Згорілу друкарню у Харкові після удару РФ відвідав т.в.о. міністра культури: яку підтримку пообіцяв

Згорілу друкарню у Харкові після удару РФ відвідав т.в.о. міністра культури: яку підтримку пообіцяв

28 травня друкарню "Фактор-Друк", що згоріла 23 травня внаслідок ракетного удару РФ, відвідав тимчасовий виконувач обов’язків міністра культури Ростислав Карандєєв.

Він зазначив, що Міністерство культури достатньо обмежене в ресурсах щодо надання практичної допомоги.

"Водночас ми бачимо для себе важливим напрямком і завданням допомогти підприємству установити добрі міжнародні контакти задля того, щоб коштом наших іноземних партнерів відновити те, що можна відновити. для того, щоб запустити виробництва, які в робочому стані. Зруйнована палітурна ділянка й без обгортки не може бути книжок", — сказав Карандєєв.

За тиждень я буду у Вільнюсі, за два тижні — у Берліні, де будуть проходити міжнародні конференції, присвячені якраз питанням відновлення України. Планую говорити і про цей конкретний випадок, і про необхідність допомоги міжнародного співтовариства саме у відновлені цієї важливої функції друку книжок.

Карандєєв зазначив, що візьме собою у відрядження до Німеччини пошкоджені у друкарні посібники з німецької.

"Я планую поїхати в Берлін на велику конференцію, присвячену відновленню людського капіталу в Україні. Мені хотілося б колегам-німцям показати ці артефакти — свідчення удару, руйнації, жертв, щоб вони побачили, що німецька мова, яка рідна для них, вивчалися в Україні й скільки дітей втратили можливість опанувати її для того, щоб стати кращими, ближчими до Європи, щоб стати більш освіченими", — сказав т.в.о. міністра.

Загиблі працівники друкарні "Фактор-друк" у Харкові під час ракетного удару РФ 23 травня
Загиблі працівники друкарні "Фактор-друк" у Харкові під час ракетного удару РФ 23 травня. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Вирва від російської ракети у Харкові. 23 травня під час удару була зруйнована друкарня, загинули люди
Вирва від російської ракети у Харкові. 23 травня під час удару була зруйнована друкарня, загинули люди. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Друкарня "Фактор-Друк" після ракетного удару РФ, 28 травня 2024 року
Друкарня "Фактор-Друк" після ракетного удару РФ, 28 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Це потужне, гарне, якісне підприємство, й сьогодні ми, втративши цей ресурс, втрачаємо дуже багато всього, що за ланцюжком слідує після типографії — книжки в школах, бібліотеках, на поличках книгарень. Без сумніву, такі підприємства повинні й будуть отримувати підтримку держави й починаючи від доручень президента, закінчуючи увагою місцевої влади", — сказав Ростислав Карандєєв.

Друкарня "Фактор-Друк" після ракетного удару РФ
Друкарня "Фактор-Друк" після ракетного удару РФ, 28 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Згоріла друкарня у Харкові після удару РФ
Друкарня "Фактор-Друк" після ракетного удару РФ, 28 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Згорілу друкарню у Харкові після удару РФ відвідав т.в.о міністра культури Карандєєв
Ростислав Карандєєв відвідав зруйновану РФ друкарню у Харкові "Фактор-Друк". Суспільне Харків/Валерія Ємець

Збитки друкарні "Фактор-Друк" у Харкові після ракетного удару РФ та плани на відновлення

За словами гендиректорки друкарні Тетяни Гринюк, збитки типографії сягають понад 5 мільйонів євро.

"Ми самі не в змозі відновитися. У нас на понад 3,5 мільйона згоріло обладнання, тому ми просимо європейських колег допомогти, ми просимо допомогти всю спільноту, яка розуміє, наскільки важливою для суспільства є наша друкарня. Навіть у Європі немає таких аналогів, бо ми робимо комплекс повного циклу", — говорить Гринюк.

Таке виробництво як у нас, неможливо релокувати. Тут потрібні спеціальні фундаменти, на яких стає обладнання, бо воно високоточне, потрібен спеціальний клімат для того, щоб з папером можна було працювати — дуже багато нюансів, тому неможливо просто взяти дві валізи і переїхати.
Тетяна Гринюк, генеральна директорка друкарні "Фактор-Друк", 28 травня 2024 року
Тетяна Гринюк, генеральна директорка друкарні "Фактор-Друк", 28 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

"У нас є четверо тяжких поранених, одну дівчину навіть ввели в медикаментозну кому. До них нікого не пускають і поки що інформації не дають, бо вони дуже тяжкі. До інших ми ходили і бачили, що їм трохи легше — вони навіть іноді намагаються посміхатися, але їм все одно болить", — говорить Гринюк.

Ми подивилися на камерах останні хвилини роботи цеху, тому що хотіли побачити людей, які вижили — де вони були, що робили. Були ті, які вижили, хоча вони не могли вижити — на камерах побачили, що у дівчинки задзвонив телефон і вона відійшла від свого машинного центру буквально на 5 метрів — це врятувало її життя. Всі працювали, але одна секунда — і нічого не стало. Я дуже сподіваюся, що вони навіть не встигли злякатися.
Ми потихеньку почали розчищати і наводити лад: прибирати скло, забивати вікна. Але людям морально дуже важко. Ми вчора збиралися, обіймалися, плакали і згадували тих, кого з нами немає. Ми вирішили, що заради пам'яті тих людей ми будемо відроджувати друкарню
Друкарня "Фактор-Друк" зачинена після ракетного удару РФ, пожежі та загибелі працівників, 28 травня 2024 року
Друкарня "Фактор-Друк" зачинена після ракетного удару РФ, пожежі та загибелі працівників, 28 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Т.в.о. міністра зазначив, що може виникнути дефіцит шкільних підручників через руйнування друкарні у Харкові.

"З тої інформації, якою я володію, ми зможемо на старих запасах і ресурсах розпочати навчальний рік, проте це будуть не оновлені книжки і їх буде певний дефіцит. Ми зможемо мобілізувати свої ресурси і будуть прийняті рішення для того, щоб максимально забезпечити кожну дитину тою книжкою, яка їй необхідна для опанування знань", — сказав Карандєєв.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок