Команда харківських школярів, які в січні перемогла на Всеукраїнському турнірі юних фізиків, виборола "срібло" на Міжнародному турнірі, який проходив з 18 по 25 липня у Пакистані. Змагання — одні із найскладніших світових наукових конкурсів для школярів. У команді було п’ятеро учнів харківських ліцеїв. Вони готувалися з тренерами-викладачами до турніру дистанційно. Школярі приїхали із медалями до Харкова.
По 5-10 годин у Zoom
Вперше від початку повномасштабної війни команда юних фізиків та їхні тренери зустрілися у Харкові — після повернення зі змагань у Пакистані.
До турніру юні фізики готувалися онлайн у різних містах та країнах, розповідає одинадцятикласниця Анна Бєляєва. На початку повномасштабної війни учениця ліцею №161 "Імпульс" виїхала до Польщі. У Вроцлаві готувалася до турніру. Дівчина одночасно навчається у харківській та польській школах.
"По 10 годин могли сидіти в Zoom. Це нормальна практика для нас. Особливо останній місяць. Кожного дня ми сидимо п'ять-шість-сім годин і робимо задачі. Були дуже цікаві задачі, були задачі з магнетизму. Задача, наприклад, про термоакустичний двигун дуже цікава. Корисна навіть в реальному житті", — говорить учасниця команди юних фізиків Анна Бєляєва.

Дистанційні заняття не вплинули негативно на якість підготовки, вважає один з тренерів Захар Майзеліс.
"Цього року було складно, тому що вся підготовка була онлайн. Безумовно, легше, коли ми могли ось так зібратися, робити експерименти разом, обговорювати задачі. Але все одно — це можливо. І, дивлячись на результат, не набагато гірше можна підготуватися, ніж наживо", — зазначає один з тренерів Захар Майзеліс.

"Вони готують задачі протягом усього року, роблять експерименти, теоретично це все описують і якісно. Потім виконують різні порівняння між теорією і експериментом. Презентації — дуже важливий етап. На самому турнірі вони представляють вже свої розв’язки задач від усієї команди. Це дуже важливо для їхньої майбутньої наукової діяльності, тому що на кожній конференції відбувається те саме", — пояснює Майзеліс.
"Складні" суперники на турнірі
Окрім Анни, у команді — ще четверо школярів. Це учні харківського ліцею №161 "Імпульс": випускник Іван Бортновський, одинадцятикласник Антон Бухтатий. А також учні Харківського фізико-математичного наукового ліцею №27: дев'ятикласник Кирило Владико та випускник Микита Кирпичов.
16-річний Антон Бухтатий вдруге бере участь у міжнародному турнірі з командою юних фізиків. Був у Польщі, тепер повернувся до Харкова з родиною.
"Дуже довго займаюся фізикою, беру участь в Олімпіадах. Для мене — це другий турнір. Минулий був у Румунії, цей — у Пакистані. Це було дуже круто, класні емоції, інша країна, інші люди. Так, було складно. Складні суперники", — говорить Антон.

За його словами, цього року брати участь у змаганнях було складно емоційно та фізично.
"Під час турніру найскладніше було зібратися. Дуже хвилюєшся, коли починається дискусія, треба відповідати на питання правильно, щоб були високі бали. Ми зробили внесок у те, що є турнір, є фізика. Можна займатися фізикою, їздити за кордон. Це дуже круто. Фізика — це круто", — переконаний Антон.
Анна Бєляєва також оцінює змагання з іншими суперникам як складні.
"Головного нашого суперника, Сінгапура, не було. Поляки — одні з найскладніших суперників, як на мене. Дуже здивувала команда Словаччини, зацікавили команди з Таїланду та Китаю, з якими ми могли поспілкуватися і поборотися. Кожна команда має щось сильні, і у кожної можна чомусь навчитися", — говорить Анна.

Золоті медалі завоювали три команди зі Словаччини, Таїланду та Китаю. "Сріблом" учасники задоволені, але наступного року намагатимуться взяти "золото", говорить школярка.
"Ми показуємо нашу країну з якоїсь іншої сторони. Розповідаємо, що дійсно, ми можемо боротися, що ми сильні, щоб продовжувати. Я знаю, як здивувалися цього року команди, що ми приїхали, що ми показали досить гідний результат", — зазначає Анна.
"Найпрестижніший турнір після Олімпіади з фізики"
Участь у такому міжнародному турнірі — це підготовка до повноцінної наукової роботи, розповідає один з тренерів команди Захар Майзеліс. Доктор фізико-математичних наук займається підготовкою юних фізиків з 2015 року. Під час змагань не зміг виїхати з України, тому підтримував дітей дистанційно.
"Це дуже важливий турнір і є дуже представницьким. Мабуть, після Олімпіади з фізики це найпрестижніший турнір. У ньому беруть участь представники різних держав з різних континентів. У кращі роки було до 30 команд, цього року — не так багато — 14. Але все одно — це команди з Америки, Азії, Європи", — говорить Майзеліс.

"Для того, щоб далі продовжувати працювати у цій діяльності — це дуже важливо. Це не просто розв’язання задач шкільних, і це навіть не поглибленої складності, як на Олімпіадах. Це наукові задачі, майже наукові, і на деякі задачі потім часто публікують статті. Це повноцінна наукова репетиція перед науковою діяльністю", — пояснює тренер.
Пов'язати своє майбутнє з фізикою планує одинадцятикласник Антон Бухтатий.
"В які університети вступатиму — ще не думав, але буду пробувати й в Україні, і за кордоном", — говорить Антон.

За словами Майзеліса, на черзі — підготовка юних фізиків до Всеукраїнських змагань. І згодом — до наступного міжнародного турніру в Угорщині, щоб команда здобула ще й золоті нагороди.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube