10-річну доньку Настю, дружину Лесю та її вітчима Віктора — усю свою родину харків'янин Микола Калініченко втратив за один день, 16 липня. У вбивстві трьох людей підозрюють 20-річного сина дружини від першого шлюбу. Ймовірний вбивця перебуває під вартою і не заперечує своєї провини. Однак Микола вважає, що покарання мають понести не лише пасинок, а й поліцейські — за два дні до масового вбивства пасинок напав на свого друга з ножем, правоохоронці його не затримали.
Спогади про родину, день їхнього вбивства і версії — Микола Калініченко розповів Суспільне Харків.
"Виховував як рідного сина". Потерпілий — про підозрюваного у потрійному вбивстві в Харкові
До повномасштабного вторгнення родина Калініченків жила у квартирі на Північній Салтівці в Харкові. З дружиною Микола Калініченко провів разом 19 років, і виховував її сина з дитинства.
"Я його знаю відтоді, як 1,8 року виповнилося, виховував як рідного. У нього все було, все було нормально, він знав, що я йому нерідний батько. У нас пізно народилася Настенька — це було сонячне дитя. Разом жили, ще й вітчим дружини. Він був для Насті як дідусь, вона його дуже любила", — говорить Микола.

Микола Калініченко розповідає, з підліткового віку син почав конфліктувати, а потім — покинув навчання у технікумі, зловживав алкоголем і не затримувався на жодній роботі. У лютому 2022 року після обстрілів Салтівки подружжя з донькою виїхали в область до родичів, син залишився жити з дівчиною.

"У мене на Богодухівщині була хатинка від бабусі, на початку березня ми поїхали туди. Потім дружина повернулася, щоб доглядати вітчима, який не захотів їхати. А я був з донькою там, час від часу ми приїздили до Харкова. І ось напередодні вбивства теж приїхали, тому що Настя сумувала за мамою, за дідусем", — каже Микола Калініченко.
Історія 10-річної Насті: "У житті нікому зла не зробила"
10-річна Настя народилася з синдромом Дауна. Батько каже: вона була життєрадісною, розмовляла, навчалася. В евакуації з дівчинкою індивідуально займалася вчителька.

"У житті нікому зла не зробила. Прийде хтось, вона подивиться — все, любить цю людину. Настя усіх обіймала, усіх цілувала. Вона вже писала "мама", "тато", до десяти вміла рахувати. Так, за нею потрібен був догляд. Дуже любила танцювати, малювала сонечко, дуже добра дівчинка. Вона сина, коли приходив, обіймала і казала: "Люблю Микиту", розумієте", — розповідає Микола Калініченко.
Микола з донькою мали повернутися до села до кінця літа.
День потрійного вбивства та смертельної аварії в Харкові
За день до вбивства, 15 липня, син вбитої жінки повернувся жити додому.
"Він казав, що все зрозумів, що змінився, все буде інакше. Я йому сказав, щоб він брався за розум, що ми допоможемо. На ранок я зі знайомим домовився поїхати на риболовлю, і щоб вранці нікого не будити, пішов ночувати в інший будинок. В обід, коли вже їхав назад, прочитав у соцмережах, що хтось збив людину. А потім я впізнав на фото, хоч воно було розмите, сина. Там вже було написано, що він вбив родину. Я досі не можу повірити", — говорить Микола Калініченко.

За його словами, траплялися випадки, коли син кидався з кулаками на мати та дідуся, мати сплачувала його кредити.
"Мені дружина розповідала, що син просив у дідуся гроші, той не давав — казав роботу шукати. Дід його любив, захищав весь час. Не викликали поліцію, коли такі сутички були. Я в цей час був в селі, й дочекався, бач, коли мене не було вдома. У мене є версія, що тут теж було пов'язано з грошами. У дружини все було на картці, а у діда в кімнаті якісь гроші зберігалися, на шафі залишилися сліди крові, тобто, він міг шукати там. У діда зникла сумка й гаманець. Потім він вийшов з дому, побачив таксі, мабуть, те, яке дружина завчасно викликала, щоб їхати у справах, викрав це авто і вже на ньому збив людину"

"Вже після вбивства дівчина Микити мені сказала, що вона захоплювалася сатанізмом. Я думаю, вона могла на нього так вплинути. Під час допиту Микита казав, що у нього були думки про "чистилище", що йому наказував люцифер", — каже Калініченко.
Перебіг розслідування справи про потрійне вбивство родини у Харкові
Київський райсуд Харкова продовжив тримання підозрюваного під вартою до 16 жовтня, розповів Суспільне Харків речник обласної прокуратури Дмитро Чубенко.
"За висновком амбулаторної судово-психіатричної експертизи, підозрюваний зараз страждає на психічне захворювання у формі дисоціального розладу особистості, також виявлено симуляцію. Під час вчинення вбивства захворювання було, але він міг усвідомлювати свої дії та керувати ними. Підозрюваний повністю осудний, примусового лікування не потребує", — сказав Чубенко.
Речник облпрокуратури каже, до справи додали випадок за 14 липня, за два дні до потрійного вбивства та смертельної аварії, коли підозрюваний ножем вдарив свого друга в шию. Тоді поліцейські відпустили нападника.
"Не затримували, бо він завдав легких тілесних ушкоджень, не було підстав. Вже під час допиту після вбивства родини на питання про цю ситуацію він відповів, що намагався вбити свого друга. Тому слідчі змінили кваліфікацію цієї справи на "незавершений замах на умисне вбивство", — додав Чубенко.
За його даними, у справі призначили майже 50 експертиз, з них 18 — ще тривають. Зокрема, провели судово-медичні та транспортні огляди. За усіма фактами підозрюваному загрожує довічне ув'язнення.
"Готуємо позов проти поліцейських": адвокат потерпілого
Адвокат Євгеній Мельниченко представляє у справі Миколу Калініченка, який втратив родину, рідних збитого пішохода та чоловіка, якого підозрюваний поранив ножем. За словами захисника, він збирає докази та готується звернутися до Державного бюро розслідувань, щоб притягнути до відповідальності поліцейських.
"Цьому масовому вбивству можна було б запобігти. 14 липня підозрюваний встромив ніж у шию другу. Це не була п'яна бійка, пили чай троє друзів, коли прийшов нападник. Удар був біля сонної артерії, чоловіка вбили б, якби інший друг не завадив. Підозрюваного забрали до відділку, є копія допиту від 15 липня, де він говорить, що чує голоси, які кажуть вбивати людей. Удар ножем чомусь кваліфікували як нетяжкі тілесні, можливо, це помилку зробили, за незнанням, або це небажання розслідувати більш тяжкий злочин. І попри все це його відпустили. Йому вже тоді мали вручати підозру, доправляти до суду, хоча б затримати. Мені відомо, що у поліції проводять внутрішнє службове розслідування, результати не повідомляють", — сказав Мельниченко.
За даними Мельниченка, підозрюваного раніше затримували за крадіжки. Після нападу на друга його допитували у Харківському райуправлінні поліції №2. Суспільне Харків звернулося за коментарем до речниці поліції Харківщини Олени Баранник. На момент публікації матеріалу вона не відповіла.
Що відомо про потрійне вбивство родини та смертельне ДТП у Харкові
Вдень 16 липня, за даними слідства, 20-річний чоловік вбив у квартирі по вул. Метробудівників у Харкові свою 10-річну сестру, мати та діда-вітчима. Попередньо, у всіх трьох загиблих виявлено ножові поранення.
Слідчі вважають, що після вбивства підозрюваний викрав Daewoo Lanos та збив людину на вулиці Гвардійців-Широнінців.
Внаслідок аварії загинув 52-річний чоловік, який переходив дорогу по пішохідному переходу.
18 липня суд залишив підозрюваного під вартою без права застави. Він не заперечував своєї провини.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube