу на те, щоб зробити презентації, підготувати експерименти. Ми мали три нових учасники цього року. Збільшувалася кількість роботи, тому що ми мали показати їм, як це робиться, зробити частиною команди, зігратися з ними", — говорить Анна.
Найголовніше, що відрізняло цей рік від інших — у нас дуже збільшилася конкуренція. Кількість команд, які брали участь у турнірі Будапешті, була більшою, ніж у Пакистані. У Будапешті — 38, у Пакистані — 15. Це відразу змінювало середній рівень змагання, підвищувало його.

Підготовка команд була високою, оцінює Анна, тому працювати довелося ще більше, ніж на турнірі торік.
"Емоції неймовірні після "золота". Це було моєю мрією, яка здійснилася. Ми знали, що отримаємо золоту медаль після п’ятого "бою". Це була нескінченна радість, гордість за себе, за команду, за те, що ми змогли представити Україну на рівні, на якому вона заслуговує бути", — каже капітанка команди.

Як проходила підготовка юних фізиків з Харкова до міжнародного турніру
Найскладнішим етапом була підготовка до турніру протягом року, говорить Анна — через війну в Україні та безпекову ситуацію вона відбувалася виключно онлайн.
У турнірі важливу роль грає співпраця, уміння говорити з людьми, уміння робити це наживо, а ми змушені були все це тренувати на комп’ютері. Наприклад, доповідь має містити у собі не тільки розповідь про презентацію та своє рішення, а ще й зоровий контакт, жести, які не можливо було тренувати, коли перед тобою комп’ютер, а не живі люди.
До змагань команду готував професор Каразінського університету Захар Майзеліс. Він не зміг виїхати за кордон, тому на турнірі підтримував вихованців дистанційно. Офіційними керівниками команди в Будапешті стали колишні її учасники Ілля Хорошко та Григорій Овчаренко.
"Вся підготовка відбувалася онлайн. Але ми злагоджено це робили. Це не гурток, який раз на тиждень, наприклад, проходить — це безперервний процес. Вони повністю розв’язують задачі, питання ставлять. Якщо необхідно зв'язатися, то ми одразу у Zoom. У нас є окрема наша група, й ми зустрічаємося онлайн, обговорюємо питання", — каже Майзеліс.

Результат на змаганнях юних фізиків у 2024 році — те, до чого команда йшла декілька років, розповідає професор.
"Це було дуже складно зробити, але все зійшлося, і ми змогли пройти у фінал та отримати золоті медалі. У фіналі ми програли лише Сінгапуру, який обігнати дуже складно. Опинилися в фіналі — це вперше в історії України золоті медалі. Дуже високий результат", — каже Майзеліс.
"Для мене ще важливим фактором було те, що я закінчувала 11 клас, й поєднати олімпіади, школу, турнір та НМТ було надзвичайно складним завданням, але треба було працювати, треба було із цим боротися. Дуже багато було безсонних ночей, багато нервів витрачено, але все це було варте того, тому що золота медаль наша", — говорить Анна Бєляєва.
Коли побачиться із вихованцями наживо, професор поки не знає. Попереду — тиждень відпочинку, далі починається підготовка до нового сезону.
"За тиждень з’являться задачі наступного року, і ми маємо їх швидко почати розв’язувати, тому що є попередні етапи: міський турнір, всеукраїнський турнір — вони почнуться у вересні-жовтні", — розповідає Майзеліс.
Капітанка команди Анна Беляєва говорить, нині у команди нова мета — зайняти перше абсолютне місце та вибороти Кубок.

Міжнародний турнір юних фізиків заснований у 1988 році. Він є одним із найпрестижніших змагань у світі у галузі фізики для школярів. Україна бере участь у турнірі з 1992 року.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube