"Що буде з людиною, яка з'їсть нафти? Те саме — з качками". Як у Харкові лікують качурів, отруєних виливом з нафтобази

"Що буде з людиною, яка з'їсть нафти? Те саме — з качками". Як у Харкові лікують качурів, отруєних виливом з нафтобази

Ексклюзивно

Качура з річки Лопань лікують у Харкові. На 16 лютого ветеринарам однієї з міських клінік принесли трьох птахів, отруєних внаслідок виливу з нафтобази, яку 9 лютого атакували російські безпілотники. У річках Уди, Лопань і Харків концентрація нафтопродуктів — у 7-8 разів вища за норму.

У якому стані отруєний качур, як допомогти птахам самостійно — розповіла Суспільне Харків ветеринарка-орнітологиня Анастасія Доманська.

Далі — пряма мова.

Як почувається отруєний качур з Лопані?

Цей качур поступив до нас 16 лютого, його підібрали вже біля ріки Лопань. Він весь вкритий продуктами нафтопереробки: якщо провести долонею, можна побачити, як в мене блищать руки, як блищить його пір'я — це дуже погано. На жаль, воно так не має стирчати, не має блищати — до шкіри все просякнуте продуктами нафтопереробки, буквально вся пташка вкрита ними.

Качура з Лопані, отруєного нафтопродуктами, лікують у Харкові
Качура з Лопані, отруєного нафтопродуктами, лікують у Харкові, 16 лютого 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Зараз пташка досить жвава, намагається пручатися, відбиватися — це гарний знак. У нього відсутні нервові прояви інтоксикації, тобто немає ані покачування голови, ані дезорієнтації, це добре. Проте, на жаль, при огляді я бачу, що є вже напівприкриті очі третьою повікою — це означає, що птах погано себе почуває, також може означати ураження очей паливом.

Можна помітити, що на язику також присутній чорний маслянистий наліт, це означає, що птах досить добре вже наївся нафти. Він намагався чиститися і все таким чином потрапило всередину, аж язик вже пофарбований.

Дзьоб качура з Лопані, отруєного нафтопродуктами, Харків
Дзьоб качура з Лопані, отруєного нафтопродуктами, Харків, 16 лютого 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

В якому стані інші птахи?

Перша пташка була у дуже поганому стані, вона була практично без рефлексів, без реакції, сильна інтоксикація, важке ураження нервової системи. На жаль, вона не вижила — вона протягом доби загинула.

Інша пташка, яку привезли вчора, у гарному стані: у неї немає нервових проявів, помірні явища інтоксикації. Вона ще стабільна і вона зараз отримує всю терапію. Думаю, що в неї буде все добре.

Третя пташка у середньому стані: інтоксикація тут присутня, виснаження, сильне забруднення пір'я. Ми будемо з цим працювати.

Поки що всі пташки — це були качури, самці. Я не знаю, чому саме самці. Можливо, вони більш стійкі, тому що люди, які привозять їх, кажуть, що є дуже багато мертвих пташок. Тобто вже є постраждалі, яким не допомогти.

Катетер на лапці качура з Лопані, отруєного нафтопродуктами, лікують у Харкові
Катетер на лапці качура з Лопані, отруєного нафтопродуктами, лікують у Харкові, 16 лютого 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Що відбувається з організмом птаха, який проковтнув продукти нафтопереробки?

Механізм отруєння дуже простий. Вони є водоплавними птахами, вони постійно живуть у водному середовищі. Нафтопродукція пливе водою, вони у цьому плавають, воно попадає на пір'я, на лапи. Пташка намагається хоча б почиститися або поїсти, — а їдять вони також у воді, — вони харчуються дрібним планктонами, водоростями, і таким чином заковтують продукти нафтопереробки.

Мало того, що вони отримують поганий повітряний обмін і термообмін через забруднення самого пір'я, вони ще отримують нафтопродукти всередину, а це інтоксикація — ураження печінки, нирок, нервової системи, коли втрачається орієнтація у просторі. Це смерть. Що буде з людиною, якщо вона з'їсть нафти? Те саме буде і з качками.

Як допомогти отруєній нафтопродуктами качці?

Перше, що ви можете зробити, це посадити у коробку. Якщо є можливість — одразу до ветеринара. Якщо нема можливості, перше, що ви робите — це миєте пір'я засобом для миття посуду або дитячим шампунем 4-5 разів, поки вода не стане прозорою.

Потім треба качку зігріти, тобто вода повинна бути теплою і вона не повинна мерзнути після миття. Витерти пташку, посадити в сухе тепле місце.

Качур, отруєний нафтопродуктами
Качура з Лопані, отруєного нафтопродуктами, лікують у Харкові, 16 лютого 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Дати сорбенти: ми зазвичай використовуємо "Ентеросгель" або "Пресорб" — розводимо приблизно одну чайну або столову ложку, залежно від розміру пташки, у воді та випоюємо все це. Так 3-4 рази на день. Сорбент даємо насильно. І потім якнайшвидше віднести у клініку.

Куди везти отруєних нафтою качок?

Об'яву у соціальних мережах про те, що ми приймаємо таких птахів лікування, ми дали 2 дні тому (14 лютого — ред.). За цей час мені принесли трьох птахів — по одній на кожен день. Привозять звичайні люди: як старі, так і молоді, жінки, чоловіки. Різні люди у різний час просто ходять і підбирають їх. Розказують, що вони самі ловлять або беруть голими руками, або у коробках, привозять птахів нам.

Ветеринарка-орнітологиня Анастасія Доманська лікує качура, отруєного внаслідок виливу з нафтобази в Харкові
Ветеринарка-орнітологиня Анастасія Доманська лікує качура, отруєного внаслідок виливу з нафтобази в Харкові, 16 лютого 2024 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Птахів привозять до нас, тому що я є одним з небагатьох лікарів ветеринарної медицини, що займаються саме лікуванням птахів у Харкові. Я це роблю вже багато років, я можу допомагати цим птахам, у мене є все необхідне обладнання, необхідні матеріали. Я справді хотіла допомогти, я люблю птахів. Саме тому я поговорила з нашим колективом і ми всі вирішили допомагати у цій ситуації.

Що з качурами буде далі?

Нам треба кілька днів постежити за станом пташки. Це не означає, що ми не будемо робити терапію. На жаль, пташки ховають свої проблеми дуже глибоко, тобто якщо пташка вже в такому стані, все одно вона буде отримувати розчини і сорбенти в будь-якому разі.

Ми кілька днів спостерігаємо, якщо стан не погіршується, з'являються симптоми нервових розладів, не з'являються симптоми інтоксикації, тоді ми будемо переправляти їх на перетримку, а потім думати, як повернути до природи.

Що відомо про удар по нафтобазі та пожежу у Немишлянському районі Харкова 9 лютого

Ввечері 9 лютого російські безпілотники влучили по нафтобазі у Харкові. Внаслідок влучання стався витік пального, через що спалахнула пожежа.

Згоріло щонайменше 15 будинків. Семеро людей, серед яких троє дітей, загинули. Ще троє зазнали поранень. За даними слідчих поліції, по території підприємства росіяни вдарили трьома дронами типу Shahed.

Роботи на нафтобазі у Немишлянському районі завершили об 11:00 12 лютого. Рятувальники майже 60 годин усували наслідки пожежі.

Після удару РФ по резервуарах підприємства у Немишлянському районі 9 лютого стався витік нафтопродуктів в екосистему. За попередніми даними, у середовище потрапило близько 3000 тонн продуктів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок