Не йде на пенсію через нестачу спеціалістів: історія 81-річної лікарки з Харківської області, яка працює у семи селах

Не йде на пенсію через нестачу спеціалістів: історія 81-річної лікарки з Харківської області, яка працює у семи селах

Ексклюзивно

Катерина Мандровська із села Дублянки на Харківщині продовжує працювати у 81 рік і не йде на пенсію, бо вона — єдина сімейна лікарка на сім сіл. Така ситуація є типовою для Краснокутської громади, розповідає селищна голова Ірина Карабут. За її словами, під час повномасштабної війни жителів стало вдвічі більше — до громади приїхали 24 тисячі переселенців. Лікарів, щоб надавати медичну допомогу, бракує, і більшість працівників пенсійного віку.

Як у громаді намагаються розв'язати проблему — матеріал Суспільне Харків.

Понад 50 років працює сімейною лікаркою у селі Краснокутської громади

81-річна Катерина Мандровська працює сімейною лікаркою у селі Дублянці понад 50 років. Вона — єдина сімейна лікарка на сім сіл.

"Я дуже люблю медицину. Просто наскільки була наполеглива в цьому плані, що я тричі вступала в медичний інститут. Тричі. На третій раз поступила і закінчила з червоним дипломом. Ось так я любила медицину", — говорить Катерина Мандровська.

Пацієнтів, яких у неї нині майже дві тисячі, консультує в амбулаторії та дистанційно.

Краснокутська громада, медицина
За сімейною лікаркою Катериною Мандровською закріплені майже дві тисячі пацієнтів, червень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Лікарка говорить, щодня приймає щонайменше 20 пацієнтів, допомагають медсестри. В амбулаторії проводять обстеження та лікування. З початком повномасштабної війни у селі додалося близько 200 переселенців, каже Катерина Мандровська.

Краснокутська громада, медицина
Амбулаторія у селі Дублянці, червень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Лариса Говина

"Зараз трохи спад, а чого — залежно від того, що у людей роботи багато. Це зрозуміло — городи. А взагалі у нас багато хворих додалося після того, як приїхали люди з Харкова, хто звідки. Через воєнні обставини", — зазначає лікарка.

Краснокутська громада, медицина
81-річна Катерина Мандровська працює сімейною лікаркою у селі Дублянці понад 50 років, червень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

В Краснокутській громаді не вистачає невропатолога, кардіолога, дитячого лікаря, хірурга

В Краснокутській громаді нині працює 11 сімейних лікарів та один лікар-терапевт, більшість із них — пенсійного віку, молодших фахівців критично бракує, розповідає директорка місцевого Центру сімейної медицини Валентина Лісняк.

краснокутська громада, медицина
Медик невідкладної допомоги у селі Дублянці, червень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"Молоді, на жаль, мало. Тільки троє людей у нас в центрі працює від 30 до 45 років. Заявки ми подаємо і в департамент, і до медичного університету, щоб молодь до нас йшла. А ми вже будемо надавати умови всі, як робочі, так і житлові", — говорить Лісняк.

краснокутська громада медицина
Директорка Центру сімейної медицини у селі Дублянці Валентина Лісняк, червень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

До повномасштабної війни у Краснокутській громаді жили майже 27 тисяч людей, відтоді кількість людей збільшилася майже вдвічі — сюди їдуть переселенці з прифронтових районів Харківщини, говорить голова громади Ірина Карабут. Їм також надають медичну допомогу.

Краснокутська громада, медицина
Пацієнтка чекає своєї черги в амбулаторії, червень 2024 року, Дублянка, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер
Від початку вторгнення кількість ВПО зросла ще на 24 тисяч. Приймаємо велику кількість переселенців із Золочівської, Вовчанської громад, з Харкова; людей, які потребують особливого догляду. Велике навантаження на комунальну сферу, на медиків. У нас велика нестача сімейних лікарів, профільних лікарів. Ми потребуємо невропатолога, кардіолога, дитячого лікаря, хірургів.
Краснокутська громада, медицина
В амбулаторії у селі Дублянці потребують невропатолога, кардіолога, дитячого лікаря, хірургів, червень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Лариса Говина

Зокрема, найбільша потреба у сімейному лікарі є у селі Козіївка та селищі Краснокутськ, уточнила директорка місцевого Центру сімейної медицини Валентина Лісняк.

Краснокутська громада, Ірина Карабут
Голова Краснокутської громади Ірина Карабут, червень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Євген Гертнер

За словами Карабут, громада готова надати грошову допомогу та забезпечити житлом лікарів. Поки на запрошення громади відгукнувся один інтерн.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок