Розмінували поля та відновили обладнання. Як у Борщівці на Харківщині збирають врожай

Розмінували поля та відновили обладнання. Як у Борщівці на Харківщині збирають врожай

У полях агрофірми "Борщівське" на Харківщині почалися жнива, розповів її керівник Іван Шуляк. Село Борщівка розташоване в Ізюмському районі, за 11 кілометрів від Балаклії. У 2022 році під час окупації росіяни розміщували на підприємстві свою техніку та склади зброї. До та після окупації — били по території. На відновлення потужностей витратили майже мільйон гривень. У 2024 році вперше після деокупації та розмінування полів змогли провести повний цикл польових робіт взимку й навесні.

Як збирають врожай — матеріал Суспільне Харків.

Жнива у полях Ізюмщини розпочалися декілька днів тому. Аграрії збирають озиму пшеницю. Серед них — комбайнер Руслан Чумачук, який обробляє до 50 гектарів на день.

У кожного роль своя дуже важлива. Кожен виконує роботу. Кожна праця почесна й оплачується.
Руслан Чумачук, комбайнер
Комбайнер Руслан Чумачук, Борщівка Харківської області, липень 2024. Суспільне Харків

Загалом на підприємстві працює пів сотні робітників.

"50 людей — це з охороною, бухгалтерією. Звичайно, кількість зменшили: там, де на тракторі або комбайні працювали двоє, зараз один. Кадрів не вистачає, утім досить для того, щоб виконати весь технологічний цикл", — пояснює керівник агрофірми Іван Шуляк.

Жнива, комбайн, пшениця, поля, агроновини
Жнива у Борщівці Ізюмського району, липень 2024 року. Суспільне Харків

За його словами, з трьох тисяч гектарів, яке має підприємство, 600 засіяли озимою пшеницею. Це — п'ята частина землі агрофірми. Через спеку зерно швидше дозріло, тому жнива почали раніше, ніж зазвичай.

Врожай не дуже радує. Засуха у нас була. Були б дощі — були б звичні терміни. Пшениця дозріває при вищій температурі швидше.
Іван Шуляк, пшениця, поле, аграрій
Керівник агрофірми "Борщівське" Іван Шуляк у полі пшениці, село Борщівка Харківської області, липень 2024. Суспільне Харків

До повномасштабного вторгнення РФ в Україну у полях підприємства збирали по 50 центнерів врожаю з гектара. Зараз — 30-35 центнерів. Для мирного часу — це мало, говорить Іван Шуляк, однак для нинішніх умов — нормальний показник.

пшениця, зерно, врожай, жнива
Поле у Борщівці Ізюмського району, липень 2024. Суспільне Харків

У 2022 році село Борщівка пів року було в окупації. Підприємство не працювало, оскільки на елеваторі й у полях військові РФ розміщували свою техніку.

По всіх посадках стояла важка техніка, яка обстрілювала Балаклію й інші населені пункти.
Міни, поле
Табличка, що вказує на те, що ця територія замінована, Борщівка Ізюмського району, липень 2024. Суспільне Харків

Роботу відновили після звільнення Борщівки. Всіяні боєприпасами поля розміновували аграрії та сапери, розповідає керівник агрофірми Іван Шуляк.

"Були нерозірвані й розірвані боєприпаси у бур'яні. Зиму 2022-2023 років довелося ці бур'яни покласти на землю, пройти "ніжками". Ошмаття ще є — комбайни та трактори ріжуть шини, буває. Страшно, повільно, але куди діватися?" — каже керівник підприємства.

комбайн, поле, врожай, жнива, агроновини, пшениця
Комбайн у полі в Борщівці Ізюмського району, липень 2024. Суспільне Харків

Зі слів керівника агрофірми, усі поля розчистили від боєприпасів та засіяли різними культурами, однак місцями трапляються уламки снарядів. Вирощене зерно продають підприємствам Харківщини.

"Врожайність — 30-35 центнерів з гектара. Прибуток невеличкий. Потім закуповуєш ресурси — нуль. Але люди із зарплатою, господарство працює, платимо податки. Потрібно, щоб була рентабельність десь 60-80% — тоді ми зможемо купувати техніку. 30% рентабельності дозволить перекривати інфляційні процеси", — пояснює підприємець Іван Шуляк.

жнива, врожай, пшениця, комбайн
Вирощене у Борщівці зерно продають підприємствам Харківщини, липень 2024. Суспільне Харків

Після озимої пшениці у Борщівці збиратимуть ячмінь, овес та насіння люцерни. Восени почнеться збір соняшника — ця культура, каже Іван Шуляк, у 2023 році принесла господарству найбільший дохід, тому нею засіяли 40% угідь.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок