Дев'ять випадків сказу у тварин в Чугуївському районі виявили з початку 2023 року. У 2021 році зафіксували тільки один випадок. Збільшення кількості скажених звірів працівники Держпродспоживслужби пов'язують з тим, що розкидати приманки з вакциною ветеринари та мисливці можуть лише на деокупованих та розмінованих територіях.
Випадки сказу у Мосьпановому та Граковому
Жителька Мосьпанового Ольга Погоріла розповідає, що її домашніх тварин вакцинували після того, як чоловіка Ольги у липні подряпав та покусав скажений дикий кіт. Після цього щеплення зробили й чоловіку Ольги.
"У нього руки були поранені, але більше нога. Чоловік поїхав у поліклініку в Чугуїв. Там його проконсультували, оглянули та сказали, що вакцини у місті немає, потрібно їхати у Харків. Він поїхав, там вакцина була. На руках рана швидко пройшла, а на нозі понад місяць загоювалася", — розповідає Ольга Погоріла.
Дикі тварини забігали й на подвір'я сусідів Ольги — на початку жовтня єнот покусав пса родини Остапенків.
"Чую, собака кричить, плаче. Кинулась виходити, а вони на порозі деруться-гризуться. Я бігом двері закрила. Не знаю, як воно на мене не кинулось. Воно у крові було і піна з рота йшла", — говорить Ірина Остапенко.

Ірина каже, з її собакою все добре — він та ще четверо їхніх домашніх тварин були щеплені від сказу.
"Останнім часом почали вакцинувати. І для своєї безпеки, і як-не-як — дитина у дворі живе, треба про дітей думати в першу чергу", — розповідає Ірина Остапенко.

Ще один випадок сказу фахівці Держпродспоживслужби зафіксували у деокупованому селі Граковому. 15 вересня лисиця напала тут на собаку, а через три тижні покусана тварина померла, розповідає її власниця Віра Самофалова.

"Собака сиділа на ціпку. Коли у неї почався сказ, вона зняла з себе повідець. Тоді я зробила клітку. Вона там перебувала. Дві лисиці до нас заходили вже за цей час. І до сусіда теж", — каже жителька села Гракового.
Віра Самофалова розповідає, що зранку вийшла погодувати собаку, побачила, що біля будки сиділа лисиця. Жінка каже, що злякалася, покликала сусіда, він її вбив.

"Лисиця покусала собаку. Спочатку вона нормально себе почувала, але тижні за три стала млявою. Ми її ізолювали, спостерігали за нею. Тут були ветеринари, я сказала, що вона дивна стала. Через три дні вона померла. Її забрали та сказали, що у неї сказ", — говорить жителька Гракового.
Жінка розповідає, що собака не була вакцинована.
"Кішку також покусала лисиця, але вона втекла. Її вже провакцинували одразу після випадку з собакою", — каже Самофалова
Причина збільшення кількості скажених тварин
На території Чугуївського району з початку повномасштабного вторгнення збільшилась кількість безпритульних та диких тварин, які можуть переносити сказ, говорить представник Чугуївського управління Держпродспоживслужби Микола Гусар.

"З настанням бойових дій заборонили проводити відстріл, відвідувати ліси. У зв'язку з цим лисиці стали розмножуватись. Також вони мігрували з тієї місцевості, де ведуться активні бойові дії", — розповідає Микола Гусар.

Ознаки сказу у тварин
Якщо з'являються клінічні ознаки сказу, тварину потрібно ізолювати, а господарі мають дуже обережно з нею контактувати. Важливо уникати прямого контакту — ослинення чи покусів, говорить представник Чугуївського управління Держпродспоживслужби.
"Є характерні ознаки — зокрема, це водобоязнь. Через те, що настає параліч глотки, відвисає нижня щелепа, тварина не може ковтати слину, вона тече. Тварина не може пити воду, боїться світла, забивається у темні місця. Бувають випадки агресії, які різко змінюються на такі, що тварина наче стає пригніченою. І ці випадки можуть різко змінюватися", — каже Микола Гусар.

Чим ближче до голови був укус тварини, тим швидше настають симптоми, розповідає Гусар.
"Згідно з інструкцією, тварин спостерігають упродовж 20 днів. Якщо за цей час вона не гине, то вважається здоровою, їй роблять щеплення і вона живе далі. Якщо тварина щеплена згідно з графіком раз на рік, то у неї стійкий імунітет проти сказу", — говорить Микола Гусар.

За його словами, щорічно, розробляється план протиепізоотичних заходів, які затверджують.
"По населених пунктах даються дані по наявності тварин — до сказу сприйнятливі усі, не лише собаки та коти, а й велика рогата худоба, свині, тхори та норки. Станом на 13 жовтня вакцинами ми забезпечені в повному обсязі", — каже Гусар.
Що відомо про випадки сказу на Чугуївщині
Микола Гусар говорить, що перший випадок сказу у 2023 році зафіксували 24 липня у селищі Мосьпановому. Тоді покусали тварину.
"29 серпня у Михайлівці безпритульний кіт напав на людину. Тварина загинула. За результатами дослідження, підтвердили випадок сказу. У Граковому, зі слів господарки, до подвір'я зайшла лисиця, і покусала собаку. Жінка не одразу звернулася по допомогу. Коли побачила, що тварина почала себе погано почувати, прийшла до Чугуївського відділення ветеринарної медицини, щоб собаку оглянули", — каже Гусар.
У Мосьпановому на подвір'ї перебував кіт, який сидів на порозі та голосно нявчав, жінка покликала сусіда, попросила забрати тварину, розповідає Микола Гусар.
"Чоловік сказав, що то не його кіт. Коли він намагався його прогнати, кіт на нього кинувся і покусав його. Чоловік почав відбиватися та вбив того кота. Сповістили ветслужбу, забрали труп тварини, зробили аналіз. Місце, де сидів кіт, продезінфікували. У селі щепили усіх тварин", — розповідає фахівець Чугуївського управління Держпродспоживслужби.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube