"Зберігати історію, коли її намагаються зруйнувати". У Харкові власним коштом реставрують памʼятки, пошкоджені ударами

"Зберігати історію, коли її намагаються зруйнувати". У Харкові власним коштом реставрують памʼятки, пошкоджені ударами

У Харкові близько 200 памʼяток архітектури пошкоджені російськими влучаннями. Архітектор-реставратор Віктор Дворніков разом з групою колег відновлює автентичні елементи пошкоджених історичних будівель. Одна з таких — понад 100-річна памʼятка архітектури за адресою Полтавський Шлях, 22.

Її звели понад 100 років тому як прибутковий будинок — тут здавали квартири в оренду, розповідає архітектор Віктор Дворніков.

"Прибутковий будинок — означає, що побудований для здачі квартир в оренду. Архітектор — Віктор Естрович. Будинок є пам'яткою архітектури з декількох міркувань. По-перше, він дійсно відповідає стилістиці епохи, в якій його побудував відомий архітектор. По-друге, він має певні ексклюзивні художні і декоративні рішення: досить нетипове планування, тому що будинок розташований у шестикутному сквері і він вписаний у цей сквер та межує з будинками не під прямим кутом, як зазвичай, а під складним кутами", — каже Дворніков.

Пошкоджена ударами історична памʼятка на вулиці полтавський Шлях, 22
Пошкоджена ударами історична памʼятка на вулиці полтавський Шлях, 22, Харків, 14 лютого 2024 року. Фото: Суспільне Харків

Через російський обстріл у липні 2022 року в будівлі пошкодило вікна, дах і перекриття. Після ремонтів мешканці квартир винесли до підʼїзду пошкоджені міжкімнатні двері та віконні рами. Архітектор з групою колег забирають їх, щоб відреставрувати власним коштом.

"Людям вони не потрібні, їх будуть викидати. Цінність цих рам — вони є свідченням того, що будинок збудований на початку XX століття, що навіть для більшості мешканців — не очевидна штука. Втрата таких вікон буде означати, що завтра тут з'являться металопластикові вікна, і цей зв'язок з історією просто втрачається і потім ставлення буде як до звичайного панельного будинку", — говорить архітектор.

Фото: Суспільне Харків
Хочемо дві рами замінити і хоча б цим показати, що процес реставрації доступний, це можливо робити. Щоб люди, які потім будуть проводити ремонт в цьому під'їзді, рами не викидали, а йшли шляхом реставрації

За словами Дворнікова, у перші години після влучань по історичних будівлях комунальні служби часто викидають автентичні частини будівель на смітник.

"Ми постійно стикаємося з тим, що величезна кількість фрагментів автентичних конструкцій потрапляє на смітник. Якби це відбувалося в умовно мирний час, за цим процесом можна було якось спостерігати, відстежувати, а сьогодні це відбувається на потоці. За день ми зафіксували 60 пошкоджених об'єктів, і з таким масштабом дійсно швидкість втрати дуже висока", — зазначає харківʼянин.

Фото: Суспільне Харків
Ці фільонки характерні для періоду початку XX століття, такий модерн
Коли маємо справу з новим елементом, немає відчуття, що це історичний об'єкт, тому що всі елементи сучасні: штукатурка, склопакети, декоративні елементи. Люди приходитимуть з екскурсіями, але вони просто не повірять, у них не буде відчуття, що історія правдива

Збереження автентичних елементів будівель може підвищити їхню вартість.

"Це з часом підвищить капіталізацію житла.. Ці будинки будуть не лише морально правильно оцінені, але й матеріально, вони подорожчають у квадратних метрах. Втрата одного об'єкту не сильно впливає на суспільство, але якщо це відбувається системно, ми втрачаємо наше місто, нашу історію та історичне середовище, яке здатне зберігати культуру і формувати нові носії культури", — каже Віктор Дворніков.

Фото: Суспільне Харків
На цих дверях ми бачимо старий засувний механізм. Він не працює, але це реально круті автентичні елементи

Як розповів заступник директора облдепартаменту культури Олександр Костін, до кінця лютого для комунальників розроблять алгоритм — як працювати на місцях влучань по історичних будівлях: "Залучимо реставраторів, які зможуть чітко розповісти, як потрібно діяти, куди звертатися".

Костін говорить, за два роки повномасштабної війни російськими обстрілами у Харкові пошкодило близько 200 пам’яток архітектури, п’яту частина з них — за останні півтора місяця.

За словами архітектора Віктора Дворнікова, він планує продовжувати реставрацію елементів історичних будівель у місті, поки буде вистачати грошей, а далі шукатиме донорів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок