"Людям не до того, приходять на пізніх стадіях". Кількість хворих на СНІД на Харківщині зросла майже вдвічі з 2021 року

"Людям не до того, приходять на пізніх стадіях". Кількість хворих на СНІД на Харківщині зросла майже вдвічі з 2021 року

Інфографіка
ВІЛ СНІД
Ілюстративне фото. Тестування на ВІЛ. Фото: Суспільне Рівне

За перші 9 місяців 2023 року в Харківській області зареєстрували 679 випадки ВІЛ/СНІД. За статистикою, це у 3,5 раза більше за аналогічний період у 2022 році. Проте в обласному центрі СНІДу кажуть: дані за 2022 рік не варто порівнювати зі статистикою інших років.

Центр, що збирає дані, не працював у Харкові, розповіла Суспільному заввідділом моніторингу та оцінки обласного центру СНІДу Юлія Ричкова.

"Торішня статистика... Забудьте про неї. Її неможливо порівнювати ні з чим. Харків обстрілювали до серпня 2022 року. У нас пів року випало зі статистики, ми не збирали її. Люди не зверталися, люди виїхали. Купу районів було окуповано", — каже Ричкова.

Правильним є зіставлення даних 2023 та 2021 років, зазначає заввідділом моніторингу.

За перші 9 місяців 2021/2023 років на Харківщині виявили:

 • ВІЛВІЛ-інфекція — це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння до організму людини вірусу імунодефіциту-інфікованих людей — 561/472;
 • хворих на СНІДСНІДом називають комплекс захворювань, які виникають через руйнування ВІЛ-інфекцією імунної системи при відсутності відповідного лікування. СНІД – це остання, смертельно небезпечна стадія ВІЛ-інфекції — 127/207.
"Людям не до того, приходять на пізніх стадіях". Кількість хворих на СНІД на Харківщині зросла майже вдвічі з 2021 року
Інфографіка: Єлизавета Меньшикова/Суспільне Харків

"Людям не до того, щоб звертатися, на жаль, і приходять на пізніх стадіях", — прокоментувала Юлія Ричкова збільшення кількості хворих.

За даними облцентру СНІДу, за 9 місяців 2022 року на Харківщині зареєстрували 197 ВІЛ-інфікованих та 59 хворих на СНІД.

Чи підвищує воєнний стан ризик захворіти на СНІД

Іншим чинником, який може впливати на реальні та статистичні дані про інфікованих та хворих є ВПО в Харківській області, розказав лікар-методист відділу промоції здорового способу життя облцентру медичної статистики Михайло Брикін.

"Багато переміщених осіб з Донецької та Луганської областей, які були майже непідконтрольні Україні з 2015 року. Також фактор окупації області. Дані за 2022 рік можуть бути неправдивими", — каже лікар.

Порушення санітарних умов, більш розповсюджене за умов воєнного стану, не впливає на захворюваність на СНІД, вважає Брикін.

"Може десь і відсутня стерильність, але основною причиною це не може бути. У ХХІ столітті зараження найчастіше стається не від крові, а від способу життя, статевих контактів та вживання інгібіційних наркотиків. У медичних закладах шлях передачі майже виключений", — зазначив Михайло Брикін.

віл снід харків
Акція памʼяті померлих від СНІДу, Харків, травень 2021 року. Суспільне Харків

12 медичних закладів Харківщини надають допомогу людям з ВІЛ/СНІД за державний кошт

Станом на 28 жовтня 2023 року, 12 закладів охорони здоров’я Харкова та області уклали договори з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за напрямом "Медична допомога особам з ВІЛ".

Знайти медичні заклади, які надають допомогу, можна на сайті НСЗУ:

 • відкрити розділ "Е-дані" на сайті;
 • обрати "Аналітичні панелі (дашборди)";
 • відкрити дашборд "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій";
 • на третій сторінці у полі фільтрів обрати область або населений пункт, а в "Групі послуг" – пакет "Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)".

"Дашборд покаже всі заклади, які мають договір на пакет, а також їхні контакти", — сказано на сайті Харківського обласного центру медичної статистики.

Якщо не маєте можливості скористатись пошуком сайт, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже найближчий медзаклад із договором.

"Людям не до того, приходять на пізніх стадіях". Кількість хворих на СНІД на Харківщині зросла майже вдвічі з 2021 року
Тести на ВІЛ. УНІАН

Що відомо про ВІЛ/СНІД

1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом. Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН.

В Україні за перші три квартали 2023 року зареєстрували 2464 випадки ВІЛ/СНІД. На кінець 2022 року у світі налічувалося приблизно 39 мільйонів людей, які живуть з ВІЛ.

Ліків проти ВІЛ-інфекції не існує. Однак, оскільки доступ до ефективної профілактики, діагностики, лікування та догляду за ВІЛ-інфекцією зріс, ВІЛ-інфекція стала керованим хронічним захворюванням, і люди з діагнозом можуть прожити довге та повноцінне життя.

ВІЛ передається:

 • через кров — при використанні нестерильних шприців, голок чи іншого інструментарію (найчастіше це трапляється при ін’єкційному введенні наркотичних речовин, але також ризикованими є процедури пірсингу і татуювань);
 • статевим шляхом — при гомосексуальних чи гетеросексуальних статевих контактах без презерватива (під час анального, вагінального та орального сексу);
 • від матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми.

ВІЛ не передається:

 • повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові);
 • через обійми, рукостискання, поцілунки;
 • при спільному користуванні предметами побуту (посудом, постільною білизною, рушниками);
 • через укуси комах і контакти з тваринами.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок