Понад 300 людей на Харківщині засудили за колабораційну діяльність від початку повномасштабного вторгнення — прокуратура

Понад 300 людей на Харківщині засудили за колабораційну діяльність від початку повномасштабного вторгнення — прокуратура

На Харківщині за колабораційну діяльність від початку повномасштабної війни засудили 326 людей. Таку статистику судових розглядів станом на середину березня повідомив Суспільне Харків речник обласної прокуратури Дмитро Чубенко. За його даними, двоє засуджених дістали умовне покарання, решта — реальне.

Найбільший термін ув’язнення, який призначив суд за статтею про колабораційну діяльність, — 15 років, повідомив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

"Особа може перебувати в окупації — це не заборонено. Особа не зобов’язана виїжджати — це також не заборонено. Треба почитати 5-7 статей Кримінального кодексу, де це все описано. У будь-якому випадку не треба брати зброю до рук, не треба показувати маршрути, як куди проїхати, до якого села коротше, де річка, де міст", — говорить Чубенко.

Фото: Суспільне Харків
Тобто не розміщувати російських військових, не займати ніяких адміністративних посад. Не займати нехарактерні посади, які особа не займала до повномасштабного вторгнення: була водопровідником, стала керівником відділу окупаційної адміністрації.
Дмитро Чубенкоречник обласної прокуратури

Як засудили чоловіка, який очолив "поліцію" у Балаклії під час окупації

Одне з найбільших покарань — 14 років тюрми з конфіскацією всього майна — дістав колишній український поліцейський Олексій Калайда. За даними прокуратури, під час окупації Балаклії він повернувся з пенсії й очолив російську поліцію, а за кілька днів до звільнення міста став керувати його окупаційною адміністрацією.

Дії свого підзахисного адвокат Віктор Євстігнєєв пояснював безвихідністю ситуації, яка склалася через окупацію.

"Окупація була настільки стрімка, що підзахисний не зміг виїхати з окупованої Балаклії, не зміг вивести свою родину — це дружина, неповнолітня донька. Він і до моменту окупації був у Балаклії особою, яку всі знали, знали, які посади він обіймав до пенсії, тому після звернення до нього окупаційної влади, після того, як кажуть у тих фільмах, як йому зробили пропозицію, від якої не можна було відмовитися, він і вчинив ці дії", — говорив Євстігнєєв.

"Є в праві таке поняття як "крайня потреба"

Двох людей у справах про колабораційну діяльність представляє адвокат Олексій Зеленцов. За його словами, один його підзахисний працював під час окупації в державному органі — він свою вину визнає.

Другий клієнт Зеленцова був підприємцем на підконтрольній росіянам території. Слідчі його допитували, проводили обшуки, але підозри не вручили, й до суду справа не дійшла, говорить адвокат.

олексій зеленцов
Адвокат Олексій Зеленцов впредставляє двох людей у справах про колабораційну діяльність. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Є в праві таке поняття як крайня потреба. І якщо людина діяла в межах крайньої потреби, тобто рятуючи своє майно, свій бізнес, при цьому не створюючи якихось благ для окупантів, я вважаю, тут немає підстав, щоб навіть дорікати людині. Дуже часто судді перебувають під таким тиском правоохоронних органів і, щобільше, під тиском суспільної думки, що вони простіше винесуть обвинувальний вирок, ніж навпаки", — вважає Зеленцов.

За два роки повномасштабної війни суди на Харківщині не виправдали жодної людини, обвинуваченої в колабораційній діяльності, зазначив речник обласної прокуратури Чубенко.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок