Перший політ, "Привиди Києва", боротьба за зміни: наставник — про філософію та принципи загиблого пілота "Джуса"

Перший політ, "Привиди Києва", боротьба за зміни: наставник — про філософію та принципи загиблого пілота "Джуса"

Уточнено
Перший політ, "Привиди Києва", боротьба за зміни: наставник — про філософію та принципи загиблого пілота "Джуса"
. Колаж: Юлія Лодяна/Суспільне Харів

Не боявся говорити правду командирам, боровся з "совком" у Повітряних силах та бився у небі вдвох проти 12 російських літаків.

Таким згадує загиблого пілота Андрія Пільщикова з позивним "Джус" його наставник з харківського "Цивільного повітряного патруля" пілот "Сталкер".

Андрій Пільщиков у 2016 році закінчив Харківський університет Повітряних Сил, відслужив п'ять років та у 2021 році звільнився з військової служби. Під час вторгнення повернувся до бойових польотів. Загинув у небі над Житомирщиною 25 серпня під час зіткнення навчально-бойових літаків.

Про філософію пілота "Джуса", ставлення до росіян, перший політ та як Андрій Пільщиков прийшов в авіацію — матеріал Суспільне Харків.

"Я — спотер. Хочу стати льотчиком"

"Сталкер" познайомився з Андрієм Пільщиковим, коли той прийшов 15-річним юнаком на його летовище з фотоапаратом. Підліток ходив по аеродромах Харкова та фотографував літаки.

"Прийшов хлопчина, приблизно 15 років, у камуфляжній формі, в берцях, і з фотоапаратом. Каже: "А можна я у вас тут пофотографую? Мені дуже подобаються літаки. Я — спотер". І він був одним з засновників спотерського руху у Харкові", — каже "Сталкер".

"Андрій був як запальничка". Інтерв'ю з наставником загиблого пілота "Джуса"
Загиблий пілот Андрій Пільщиков з позивним "Джус". Цивільний повітряний патруль/Facebook

Спотери — це ті, хто з фотоапаратом "полюють" за літаками, пояснює пілот.

"Задача — не просто сфотографувати літак, а конкретний, з конкретним бортовим номером, написати його історію в конкретному ракурсі. Це своя філософія, і підліток нам розповів, що це цікаво, це здорово. І що він хоче стати льотчиком", — згадує "Сталкер".

"Перший політ? Він був приголомшений!"

Після знайомства з Андрієм харківські пілоти вирішили створити навчальний кадетський центр для підлітків. "Джус" був серед тих двадцятьох школярів, які потрапили до першого набору.

Після випуску з льотного вишу у 2016 році, Андрій Пільщиков навідував кадетів, читав їм лекції
Пілот Андрій Пільщиков "Джус" після навчання. Фото: Andriy Pilschak/Facebook

"Заняття у нас теоретичні проходили в школі, польоти — на аеродромі. Пам'ятаю той перший політ Андрія. Злітав він на "Бекасі". Як будь-яка дитина в цьому віці, він був приголомшений. І професійні вже питання в нього були одразу. І потім він так пішов до своєї мети", — каже наставник "Джуса".

Після випуску з льотного вишу у 2016 році Андрій Пільщиков навідував кадетів, читав їм лекції. Наставник "Сталкер" пригадує і першу відпустку вже офіцера "Джуса".

"Це був січень або лютий. Він приїхав вже лейтенантом до Харкова, і перше, що зробив — це зателефонував мені: "Як з вами політати?" Снігом все було завалене, і ми з ним дві години готували літак для того, щоб 20 хвилин політати. Тобто, він був настільки закоханим в небо, він був готовий літати 24/7", — каже пілот.

"Пілот повинен бути технологічною людиною"

За словами "Сталкера", загиблий пілот "Джус" протягом усієї кар'єри боровся з пережитками радянської військової системи. Він розумів, як та які саме західні стандарти треба впровадити в Повітряних силах, але стикався зі спротивом старших офіцерів. Саме через це і покинув службу за рік до повномасштабного вторгнення.

"За характером Андрій був як запальничка. Взагалі не розумію, коли він відпочивав: і адвокатував тему отримання літаків F-16, і був в Сполучених Штатах, і давав масу інтерв'ю іноземним ЗМІ. І при цьому він виконував свою основну роботу — літав", — говорить наставник "Джуса".

Льотчик "Джус"
Андрій Пільщиков "Джус". Фото надав співрозмовник
Це була та молода генерація пілотів, за якими майбутнє наших Повітряних сил. Які бачили, що треба відходити від "совкового", відходити від багатьох стандартів, які взагалі не потрібні і яких немає в армії НАТО. Якщо відверто сказати, я до цього часу не можу сприйняти те, що Андрюхи немає, ще багато хто не усвідомив, кого ми втратили
"Андрій був як запальничка". Інтерв'ю з наставником загиблого пілота "Джуса"
Загиблий пілот Андрій Пільщиков з позивним "Джус". Фото: Цивільний повітряний патруль/Facebook

Попри зайнятість обох, каже "Сталкер", спілкувалися з "Джусом" практично щодня.

"Я з ним говорив телефоном за годину до його загибелі: обговорили загальні службові питання, як покращити нашу бойову роботу. Коли ми з ним останній раз спілкувались, він був як завжди у доброму гуморі та зі своїми приколами", — каже "Сталкер".

Про початок повномасштабної війни для "Джуса" та переможну зброю

Коли розпочалася повномасштабна війна, "Джус" у той же день віддав свою машину піхоті, розповідає "Сталкер".

"Андрій сказав: "Вона вам більше потрібна". Зібрав сухпай, взяв свою особисту зброю, прибіг у рідну частину, де служив: "Я готовий далі воювати!". Спершу його направили з автоматом в підрозділ охорони аеродрому. І він просто як піхотинець воював деякий час у підрозділі охорони аеродрому", — каже "Сталкер".

Джус пілот загинув
Загиблий пілот Андрій Пільщиков з позивним "Джус". Фото: Лілія Авер'янова/Facebook

Згодом Пільщиков написав рапорт і повернувся до польотів.

"У 2022 році він мені казав: "Ви навіть не уявляєте, це не бої — це баталії. Ми виходили, нас "двійка" або "четвірка", а їх 12 або 20 літаків. І ми все одно намагалися здобувати перемогу". Казав, що російські пілоти сцикливі. Тільки перший пуск у їхній бік, і вони одразу розвертаються. Тому що все це бравада кацапська: вони звикли літати й бомбити Сирію, там, де їм немає протидії ніякої", — каже "Сталкер".

Якщо у нас буде така точно зброя, такі точно ракети, такі точно приціли або кращі, аніж у них — буде наша перемога у повітрі, повне панування. Оце та філософія, про яку говорив Андрій. Треба робити це якомога якісніше і просувати це
"Андрій був як запальничка". Інтерв'ю з наставником загиблого пілота "Джуса"
"Джус" під час польотів. Фото надав співрозмовник

Мурал "Привидам Києва" малювали з фотографії Джуса

"Сталкер" згадує, як Андрій Пільщиков став частиною легенди про "Привидів Києва" — збірного образу українських пілотів.

Спершу йшла мова саме про "Привидів Києва", у множині. Але потім журналісти трішечки сплутали, сказали "Привид Києва". І вже Андрій мені дзвонив, казав: "Треба ж людям сказати, що це не привид, а привиди!"

Згодом, каже "Сталкер", саме фотографією Андрія у ЗМІ ілюстрували новини про "Привида Києва".

"Фото, де він сидить у французькому шоломі й вгору пальцем показує "Класно!", є стінопис такий. Це фото Андрія під час навчань "Чисте небо", — говорить наставник.

Пілот з позивним Джус
Пілот "Джус" поряд з муралом "Привидам Києва". Фото надав Євген Болдир

Пілот "Джус" літав на F-15 в Каліфорнії та мав вчитися літати на F-16

Ще до повномасштабної війни пілот "Джус" брав участь у спільних навчаннях з американськими льотчиками: "Він був одним з найбільш вестернізованих пілотів".

"Андрій брав участь у польотах в Америці. Він розповідав, як це все працює, чому треба літати в американських комбінезонах, а не "хебешці" радянській. Тому що вони не загоряться! В кількість таких моментів значна. Він все це просував, всі ці нововведення в Повітряних силах", — розповідає "Сталкер".

Андрій Джус
Андрій Пільщиков "Джус" на навчаннях в США. Фото надав співрозмовник

"В перерві між польотами вийшли до піцерії у льотних комбінезонах, зробили замовлення, і коли його принесли, офіціант сказав: "За вас вже розрахувалися". Андрій питає: "Як, хто?". І побачив за сусіднім столиком дядька, ветерана. Той сказав: "Боже, благослови Америку! Дякую вам, що ви захищаєте нашу країну з повітря". Таке відношення людей зовсім незвичним було. Ще незвичніше далі, коли заїхала до кафе патрульна поліція, і пілоти американські розрахувалися за поліцейських, сказали: "Дякуємо вам, що ви захищаєте наші родини, поки ми захищаємо Америку". Андрій бачив яке відношення в Америці до пілотів, до військових пілотів, він намагався все зробити, щоб таке точно було відношення до пілотів в Україні".

Другий епізод, який вразив "Джуса" в Америці, був пов'язаний зі ставленням американців до символів своєї країни, згадує "Сталкер".

"У Каліфорнії біля майже кожного будинку — прапор Сполучених Штатів. І один з прапорів, вочевидь, через вітер приспустився. Повз нього по вулиці проходили двоє підлітків, каже, років 12. Двоє дітей. Коли вони це побачили, то двоє малих підійшли й поправили прапор, підняли. Віддали військове вітання й пішли далі", — каже вчитель "Джуса".

"Потім він про це розповідав нашим кадетам, у нашому авіацентрі. Його це, ясна річ, вразило. Що так треба ставитися до своєї держави, до свого прапора. До своїх захисників. І це показує всю сутність Андрія, він такий був. Він хотів так жити, він хотів, щоб така країна була і в нас. І все робив для того", — говорить "Сталкер".

"Андрій був як запальничка". Інтерв'ю з наставником загиблого пілота "Джуса"
Андрій Пільщиков займався волонтерством і завдяки знайомствам серед пілотів в інших країнах купляв для побратимів шоломи натівського зразка. Фото: Лілія Авер'янова/Facebook

"Джус" мав би бути у групі пілотів, які першими відправляться навчатися літати на F-16 до США, каже наставник. Андрій був одним з тих, хто, адвокатував передачу F-16 Україні.

Волонтерство "Джуса" та просвітницька робота

За словами "Сталкера", Пільщиков увесь час займався волонтерством. Через знайомих у США знаходив і переправляв в Україну комбінезони для пілотів. Одна з останніх закупівель — шоломи для екіпажів гелікоптерів.

На партію цього спорядження "Джус" витратив 13 тисяч доларів власних заощаджень, говорить "Сталкер". Про це він дізнався вже після смерті Андрія.

Також "Джус" був ідейним натхненником та рушієм проєктів, які допомагали українським пілотам ставити обізнанішими та ефективнішими, каже "Сталкер". І додає: "Найголовніше зараз, щоб всі ці проєкти не згасли, щоб продовжувалися".

В Андрія лишилися кохана та мати, яка виховувала сина одна.

Що відомо про авіатрощу на Житомирщині

25 серпня на Житомирщині зіткнулися навчально-бойові літаки Л-39, троє пілотів загинули.

Військовий пілот винищувача МіГ-29 із позивним "Джус" від початку повномасштабного вторгнення РФ здійснив десятки бойових вильотів.

У ДБР розслідують обставини авіакатастрофи навчально-бойових літаків L-39 на Житомирщині. Попередня кваліфікація: порушення правил польотів або підготовки до них.

Які версії авіакатастрофи на Житомирщині розглядає слідство

Слідство розглядає три версії авіакатастрофи на Житомирщині:

  • технічна несправність літаків;
  • помилка пілотів;
  • порушення при організації польотів.

Про це Суспільне Житомир повідомила радниця з комунікацій ДБР Сапьян.

За попередньо встановленими обставинами, катастрофа відбулася внаслідок зіткнення двох літаків при здійсненні маневру розвороту.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок