Гранти за проєктом "єРобота", зайнятість та рівень безробіття — ситуація на ринку праці в Харківській області

Гранти за проєктом "єРобота", зайнятість та рівень безробіття — ситуація на ринку праці в Харківській області

Гранти за проєктом "єРобота", зайнятість та рівень безробіття — ситуація на ринку праці в Харківській області
. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

На Харківщині рівень безробіття становить 0,45%. Це — мінімальний показник за весь час. Водночас, в обласному центрі зайнятості відкриті близько 70% вакансій на робітничі професії, а для підприємців пропонують мікрогранти в межах проєкту "єРобота".

Про це в ефірі Українського Радіо Харкова розповів директор обласного центру зайнятості Олександр Котуков.

На кого розрахований проєкт "єРобота"?

Проєкт запустили в Україні з липня 2022 року. Він передбачає надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Через воєнні дії на Харківщині ми не мали можливості торік розпочати цей проєкт, але з 1 квітня 2023 року запустили і в Харківській області.

У вересні 2023 року подали 437 заяв на отримання мікрогрантів для розвитку власного бізнесу, вже розглянули 416, а 102 підприємці отримали мікрогранти. Це абсолютно різні проєкти, найпоширеніші з них пов'язані з закладами громадського харчування, кав'ярнями, ремонтом взуття, одягу, але є і достатньо унікальні та цікаві, які пов'язані з реабілітацією, відкриттям власного виробництва білизни, фарб, автомобільних килимків, СТО.

Це люди з різних районів Харківської області чи переважно з обласного центру?

Переважно, 80% людей, які вже отримали грант — з Харкова, але ми зараз активно працюємо в районах області. На одному з останніх засідань нашої комісії, з 12 розглянутих заявок чотири було вже з області і дві, що цікаво, були щодо розвитку мініферм, зокрема, щодо вирощування свиней.

Як ви проводите моніторинг, як здійснюється контроль?

Наша служба відстежує та контролює виконання умов договору мікрогранту. Періодично виїжджаємо з оглядами, перевіряємо документи. Ми завжди налаштовуємо всіх наших заявників на позитив, треба думати як найшвидше, найефективніше побудувати свій бізнес.

У разі, якщо щось піде не так, державою передбачена можливість повернення цих коштів. Це не кредит, розстрочка чи позика. Кошти повертаються, які надані через мікрогрант, завдяки податкам. Відповідно, якщо людина попрацювала рік, з гранту взяла 150 тисяч, сплатила 50 тисяч на податки, то потім вона має повернути Ощадбанку цю різницю, тобто 100 тисяч, які залишилися.

ФЕРМА
Агроном Тетяна Саакян працює на фермі у Балаклії, теплиці на її рідній Сумщині розбили росіяни, Харківщина, жовтень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Важливе уточнення, що умовою надання мікрогрантів є створення щонайменше одного робочого місця. Тобто, якщо людина хоче отримати грант до 150 тисяч гривень, вона зобов'язана створити щонайменше одне робоче місце, а якщо хоче отримати до 250 тисяч гривень, то повинна протягом пів року після отримання гранту створити щонайменше два робочих місця, може і більше. І саме через податки, які будуть сплачувати ці наймані працівники й, відповідно, сама особа-підприємець, ці гроші й повертаються до бюджету.

Грантами можуть скористатися чинні підприємці?

Такими грантами може скористатися будь-хто. Це грант або на створення власної справи, або на розвиток.

Людина готує бізнес-план щодо розвитку своєї ідеї. Коли вона проходить комісію, державний центр зайнятості затверджує надання мікрогранту, людина має протягом певного часу відкрити ФОП, рахунок в Ощадбанку і на цей рахунок вже приходять гроші. На момент підготовки заявки людині не обов'язково бути фізичною особою-підприємцем.

єробота
Фото ілюстративне\Суспільне Рівне

Проєкт "єРобота" може вплинути на зайнятість?

Що ми маємо: у нас 102 заяви було схвалено і це дало можливість реально створити 192 робочих місця, майже 200. Це реальна робота, з якої люди отримують реальні гроші й сплачують податки до бюджету. Тому, якщо казати про виправлення ситуації на місцях, чому я акцентував на важливості розвитку цього проєкту саме в районах області, тому що це дає людям, у разі ситуації, коли підприємство закрилося, було релоковано, виїхало, припинило свою діяльність, займатися улюбленою справою і мати роботу.

Думаю, що в перспективі цей проєкт, якщо брати цей рік, наступний, ми вийдемо на створення понад тисячі робочих місць, це вже будуть цифри, які можуть вплинути на загальну ситуацію на ринку праці.

армія відновлення харків
"Армія відновлення" розвантажує гуманітарну допомогу. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Який нині рівень безробіття на Харківщині?

Якщо ми виходимо з цих цифр, то рівень зареєстрованого безробіття на сьогодні мінімальний за всю історію і становить 0,45%. Ми маємо в області офіційно близько 10 тисяч шукачів роботи.

Де відчувається найбільша нестача кадрів?

Найбільша нестача кадрів зараз, близько 70% вакансій — це робітничі професії. Якщо казати про рівень зарплат, він є вищим ніж середній на ринку праці, вдвічі або втричі на ці професії. Особливо, якщо йдеться про кваліфікованих робітників.

Зрозуміло, що загальна мобілізація вплинула на кількість працівників, тих самих чоловіків, котрі закривали раніше потреби в цій сфері. Щодо громадських робіт, це спрацьовує?

Спрацьовує. На сьогодні понад 70% всіх людей, хто є на обліку в нашій службі як безробітні — це жінки. При цьому, якщо говорити про працевлаштування, то Державна служба зайнятості пропонує унікальний інструмент такого працевлаштування — це суспільно-корисні та громадські роботи.

Це роботи, які виконуються на замовлення або місцевих адміністрацій, або місцевих рад і пов'язані з ліквідацією наслідків збройної агресії, воєнних дій. Громадські роботи — це роботи, пов'язані з доброустрієм того чи іншого населеного пункту і замовниками цих робіт є відповідні місцеві ради.

Харківська область є першою в Україні за кількістю залучених до суспільно-корисних і до громадських робіт. На сьогодні у нас залучені на такі роботи 14 тисяч людей.

Якщо в середньому 20 робочих днів, а людина отримає близько 6 тисяч гривень на руки, то це 300 в день. Я вважаю, що це достатньо для того, щоб покрити потреби хоча б в їжі, в мінімальному одязі. Це дає можливість вижити.

Як змінюється рівень зарплат? Якщо дивитися вакансії, за вашими даними, середні пропозиції залишаються на рівні мінімальних чи є збільшення?

Якщо порівняти з 2022 роком, а ми знаємо, що курс нашої національної валюти був стабільним протягом року, то середня заробітна плата за вакансіями навіть виросла на 14%. Якщо казати в середньому, то вона становить понад 10 тисяч гривень.

Але ж ми повинні розуміти, що роботодавець, як правило, подає вакансію, яка містить оклад, а ще можуть бути премії, доплати, надбавки, плата за роботу у вихідні. Таким чином, на ринку праці середня заробітна плата більша.

армія відновлення
Безробітних залучають до "Армії відновлення". Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Яка є підтримка для людей, які втратили роботу?

Кожного ми обов'язково поставимо на облік і протягом щонайменше 90 днів буде виплачуватися допомога по безробіттю.

Протягом цих 90 днів будемо пропонувати вакансії, можливість навчитися, пройти курси цільового призначення, пройти стажування на тих чи інших підприємствах для того, щоб ви могли подивитися чи зручно працюється, чи підходить підприємство, або не підходить. Є можливості отримати нову професію.

Яка сума виплачується по безробіттю?

Сума залежить від страхового стажу, заробітної плати, доходів на попередньому місці роботи, сплати страхових внесків. Максимальна сума допомоги — це 6700, середня коливається між 3-4 тисячами гривень.

Ця допомога сплачується максимум протягом 90 днів, а для людей, які мають передпенсійний вік, не більше ніж 360 календарних днів за рік до настання пенсії. Є люди, які протягом 90 днів не змогли знайти роботу, таких небагато, але вони є. Вони залишаються в статусі безробітних, але просто не отримують допомогу.

Які спеціальності зараз актуальні?

Найбільше потребують фармацевтів і асистентів фармацевтів, лікарів різних профілів, особливо, це анестезіологи, терапевти, ендокринологи й кардіологи.

Також педагоги і є велика потреба у державних службовцях. Щодо останніх, то потреба є дуже високою в прифронтових районах. Шукаємо, знаходимо, але є великий дефіцит кадрів. Причому не всі погоджуються працювати, а місцевих майже немає.

Крім того, не вистачає електромонтерів, слюсарів з аварійно-відновлювальних робіт, будівельних слюсарів, слюсарів-електриків, токарів, фрезерувальників.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок