Знущання росіян з українських військовополонених на Харківському напрямку: прокуратура почала провадження

Знущання росіян з українських військовополонених на Харківському напрямку: прокуратура почала провадження

військо росії
російський військовий. Getty Images

Харківська обласна прокуратура розпочала провадження за фактом жорстокого поводження з українськими військовополоненими на Харківському напрямку.

Про це у пресслужбі повідомили 3 червня.

За даними слідчих, під час моніторингу соціальних мереж, прокурори виявили відео, на якому зафіксовано жорстоке поводження з українськими військовими з боку окупантів на Харківському напрямку.

"На відео видно, як російські військові завдають українським бійцям тілесних ушкоджень, а також імітують страту шляхом пострілу з автоматичної зброї біля голови одного з військовополонених. Крім того, на відеоролику окупанти застосовують до українських оборонців психологічний тиск, змушуючи співати гімн СРСР", — сказано у повідомленні.

Наразі вживаються заходи, спрямовані на встановлення потерпілих та військовослужбовців ЗС РФ.

Реакція омбудсмана Лубінця на відео знущань з українських військовополонених на Харківському напрямку

2 червня на відео відреагував Омбудсман Лубінець. На ньому, ймовірно, російські військові знущаються з українських військовополонених. На відео видно побиття, погрози й імітацію розстрілу. За попередніми даними, це відбулося на Харківському напрямку.

"На відео зафіксовані побиття, приниження, погрози, імітація розстрілу. На жаль, таке поводження з українськими військовополоненими — не виняток з правил, а звична тактика для окупантів. Такі дії є порушенням Женевських конвенцій, згідно з якими військовополонені мають право на гуманне ставлення", — сказав Лубінець.

Омбудсман наголосив, що цей випадок повинен бути зафіксований як черговий доказ порушення Російською Федерацією міжнародного гуманітарного права.

"Звернувся з офіційними листами до МКЧХ та ООН, аби вони задокументували факт знущання. Це стане черговим доповненням доказової бази для майбутнього трибуналу над злочинцями. Росія не дотримується жодних правил ведення війни й абсолютно не соромиться демонструвати свої жорстокі й антилюдяні дії", — зазначив він.

Знущання росіян з українських військовополонених на Харківському напрямку: коментар виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини

Як в етері Суспільного сказав Олександр Павліченко, російські військові вчинили воєнний злочин: "Імітація позасудових втрат є так само посяганням на життя і жорстоким поводженням стосовно військовополонених".

"Насправді треба говорити, що найтяжче для тих, хто потрапляє в полон, є буквально перші години й декілька діб перебування в полоні. Ми бачимо оці брутальні події, які супроводжують ось ці перші години перебування в полоні, коли фактично безконтрольно відбуваються і знущання з військовополонених, і можуть навіть завдавати якихось ушкоджень, можуть і вбивати, що відбувалося — і ми теж бачили. І насправді в таких ситуаціях, якщо немає належних команд з боку командирів і переслідування, засудження і покарання, притягнення до відповідальності тих, хто вчиняє такі дії, то це насправді є практика, яка схвалюється", — говорить Павліченко.

Передусім національна система має бути потужною і демонструвати свої спроможності в тому, щоб встановлювати конкретно тих, хто вчиняє ці злочини, і розшукувати, і притягати до відповідальності. Хоча ми розуміємо, що в умовах війни і гарячої фази війни ми можемо зіткнутися з ситуацією, що ці солдати, які завдавали катування й жорстокого поводження з українським військовополоненим, можуть просто загинути.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок