Мати льотчика Андрія "Джуса" Пільщикова про перейменування в'їзду у Харкові на його честь: "Це зробило суспільство"

Мати льотчика Андрія "Джуса" Пільщикова про перейменування в'їзду у Харкові на його честь: "Це зробило суспільство"

Джус, Пільщиков
Пілот "Джус" поряд з муралом "Привидам Києва". Фото надав Євген Болдир

У Харкові перейменували в'їзд Трінклера на в'їзд Джуса — льотчика Андрія Пільщикова, який загинув 25 серпня 2023 року, коли на Житомирщині зіткнулися навчальні літаки Л-39. Перед перейменуванням петиція до міської ради набрала потрібну кількість голосів — понад 5 тисяч.

Мати льотчика Лілія Авер'янова каже, коли Андрій був малим, вони ходили на цей в'їзд на гойдалки.

"Там у дворі був хороший дитячий майданчик, де були цілі гойдалки, бо знайти цілу гойдалку в Харкові в 90-х роках було не так просто. Люди казали: треба велику вулицю. Нам не треба велику, нам треба ту, яка була Андрієва. Але вулицю, де він жив, ніхто перейменовувати не буде, — це Мироносицька", — розказала Суспільному Лілія Авер'янова.

Загиблий пілот Андрій Пільщиков з позивним "Джус"
Загиблий пілот Андрій Пільщиков з позивним "Джус". Цивільний повітряний патруль/Facebook

За її словами, у назву в'їзду не хотіла, щоб вносили ім'я і прізвище сина, лише позивний.

"Я хотіла за позивним, бо це на слуху, а ім'я і прізвище — довго і нудно. Крім того, може бути так, що хтось робить рекламу й пише на ній ім'я твого сина, а потім листівка валяється на підлозі, у смітті валяється це ім'я. А позивний — це позивний, він ніби трішки абстрактний, але люди знають, що це Андрій. Мені це простіше сприймати. Та й молоді воно "зайде" краще: "Де зустрінемося? — "На Глісаді Джуса", — розказала мати льотчика Андрія Пільщикова.

Глісада — це траєкторія заходу літака на посадку. Тобто перед тим як торкнутися смуги, він знижується по глісаді. Чому глісада? Тому що сам топонім "в'їзд" поміняти не можна, він мав лишитися. Але для льотчика лишити просто слово "в'їзд"... Куди він в'їжджає? Він влітає. Тим більше, що це вулиця курсантська, це їхнє "гніздо". Туди вони всі "прилітали". Там їхній гуртожиток, казарми, клуб — там було зосереджено все їхнє життя, усі їхні побачення, прибирання територій.

Розпорядження про перейменування Лілія Авер'янова ще не бачила.

"Якщо все буде зроблено по-людськи, то дитина повернулася у своє місто. Для мене було принциповим, щоб це зробив Харків. Не я, а Харків. Тому що я ні в кого нічого просити не буду, сподіваюся, що люди оцінять самі", — говорить Авер'янова.

Завдяки кому стало можливим перейменування? Найперше — це небайдужість молодих активних людей, які перебувають у місті. Вони надихнулися прикладом Андрія, стежили за ним у соцмережах, розуміли, що він зробив для України. Одне слово, проявили активність, яку навіть я б не проявила, тому що морально я не вважаю за потрібне ходити й оббивати пороги.

"Це зробило суспільство. Вони знайшли мене й ми трішки зредагували їхній варіант петиції. Тобто в місті є попит на такі рішення, але з того погляду, що якщо владу не штовхнеш — нічого не зроблять. Перейменування фактично зроблено вже перед лицем громади, перед яким ганьбитися не можна. Я ще чому до кінця не вірю, поки не побачу документ, тому що ввесь час ми очікуємо якось "кидка" на будь-якому етапі", — говорить мати "Джуса".

Андрій "Джус" Пільщиков
Прощання з Андрієм "Джусом" Пільщиковим. Фото: Олександр Магула/Суспільне

Позивний "Джус" Андрію Пільщикову дали американці в Каліфорнії: "Він досі залишається в складі їхньої бригади як їхній льотчик, вони назавжди внесли його до свого складу".

"Багато людей кажуть, що зараз, коли бомби летять на місто, не час щось перейменовувати, але, з іншого боку, для Харкова це потрібно, бо в місті, як ми бачимо, дуже мало приділяється уваги меморіалізації героїв нинішньої війни", — каже Лілія Авер'янова.

Улюбленці народу все ж таки мають бути побачені, почуті і відзначені, тому що Андрій незвичайний харків'янин, він "з нуля" харків'янин, якого місто виховало, дало з дитинства розуміння авіації, тому це "продукт" Харкова. Саме цей продукт, а не "Гепа", яким Харків має пишатися. Харків повинен мати нормальні, прийнятні навіть у світі моральні орієнтири.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок