Перейти до основного змісту
"Це ліквідація". Чому Харківський педагогічний університет імені Сковороди не хоче об'єднання з Каразіна

"Це ліквідація". Чому Харківський педагогічний університет імені Сковороди не хоче об'єднання з Каразіна

Ексклюзивно
університет сковороди харків
Студенти та викладачі університету імені Сковороди виступають проти об'єднання з Каразіна, січень 2024 року, Харків. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Міністерство освіти й науки України планує об’єднати два харківські виші: національний університет імені Каразіна та педагогічний університет імені Сковороди. Про це розповів ректор педагогічного університету Юрій Бойчук. За його словами, колектив та студенти вишу вважають таке рішення шляхом до ліквідації.

Скорочення працівників та втрата наукових шкіл: університет імені Сковороди — про можливе об'єднання з Каразіна

У Харківському педагогічному університеті імені Сковороди навчається 6 000 студентів, працює 500 співробітників, серед яких доктори наук, професори, кандидати наук та доценти, розповів Суспільне Харків ректор вишу Юрій Бойчук. За його словами, у разі об'єднання вишів педагогічний колектив може скоротитися на 70%.

"Зменшиться кількість факультетів, будуть об'єднані освітні програми, буде скорочена велика кількість викладачів і буде втрачене те середовище, де відбувалося формування вчителя, будуть втрачені наукові школи. Це не побоювання — це ті факти, це ті результати, які вже бачимо, вони є і я думаю, що вони, звичайно, будуть і у нас", — говорить Бойчук.

В університеті готують фахівців для подальшого викладання у дошкіллі, позашкіллі, початкової та середньої шкіл, а також — навчанню дітей з особливими освітніми потребами, розповідає ректор вишу.

"Всі факультети, всі кафедри, вони спрямовані на одне — на підготовку вчителя. Це не один факультет, це не одна кафедра, це всі 43 кафедри, всі 10 факультетів. Вони мають основним своїм провідним завданням підготовку вчителя і тому ця робота є наскрізною", — зазначає Бойчук.

юрій бойчук сковорода харків
Ректор Харківського національного педагогічного університету імені Сковороди Юрій Бойчук. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

На його думку, допомога Каразінського важлива: завдяки угоді між університетами, студенти можуть відвідувати будь-які дисципліни вільного вибору, але об’єднувати виші для цього не потрібно.

"Там нема такого середовища, там ніколи не було підготовки вчителя. Модернізацію, ще раз повторюю, ми можемо забезпечити й самі завдяки тому потенціалу науковому, який є у нас, і тим зв'язкам, які в нас є з іншими педагогічними університетами й, звичайно, з Академією педагогічних наук України", — зауважує ректор вишу.

26 грудня в університеті відбулося засідання трудового колективу, на якому учасники висловили свою одностайну думку про об'єднання.

"367 делегатів, які були делеговані на цю конференцію, члени наглядової ради, які брали участь в цій роботі, вони прийняли чітку позицію: 367 голосів було проти такої оптимізації. І це рішення і студентського колективу, і, звичайно, всіх співробітників університету", — говорить Бойчук.

Що думають студенти та викладачі університету імені Сковороди про об'єднання вишів

За словами професорки педагогічного університету Наталії Левченко, яка понад 30 років працює у закладі, ані студенти, ані співробітники не бачать переваг в оптимізації системи вищої освіти та об'єднанні з іншим вишем.

"Я таке рішення вважаю недолугим. Якщо рашисти 6 липня розбили наш корпус ракетами, то ми себе заспокоювали, що корпус, будівля — це не університет, університет — це ми: це наші наукові школи, це наші методичні об'єднання, це наші патріотичні студенти", — говорить Левченко.

Досвід об'єднань вишів у Харкові демонструє велику кількість звільнень працівників опісля, що загрожує й Сковородинівському університету, каже професорка.

"Мене не скоротять, тому що я мати загиблого героя і виховую неповнолітню внучку, я є офіційним опікуном, мене держава захищає. Я не за себе борюся, а за Харків, за Україну. Бісмарк колись сказав, що війни виграють не лише генерали на полі бою, а вчителі й священники. Генерали у нас на своєму місці, наші вчителі й випускники на своєму місці — у нас 33 загиблих випускників", — каже професорка.

наталія левченко сковорода харків
Професорка педагогічного університету імені Сковороди Наталія Левченко понад 30 років працює у закладі, січень 2024 року, Харків. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"У нас вчителі й колеги воюють, їхні діти, чоловіки. Ми воюємо за Україну, але ми воюємо за Україну і в аудиторії. Наші студенти замінили колаборантів на деокупованих територіях, поїхали під артобстріли працювати з дітьми. У нашому університеті є єдиний освітній Сковорода хаб, який допомагає батькам, вчителям, учням на східній Україні", — додає Левченко.

23-річна аспірантка університету Марія Михайленко також виступає проти об'єднання.

"Як на мене, варто пам'ятати, що об'єднання — це не дорівнює покращенню. Об'єднання — це дорівнює знищенню. У нашому університеті складені програми таким чином, щоб студент міг належним чином опанувати як методикою, так і педагогікою, психологією. Не можна говорити про те, що людина, яка має просто галузеві знання, може прийти й викладати", — переконана Михайленко.

Водночас вихованка вишу не проти взаємодії з Каразінським університетом, але за умови збереження власного.

"Каразінський — класичний університет, який має дуже гарну базу знань і, звичайно, ми поважаємо тих викладачів, які там працюють, ці здобутки, які вони нам надають і якими послуговуються багато представників різних галузей. І я думаю, що це можна запозичити й об'єднати, але при цьому, мені здається, важливіше — зберегти унікальність", — вважає аспірантка вишу.

марія михайленко сковорода харків
23-річна аспірантка університету імені Сковороди Марія Михайленко, січень 2024 року, Харків. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Про загрозу зникнення університету після об'єднання говорить і студент-магістр педагогічного вишу Євген Бондаренко. Він хотів стати вчителем ще в школі, та, починаючи з 9-го класу, кожного року їздив на Дні відкритих дверей до університету імені Сковороди.

"Для мене поняття об'єднання — це дорівнює ліквідація. Дуже багато в мене є знайомих, які навчаються саме в Каразінському. Так, вони обрали свідомо цей університет, вони також говорять, що не може бути такого об'єднання, тому що це різні університети, різна специфіка, різна профільність", — переконаний Євген.

євген бондаренко сковорода харків
Студент-магістр педагогічного вишу Євген Бондаренко, січень 2024 року, Харків. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"Вони готують філологів, а ми вчителів. Розумієте, можна знати предмет і не знати основи комунікації з дитиною, і так ти свої знання не передаси. Сковороди не буде без Харкова. І як Харків без Сковороди? Це не Харків", — вважає професорка Наталія Левченко.

Цьогоріч університету виповнюється 220 років з моменту заснування.

"Покладаємось на Мініосвіти й науки": що кажуть в Каразінському виші про об'єднання з університетом імені Сковороди

За три роки до Каразінського доєдналися інститути університету банківської справи та Національної академії державного управління, говорить проректор університету імені Каразіна Анатолій Бабічев.

"Дуже непрості такі кейси. Також питання були дуже непрості, не було розуміння, як трансформувати ці колективи всередині нашого колективу, також не всі однозначно сприймали це поєднання, але це також були вимоги законодавства", — зауважує Бабічев.

"Не хочу сказати, що все пройшло позитивно, ні. Сьогодні ці колективи у складі вже Каразінського університету розвиваються, у них з'явилося нове дихання для розвитку, у них з'явилося ще більше колег з інших факультетів, де вони вже створюють нові колективи міждисциплінарні, міжфакультетські й ці факультети дійсно розвиваються", — говорить проректор Каразінського університету.

За його словами, обговорень щодо об’єднання вишу з педагогічним університетом поки не проводилося.

"Розуміємо, що система вищої освіти змінюється і вона повинна змінитися, адже сьогодні в Україні нові виклики часу, пов'язані в першу чергу з війною. Університет є національним університетом, залишається одним з найкращих в Україні та Європі, тому, звичайно, ми стоїмо на державницьких засадах", — каже Бабічев.

анатолій бабічев каразіна
Проректор університету імені Каразіна Анатолій Бабічев, січень 2024 року, Харків. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"Сьогодні ми вважаємо, що в складні для країни часи, надскладні часи, держава знає, що робить. І, звичайно, ми як флагман вищої освіти, який в тому числі розробляє і приймає багато державницьких рішень, покладаємось на Міністерство освіти й науки", — говорить проректор Каразінського університету.

Оцінити масштаби скорочень у разі об'єднання вишів Бабічев поки не може.

"На жаль, немає дискусії з боку наших колег. Трансформація приводить, перш за все, до певної економії фінансів. Можна об'єднати деякі структурні підрозділи, а щодо викладачів важко сказати, тому що я не розумію навантаження, кількість студентів, на яких факультетах, на яких освітніх програмах хто працює", — каже проректор вишу.

"Головне питання у кількості студентів, тому що навантаження викладачів і їх ставки залежать від кількості студентів, які вступають на навчання в університет. За тими чи іншими програмами формуються вже навантаження — відповідно і ставки викладачам", — додав Бабічев.

Позиція Міністерства освіти й науки щодо злиття Каразінського та Сковородинівського університетів

Рішення про об’єднання університетів нині на етапі розгляду, повідомили в Міністерстві освіти й науки.

"Мета об’єднання — посилити педагогічний університет через об'єднання ресурсів і потенціалів із ХНУ імені В.Н. Каразіна. Будь-яка інформація про знищення закладу освіти не відповідає дійсності", — йдеться у дописі.

Подібний крок у Міністерстві розглядають через "сучасні виклики, включно із соціально-демографічними змінами в країні".

"Нині ми бачимо та вивчаємо всі аргументи колективу, студентів і випускників. Усі вони будуть обов’язково враховані під час ухвалення остаточного рішення", — сказано у повідомленні.

університет сковороди харків
Харківський національний педагогічний університет імені Сковороди. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Якщо Міністерство об’єднає виші, колектив педагогічного університету імені Сковороди готовий оскаржувати таке рішення в суді, зазначив ректор вишу Юрій Бойчук.

"Ми серед 15 університетів за показниками міжнародного рейтингу топ-200, займаємо перше місце саме серед педагогічних університетів за показниками публікаційної активності, наукової, професійної. Я вважаю, що це достатньо серйозні критерії, які мають враховуватися при проведенні ось такої оптимізації", — додав Бойчук.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції

На початок