Одна з зупинок — за кілометр від Росії: у прикордонній громаді на Харківщині запустили соціальний автобус

Одна з зупинок — за кілометр від Росії: у прикордонній громаді на Харківщині запустили соціальний автобус

У Золочівській громаді на Харківщині працюють шість соціальних автобусних маршрутів. У прикордонній громаді не було громадського транспорту від початку повномасштабного вторгнення. Проєкт з безплатними автобусами запустила селищна рада спільно з гуманітарною місією "Проліска".

Іван Космін — за кермом автобуса понад 20 років. Він живе у прикордонному селищі Золочів і нині працює на соціальному маршруті: привозить жителів навколишніх сіл до центру громади.

"Я ж нормальна, жива людина. Кожній нормальній людині страшно. А що робити? А їм не страшно там жити? А як вони сюди потраплять? Як я маю можливість таку, у мене є автобус, я ж можу їм допомогти", — говорить перевізник Іван Космін.

золочів соціальний автобус
Іван Космін — водій соціального автобуса у Золочівській громаді, квітень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Від Золочева до кордону з Росією близько 17 кілометрів. Автобус курсує між чотирма селами маршрутом Карасівка — Калинове — Чорноглазівка — Золочів.

Марія Дремлюга живе у Калиновому, з початком повномасштабного вторгнення їй доводилося ходити 20 кілометрів пішки, або винаймати машину:

"Транспорту не було. Попутні машини нас підвозили й все. Так що на попутки ми розраховували. Або винаймати таксі: 300 гривень до нас із Золочева, а з Харкова — 800", — каже Марія.

золочів соціальний автобус
Жителі Золочівської громади чекають на соціальний автобус, квітень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Ще одна жителька Калинового Раїса Горбенко приїхала у Золочів до перукаря.

"Ми люди вже літніх років і не в кожного є машина, а потреби дуже великі, тому що треба приїхати у різних питаннях: до лікаря, і по соціальному питанню, і закупитися в магазині, купити того ж насіння. Нам цей автобус дуже потрібен, дуже. Ми давно його хотіли, давно просили й ми раді, що він у нас тепер є", — говорить Раїса.

золочів соціальний автобус
У прикордонній Золочівській громаді запустили соціальний автобус, квітень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Два роки від початку вторгнення громадський транспорт у громаді не працював, розповів начальник Золочівської селищної ради Віктор Коваленко. Соціальні перевезення в березні цього року допомогла організувати гуманітарна місія "Проліска" — всього визначали шість маршрутів, які охопили вісім старостатів. Автобус їде під кордон. Так одне із сіл на маршруті — Одноробівка — розташоване за кілометр від Росії.

золочів
Руйнування у Золочівській громаді внаслідок російських обстрілів, квітень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Ця робота відбувається у співпраці зі старостами й вуличними комітетами, тобто інформування, коли буде автобус їхати, який час. Але є певні питання з безпекою у прикордонні й тоді, коли ідуть обстріли, безумовно, автобус бере паузу і після обстрілів приїжджає та забирає людей", — говорить Коваленко.

золочів соціальний автобус
У прикордонній Золочівській громаді запустили соціальний автобус, квітень 2024 року, Харківщина. Суспільне Харків/Валерія Ємець

За його словами, соціальний автобус безплатний, на кожному маршруті щодня реєструють до 30 людей. Виїзди координують старости.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок