Викрадений росіянами через водолазний костюм: історія полоненого пенсіонера з села під Ізюмом

Викрадений росіянами через водолазний костюм: історія полоненого пенсіонера з села під Ізюмом

Ексклюзивно

Тетяна Товстокора з літа 2022 року чекає на звільнення чоловіка Павла з російського полону. На початку повномасштабної війни їхнє село Оскіл під Ізюмом окупували російські війська.

59-річного Павла Товстокорого, який має інвалідність, викрали з будинку, розповіла Суспільне Харків його дружина Тетяна.

Як подружжя з Оскола зустріли повномасштабне вторгнення на Харківщині

24 лютого 2022 року Тетяна Товстокора пішла на роботу. Про те, що почалася велика війна, їй телефоном повідомила донька, яка перебувала в Харкові.

"Поки я була на роботі, у нас обстріляли міст, а ми живемо поблизу від нього. Були руйнації у сусідів, люди збирали уламки по вулиці. У селі вимкнули світло, трубу перебили — газу не стало. Захопили берег річки. На тому березі стояли росіяни, а на цьому — українські військові. Нас постійно обстрілювали. 7 квітня ліс горів, і деякі люди виїхали. А чоловік сказав: "Я не поїду". У квітні нас захопили", — згадує Тетяна Товстокора.

Пенсіонер з Ізюмщини майже два роки — в полоні РФ
Дружина полоненого Тетяна Товстокора, Харківська область, березень 2024 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Після тяжких боїв Оскіл опинився під окупацією. Російські військові приходили до місцевих жителів із обшуками.

"Озброєні, вимагали документи. Фотографували, робили обшуки, перевіряли все. Вони зазвичай ходили пішки, по лісу, й казали, що шукали ДРГ. Хоча тут ДРГ ніколи не було. Вони тут фазанів і зайців стріляли, рибу глушили гранатами", — розповідає Тетяна Товстокора.

Викрадення чоловіка з будинку в Осколі на Харківщині

У липні 2022 року окупанти ще раз прийшли до будинку Товстокорих і забрали Павла.

Пенсіонер з Оскола в полоні РФ
Портрет Павла Товстокорого. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Були всі у масках, з автоматами, викликали чоловіка. У нас часто пожежі були, тому в погребі зберігали усе найцінніше — документи, продукти, речі, ліки. Чоловік там ночував. Вони (окупанти — ред.) винесли кошик з ліками, пакет з документами і водолазний костюм чоловіка. Один там був дуже неприємний, може, він їх старший був, сказав: "Пішла у дім, рота закрила, а то з нами зараз поїдеш". А чоловіку змотали скотчем руки, одягли мішок на голову і поїхали", — каже Тетяна Товстокора.

За її словами, чоловік Павло — цивільний, у дитинстві втратив око й отримав інвалідність.

Оскіл полон РФ
Фотографії Павла Товстокорого. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
У нас донька. Зараз їй 16 років, а тоді було 14. Вона спала у кімнаті. Там багато іграшок, і вона була вкрита. Мені здається, вони подумали, що маленька дитина, її дивом не зачепили.

Павло Товстокорий був на пенсії, а у молодості займався дайвінгом. Тетяна вважає, чоловіка могли затримати через водолазний костюм.

"Тому, що гребля була підірвана. Росіяни ж самі її підірвали, бомбили як. Я думаю, "для галочки", щоб звіти зробити, мовляв, "ми знайшли терориста". Дуже хороший терорист — пенсіонер без ока", — говорить жителька Оскола.

Оскіл гребля
Оскільське водосховище після підриву греблі. 25 жовтня 2022 року. Фото: Марія Солодовнік/Суспільне Харків

Звістка від жителя Оскола з російського полону

За словами Тетяни, після деокупації села через викрадення чоловіка вона звернулася до Червоного хреста, подала заяву до поліції та СБУ. Першу звістку від Павла Товстокорого родина отримала у травні 2023 року.

Полонений з Оскола
Лист від полоненого Павла Товстокорого. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
Я дивилася на цей лист і писала йому ті ж слава, щоб він звістку отримав, що ми його любимо, чекаємо. Відповіді не було. Я хочу сказати йому, що він повернеться додому. Хай не втрачає віру

У листопаді 2023 року Тетяні надійшов лист від Міністерства оборони Російської Федерації.

Пенсіонер з Ізюмщини майже два роки — в полоні РФ
Відповідь від Міноборони РФ. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

До початку повномасштабної війни Павло Товстокорий облаштував біля будинку озеро й висадив лілії.

"Хотів запустити рибу, щоб була своя. Зараз не видно, а влітку лілії були чудові, різноколірні. Він щодня сюди до озера приходив. Я йому казала: "Медитуєш?". А він дивився на красу, вони тільки починали квітнути. Йому так хотілося подивитися, які вони будуть. Він повернеться, а я його лілії зберегла", — каже Тетяна Товстокора.

Оскіл полонений
Тетяна Товстокора біля озера в селі Осколі, Харківська область, березень 2024 року. Фото: Суспільне Харків

За її словами, поки вона щоранку перевіряє новини, чекає на обмін й зустріч із чоловіком.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок