"Радила ампутувати ногу". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила ветерану у наданні другої групи інвалідності

"Радила ампутувати ногу". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила ветерану у наданні другої групи інвалідності

"Радила ампутувати ногу". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила ветерану у наданні другої групи інвалідності
. Поранений військовий Дмитро Олійник, Харків, жовтень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Ветеран Дмитро Олійник, який брав участь в обороні Харкова й отримав поранення ноги, добивається, щоб йому надали другу групу інвалідності. Військовий тиждень тому прийшов до МСЕК, щоб йому переглянули групу, але отримав відмову голови комісії у грубій формі.

Позиції сторін — у матеріалі Суспільне Харків.

Під час повномасштабної війни Дмитро Олійник був учасником штабу оборони. У перші дні окупанти прорвалися до міста та зайняли школу. Дмитро каже, що був серед тих, хто дав росіянам відсіч.

"Вранці 24 лютого ми зустріли російських військових на Північній Салтівці. Потім повернулися у центр міста, де укомплектувалися та об'єднали групи для подальшого спротиву. До 27 лютого бойові завдання виконували на Північній Салтівці. А 27 числа дізналися, що відбувся прорив, тому вирішили зустріти їх поблизу школи", — розповідає ветеран Дмитро Олійник.

"Радила ампутувати ногу для отримання другої групи". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила пораненому військовому
Школа, біля якої Дмитро Олійник та інші військові дали відсіч окупантам у 2022 році, Харків, жовтень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

"Радила ампутувати ногу для отримання другої групи". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила пораненому військовому
Школа, біля якої Дмитро Олійник та інші захисники Харкова дали відсіч армії РФ, Харків, жовтень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Олійник отримав травму ноги під час завершення спецоперації.

"Коли школа горіла, росіяни вилізли на дах та почали застосовувати останні боєкомплекти. Тоді від уламків отримав поранення у праве стегно", — каже ветеран.

Суперечка з головою Харківської МСЕК: розповідь ветерана

Олійник розповідає, що лікувався понад шість місяців та переніс 15 операцій. Ногу йому врятували, але вона не дієздатна — тоді він отримав на рік третю групу інвалідності. Після перших операцій він служив у штабі, але через погіршення стану здоров'я звільнився та пішов до медико-соціальної експертної комісії, щоб переглянули його групу інвалідності.

"Коли стався регрес та погіршення стану ноги, я написав заяву на звільнення за станом здоров'я. Подав повторно папери до МСЕКу. Нога втратила дієздатність, вона всихається. Права вже на три розміри менша від лівої", — говорить Дмитро Олійник.

Чоловік розповідає, що голова комісії Лариса Бунічева відмовила йому у грубій формі.

"10 жовтня у мене була призначена комісія, на яку я з'явився. Зайшов до кабінету, зняв одяг, показав наслідки поранення та 15 операцій. Її враження було таке: "Візуально у вас нога є, то у вас третя група". Коли мені рятували ногу, то пропонували її ампутувати, і я міг би бігати на біопротезі. Вона сказала: "Потрібно було це зробити, тоді б була друга група", — каже Олійник.

Чоловік говорить, що хотів, щоб йому надали другу групу інвалідності.

"Радила ампутувати ногу для отримання другої групи". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила пораненому військовому
Поранений військовий Дмитро Олійник, Харків, жовтень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

"Це навіть без статті 7 Закону "Про реабілітацію людей з інвалідністю" — за тими діагнозами та критеріями у мене друга група. А якщо брати статтю 7, яка пов'язує це із захистом Батьківщини, то це 100% друга група. Папери мої відправили до центральної комісії у Київ. Там вивчають ситуацію", — говорить Дмитро Олійник.

Дмитро описав розмову із головою комісії на своїй сторінці у Facebook — користувачі почали поширювати пост й до МСЕКу прийшли з перевіркою представники обласного Департаменту охорони здоров’я.

"Ми перевірили, як це проходило, чи були порушення при самому огляді та спілкуванні з пацієнтом. Зі слів свідків, йому роз'яснили статтю (щодо надання групи інвалідності ред.). У комісії виникли питання, вони переслали документи до Києва. Там мають винести підтвердження або своє рішення", — каже директор обласного департаменту охорони здоров'я Максим Хаустов.

Голова МСЕК заперечує, що порадила ветерану ампутувати ногу для отримання другої групи інвалідності

Що сталося під час розмови із ветераном, Суспільне запитало в самої Лариси Бунічевої. Голова комісії каже, що ампутувати ногу Олійнику не радила.

"Послухайте, ми можемо таке сказати? На основі чого? Ми маємо право сказати таке хворому такими словами? Ні. Ми можемо тільки прочитати пункт закону. Ось його і зачитали", — розповідає Лариса Бунічева.

"Радила ампутувати ногу для отримання другої групи". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила пораненому військовому
Голова Харківської МСЕК Лариса Бунічева, Харків, жовтень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Бунічева говорить, що в Олійника є категорія "захисник Батьківщини", тому що він отримав травму під час захисту України.

"Згідно з документами, які він приніс нам, після огляду йому повідомили, що у нього буде третя група. Він був з цим не згоден. У такому випадку у нас є наказ, там є пункт, де ми можемо надсилати документи на консультацію без винесення рішення, не ставлячи групу інвалідності до Київського МСЕК. Про це ми повідомили хворому. Але він був категорично проти, щоб ми надсилали документи. Хоча ми йому пояснили, що це в його користь", — каже голова Харківської МСЕК.

МСЕК надіслав документи до Києва, де для ветерана Олійника мають визначити групу інвалідності

За її словами, документи відправили, бо комісія вирішила отримати консультацію.

"Ми консультуємося, щоб не образити хворого та визначити ту групу, яку потрібно. У нас кожне винесення строго контрольоване. Якщо ми визначаємо якусь групу, то вона має бути підтверджена нашими наказами та інструкціями. Тому ми пояснили, що вони дивляться цю справу та виносять своє рішення. Їхнє рішення не обговорюється. Яке вони винесуть рішення, таке і буде", — розповідає Лариса Бунічева.

Голова МСЕК каже, що Дмитру Олійнику зачитали статтю закону про надання інвалідності.

"Радила ампутувати ногу для отримання другої групи". Чому голова МСЕК у Харкові відмовила пораненому військовому
Поранений військовий Дмитро Олійник добивається, щоб йому надали другу групу інвалідності, Харків, жовтень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

"Там написано, що у випадку необоротної втрати має бути ампутація кінцівки. Він цитував закон не в цій частині, а в іншій — так, як йому хотілося", — говорить Бунічева.

Сам Олійник каже, що й надалі буде добиватися зміни групи інвалідності.

"Я хочу нормального ставлення до себе, бо троє моїх побратимів, з якими я лікувався, отримали другу групу у своїх містах. І я це озвучив у нашому МСЕК. І мені сказали: "Ну поїдь до Миколаєва, можливо, там отримаєш", — каже ветеран.

Що відомо про відмову надати пораненому військовому другу групу інвалідності у Харківській МСЕК

У Харківській обласній медико-соціальній експертній комісії призначили перевірку після того, як поранений військовослужбовець розповів у Facebook, що голова МСЕК Лариса Бунічева порадила йому "відрізати ногу, щоб отримати другу групу інвалідності", повідомили у пресслужбі Міністерства охорони здоров'я.

За даними Міністерства охорони здоров'я, майже рік тому військовослужбовцю встановили 3-тю групу інвалідності. Через звільнення з лав ЗСУ на початку серпня 2023 року його документи повторно надійшли до Харківської МСЕК №3.

У Харківській ОВА повідомили, що у закладі проводять внутрішнє розслідування.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок