Перейменування, "безплатний" проїзд, дії Синєгубова і Терехова — підсумки політичного життя Харківщини у 2023 році

Перейменування, "безплатний" проїзд, дії Синєгубова і Терехова — підсумки політичного життя Харківщини у 2023 році

Ексклюзивно
Харків, політика
. Колаж: Юлія Лодяна/Суспільне Харків

Публічні конфлікти та кадрові зміни — такими є ознаки політичної конкуренції, яка активізувалася в Харківській області у 2023 році, після звільнення частини регіону з-під російської окупації, вважає політолог аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв.

Яку роль у політиці регіону може зіграти Кирило Кернес, скільки насправді коштує "безплатний" проїзд у громадському транспорті, як рік минув для Синєгубова і Терехова, розповів Антон Авксентьєв у етері Українського Радіо Харкова.

Яким був 2023 рік для Ігоря Терехова: скандал з Кирилом Кернесом

На початку 2023 року в місцевому політичному житті на Харківщині було багато інсайдів або чуток, якщо простіше сказати, що у Харкові може бути утворена військова адміністрація.

Терехов
Міський голова Харкова Ігор Терехов, Грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Начальник адміністрації призначається, він ніяким чином не обирається, і саме за таким сценарієм утворення військово-адміністрації Ігоря Терехова могли позбавити влади, але ми бачимо протягом року, що цього не сталося і він втримав свої позиції.

Напевно, головною ознакою кінця цього політичного сезону 2023 була його публічна пікіровка з Кирилом Кернесом, і в принципі навіть на сесії обласної ради, до якої формально Терехов не має відношення, ми теж чули відлуння цього конфлікту.

Якщо говорити про Кирила Кернеса та Ігоря Терехова: на сесії обласної ради він взяв слово і порушив питання обставин смерті батька. Ви як розцінюється це? Бажання встановити справедливість чи політика?

Одне одного не виключає, але для мене в цій ситуації є певний парадокс: з одного боку мені здається, суб'єктивно, що Кирило Кернес каже правду, більше того, це суб'єктивне припущення, що багато харків'ян, не буду казати більшість, але багато, вони теж розуміють, що, ймовірно, були тоді в 2020 році якісь маніпуляції з цим електронним підписом, зі станом здоров'я Кернеса і так далі, що, можливо, цей транзит влади відбувся якось не повністю легально, так скажімо.

Кирило Кернес
Кирило Кернес. Фото: facebook.com/kernes.kyrylo

Але водночас, мені здається, що багато харків'ян розуміють, що родина Кернеса теж була частиною цієї змови і Кирило Кернес. Я не знаю, як воно формалізувалося або мовчазною згодою, або були якісь домовленості.

Тому логічне питання виникає, яке в принципі громадськість і ставить після прес-конференції юристів Кернеса, після його виступу на останній сесії обласної ради: "А де ж ти був три роки?". Чому ви мовчали про це три роки і лише зараз наприкінці 2023 згадуєте про події, які, суб'єктивно, за відчуттями, немов би до нашої ери взагалі були.

Кирило на сесії сказав, що вивчав документи.

Три роки вивчати документи? Можна ще 33 роки їх повивчати.

У політиці головне —не втрачати актуальність.

Цей сюжет, який підняв зараз Кирило Кернес, вже, мені здається, його актуальність для Харківщини є значно нижчою, ніж якби він це зробив, наприклад, під час позачергових виборів, кампанії 2021 року. Але там в нього були домовленості з Тереховим, я припускаю, це не твердження, і він чомусь мовчав.

Ігор терехов
Суспільне Харків

Більше того Кирило Кернес був використаний у агітації Терехова, він його підтримував, а тепер, певно, якось там домовленості похитнулися. Ще рік тому, коли почалися проблеми в обласній раді і Кирила Кернеса звільнили з голови фракції "Блок Кернеса — Успішний Харків", вже було зрозуміло, що його відігрують, відсувають від усіх процесів і тепер він почав боротися за справедливість, так би мовити.

Але ми розуміємо, що це просто суб'єктивні інтереси, бо домовленості, ймовірно, були порушені.

Оце і є політика як така в своєму доволі прагматичному цинічному прояві, конкуренції інтересів.

Як це може позначитися на житті Харкова, де по суті прибічники політики Геннадія Кернеса ворогують? Це будуть якісь політичні заяви, рішення чинного міського голови Ігоря Терехова, оскільки, можливо, що він відповість якимось чином, теж заяву зробить і чи це буде свідчити про розкол вже у таборі прихильників колишнього мера Геннадія Кернеса?

Я думаю, що політика на Харківщині останніми роками досить швидкоплинна, і Терехов, на відміну від того, як він будував свою кампанію в 2021 році, вже взагалі не тримається за оцю ідею спадковості Кернеса.

Ігор Терехов на похороні Геннадія Кернеса
Ігор Терехов на похороні Геннадія Кернеса. Суспільне Харків

Нещодавно була річниця смерті Кернеса, і я щось не бачив від усіх його послідовників, зокрема від Терехова, якихось спічів на цю тему, і я щось не бачу, щоб тут станцію метро назвали або хотіли парк перейменувати. Тобто, те, що Терехов казав про Кернеса, про його пам'ять у 2021 році, зараз це все обнулено, "помножено на нуль", як казав попередній мер, і взагалі зайвий раз він не згадує.

Я думаю, що Кирило Кернес справді вже трохи запізнився з цієї темою, ну може і не трохи, а на декілька років. Але при цьому він дає ще один козир формально-юридичний для Офісу президента, і якщо Терехов буде недостатньо лояльним, то, можливо, ця історія вже у судовому вимірі може отримати якийсь імпульс.

Тобто послаблюються позиції чинного міського голови?

Я думаю, що це створює для нього додатковий ризик, але цей ризик може бути штучно, в ручному режимі регульований Офісом президента.

Безплатний проїзд у Харкові: думка політолога

У Харкові діє безкоштовний проїзд і люди це обговорюють, порівнюють з іншими містами, називають певним соціалізмом. Значить це правильний був хід з боку Ігоря Терехова, його команди?

Є такий влучний вислів, мені подобається: "Якщо ти не платиш за товар, значить товар — це ти". Тому безумовно я бачу в цьому складову політичного піару з боку Терехова в тому, що продовжується "безплатний" режим громадського транспорту.

Муніципальний автобус у Харкові
Муніципальний автобус у Харкові. Суспільне Харків

Коли ухвалювалося це ріщення, в листопаді була бюджетна сесія міської ради, Таукешева, заступниця Терехова, сказала, що на оце забезпечення безкоштовності транспорту закладено в бюджеті на наступний рік 1 млрд 200 мільйонів гривень — це ціна "безплатного".

Станція "Історичний музей" у Харкові
Станція "Історичний музей" у Харкові. Фото: Марія Солодовнік/Суспільне Харків

У нас можуть бути різні суб'єктивні думки, і я бачу, що справді різні думки вже є з цього питання. Як на мене, це було гарне тимчасове рішення, як було тимчасове рішення на початку повного оформлення про комуналку, що можна було добровільно сплачувати декілька місяців, рішення про гуманітарну допомогу, коли в місті на районі не працюють магазини, немає де купити їжу, продукти, то для певних категорій людей треба було роздавати і так далі.

Але тимчасові рішення вони не можуть працювати два, три і п'ять років. Тому я думаю, що зараз має вирішувати сама громада, це не повинно бути одноосібне рішення Терехова, що він з барського плеча дозволяє не сплачувати за квиточки, а заплатити це податками містян в бюджет.

Я думаю, що мають бути якісь опитування, і бачу, що є дві протилежні думки, бо хтось каже, що я вже готовий платити ці 8 грн, але не чекати там по 20-30 хвилин, бо дуже збільшується інтервал руху і через це транспорт набивається, там багато людей, що зменшує комфортність умов. А пільговикам, які і до повномасштабної не сплачували, насправді буде лише на краще, якщо інтервал нормалізується.

Зупинка у Харкові
Харків після ранкового російського ракетного удару 31 жовтня 2022. Фото: Суспільне Харків

Головне, що в нас можуть бути різні суб'єктивні думки, але треба, щоб все ж таки громада була залучена до вирішення цього питання.

Перейменування топонімів у Харкові:

Наскільки на вашу думку помірковано є політика керівництва Харкова щодо перейменувань: трохи уповільнена, виважена або ж тут теж баланс, компроміс між потенційними представниками різних електоральних груп намагаються знайти?

Погоджуюсь, що це така покрокова політика — покроковий відступ: спочатку там ще трималися за Жукова, потім, коли стало зрозуміло, що це неминуче, то перестали, зараз якась "барикада" на Пушкінській, умовно кажучи.

У нас вже було ухвалено відповідний закон і він встановлює чіткі дедлайни і черговість. По Харкову я бачив актуальне число необхідних перейменувань — близько 400 топонімів. Тому це справді все доволі повільно у Харкові відбувається, маленькими порціями.

За законом, якщо міська рада не ухвалює, то далі це повинен зробити мер одноосібно і якщо він це не робить — я, до речі, не розумію, яка буде для нього відповідальність — , то наступним включається голова обласної військової адміністрації.

Щодо цього, то в мене виникло припущення, можливо, наступного року ми побачимо як Терехов його спростує, що він не квапиться з цим процесом і хотів би основний масив резонансних топонімічних рішень, по яких немає одностайної підтримки виборців у місті, то він би хотів перекласти на Синєгубова, можливо тому Терехов з цим затягує.

2023 для Олега Синєгубова: обшуки в ОВА через гуманітарну допомогу, звільнення Олександра Скакуна

Начальник військової обласної адміністрації Олег Синєгубов, напевно, один з головних політичних місцевих суб'єктів.

Олег Синєгубов
Керівник Харківської ОВА Олег Синєгубов, грудень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
В нього теж була еволюція певна і динаміка: на початку цього року була напружена ситуація, але не як у Терехова через чутки про утворення військової адміністрації, навпаки — Синєгубов міг би бути бенефіціаром цієї ситуації, але тут було напруження через історію з обшуками в обладміністрації щодо розкрадання гуманітарної допомоги і так далі. Але в принципі нічим це поки не завершилось.

Навпаки Синєгубов, мені здається, посилив свої позиції і навіть не тільки зміг втриматися, а він зміг в листопаді позбутися незручного для нього заступника Скакуна (я так розумію, що там була історія з особистим конфліктом, судячи з публічних реакцій), а це означає, що Синєгубов саме на рівні Офісу президента якось зміг посилити свої позиції. Його не лише не звільнили, не розгорнулися якісь розслідування щодо гуманітарки, а навіть йому дали певний карт-бланш на фільтрацію власної команди.

Політичне життя у громадах Харківської області у 2023 році

В нас воєнний стан і, відповідно, роль місцевих органів влади дещо обмежена, зокрема і створені військові адміністрації, зокрема там, де окуповані були громади, то таке правління теж до певної міри обмежує місцеве самоврядування, але як воно впливає на політику чи є це, власне, теж політикою?

Я погоджуюсь, у нас справді два паралельних інституційних виміри, бо майже половина громад живе в режимі цих військових адміністрацій. Це фактично режим одноосібного правління, де рішення ухвалюються через накази, розпорядження начальника військової адміністрації населеного пункту.

Половина живе в звичному режимі місцевого самоврядування, де відбуваються сесії, депутати голосують і рішення ухвалюються колективно. І насправді це не завжди пов'язано з тим, була чи не була громада в окупації: пам'ятаємо кейс саме 2023 року, коли була утворена військова адміністрація Налинської громади Красноградського району, однієї з найвіддаленіших від фронту точок. Насправді військову адміністрацію можна зараз утворити де завгодно, якщо буде політична воля.

Загалом у громадах як схарактеризуєте політичне життя? Воно завмерло, де з'явилися військові адміністрації, чи в якомусь вигляді існує, можливо в "сплячому режимі", або ж вирує, де збереглися ради?

У нас 56 громад, і я думаю, що в кожній якась своя історія, індивідуальний кейс. Та половина громад, де немає військових адміністрацій, де збираються депутати на сесії, напевно, там в цілому більш жваве політичне життя, тому це занадто широке питання.

Але моє суб'єктивне відчуття, може це в мене так стрічка новин налаштована, але я бачу що посилюється антикорупційний кейс і вже його об'єктами є і голови громад, якісь посадовці.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок