Дім, в якому мешкала сім'я Дорошенків у селищі Рогані під Харковом, знищив російський обстріл у березні 2022 року. За документами, будинок належав бабусі, яка 10 років тому виїхала до Росії. Тепер її онука Оксана Дорошенко не може подати заявку на компенсацію за зруйноване житло. Родина повернулася з евакуації та облаштувала свій побут у залишках домогосподарства.
Будинок Дорошенків будував дідусь Оксани. Раніше у ньому було п'ять кімнат — після влучання не вціліла жодна, розповіла Оксана Дорошенко.

На момент влучання в будинку було восьмеро членів родини. Коли почалося повномасштабне вторгнення, родина заходила в будинок лише поїсти та погрітися, більшість часу проводили в підвалі.
"В коридорі були я, чоловік з племінником і молодшим сином. Ось тут від вибуху впала мати, впав мій батько, за мною ззаду стояла сестра чоловіка, були свекор зі свекрухою. Ми ночували в підвалі, жили в сирому погребі, бо там не було світла, води, тепла. Ми їсти готували на літній кухні, їли в будинку. У той день діти саме поїли, ми почали збиратися, і пролунав вибух", — згадує Оксана Дорошенко.

Після влучання в будинок, родина виїхала з Рогані. Коли Дорошенки повернулися, все було зруйнованим.
"Коли приїхали, тут не було вікон, все було зруйноване, якийсь жах: половини не було того, що тут було раніше. Діти були в шоку, вони плакали дні три. Побачили весь цей жах і не могли спати, а потім по трішечки почали звикати до того, що бачать кожен день цей будинок. Старший син каже: "Мамо, ми побудуємо замок", я кажу: "Так, побудуємо", — говорить Оксана Дорошенко.

"Спальня в сараї"
Нині сім'я живе у літній кухні. Для шести людей було затісно, тому розширили своє житло, приєднавши сарай.

"У літній кухні ніколи не було опалення, тому всі труби й батареї допомагали знайти сусіди, у кого що було: труба, стара батарея, все віддавали, бо ми повернулись наприкінці літа і треба було думати, що робити взимку", — каже Оксана Дорошенко.

З вантажних піддонів зробили ліжко, а у дерев'яних ящиках з-під зброї часів Другої світової війни зберігають речі, каже Оксана: "Це мій дідусь їх збирав, там зараз дитячий одяг".

Внаслідок вибухової хвилі вікна та стеля у приміщенні завалилися, а пізніше під час заміни вікна впала й стіна — її підперли високовольтним стовпом.
Чому родина не може відновити житло коштом компенсацій від держави?
Дорошенки не можуть подати заявку на компенсацію для відновлення житла або переоформити його через російське громадянство власниці — бабусі Оксани Дорошенко.
"Після смерті мого дідуся, він був власником, вступила в права власності моя бабуся. Моя тітка вийшла заміж і поїхала до Росії, та бабуся часто туди їздила в гості. Коли почалася війна у 2013 році, то тітка забрала бабусю, туди перевели туди пенсію, подали заяву на отримання громадянства. У нас зв'язок втратився з ними, але після вже повномасштабного вторгнення, після того, як у нас таке горе сталося, вже ось пройшло понад рік, так і ми відновили зв'язок", — розповіла Оксана Дорошенко.

Перед від'їздом до РФ власниця будинку зробила довіреність на батька Оксани, що він має право представляти її інтереси в суді. Проте, якщо родина отримає сертифікат на купівлю чи відбудову житла, говорить Оксана Дорошенко, його буде оформлено на ім'я громадянки РФ, що зробить документ недійсним в Україні.
"Нотаріус сказав, що якщо з бабусею щось станеться, то документи про її смерті в Україні не будуть дійсними. Це також буде проблема. Свідоцтво про смерть тут не має ніякої сили юридичної, ми не зможемо переоформити навіть те, що ми купимо за цей сертифікат. Якщо почати процес купівлі, там будуть потрібні підписи власниці. Заповіт від російської громадянки тут теж не буде дійсний. Жоден документ недійсний, її треба вивозити в нейтральну країну, але вона невиїзна, лежить", — розповіла жінка.

"Розглядати мій позов можуть і місяць, і два, і пів року"
За порадою юристів Дорошенки склали позов до суду по набувальній давності, аби визнати власником будинку іншого члена родини.
Цей центр консультацію дав безплатно, а вже складання позову вони зробили за гроші. Вони позов склали грамотно, дали мені пачку документів, сказали, відправляйте. Я відправила документи до суду, а як далі просувається справа, що з тими документами, я не знаю. Адвокат не бере слухавку і я так розумію, що за ту суму грошей вони просто зібрали папери, а далі роби, що хочеш", — говорить Оксана Дорошенко.
За словами жінки, юристи попередили, що первинний розгляд справи може тривати до пів року.
"Я через сайт "Судова влада" по своєму прізвищі та адресі знайшла номер справи, там написано, що призначено склад суду і справа розглядається. Мені казали, що це може бути і місяць, і два, і пів року. Ну, це тоненька ниточка, за яку я ухопилася, що далі буде, я не знаю", — розповіла Оксана.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube