"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІНП

"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІНП

"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІНП
. Скотч на зображенні російського поета Олександра Пушкіна на будівлі театру у Харкові. 24 грудня, 2022. Фото: Суспільне Харків

27 липня набрав чинності Закон "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Що і коли має змінитися у зв'язку з цим, як просувалася декомунізація на Харківщині та які кроки вже зроблені в напрямку деімпералізації в ефірі Українського Радіо Харкова розповіла керівниця Північно-Східного відділу Українського інституту національної памʼяті Марія Тахтаулова.

Як сприймалася декомунізація вісім років тому і як сприймається зараз: чи є різниця?

У 2015 році відбувалися місцеві вибори — закон про декомунізацію ухвалили в травні, підписав президент, а вибори мали бути восени. Багато хто з кандидатів і в депутати, і в мери намагався ту тему використати, бо суспільство в цілому в Харкові не дуже сприймало і ідею перейменувань. Чинився певний спротив або було несприйняття і тому кандидати в депутати, в мери говорили про те, що ми уникнемо цього перейменування, що цього не буде.

"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІПН
Фото: Львівська ОВА

Певний спротив і навіть маніпуляції навколо цієї теми мали місце. Принаймні згадуються громадські обговорення, які в кіноконцертному залі "Україна" драматичні були, навіть з бійкою, і по районах міста, коли особисто мені під час такого обговорення в Київському районі Харкова не давали слово для виступу.

Перейменування вулиці Московської
Одна з вулиць, яку планують перейменувати у Харкові. Лютий 2023 рік. Фото: Суспільне Харків

Були різні моменти, але більш-менш процес декомунізації в Харкові зрушився в листопаді 2015 року. Потім він продовжився вже в лютому 2016 року і завершився третім етапом — розпорядженням голови обласної адміністрації вже в травні 2016 року. Тоді загалом перейменували 268 вулиць, райони міста, станції метро, парки, сквери.

Чому раніше 2015 не зрушив цей процес?

По-перше, не можна говорити що до 2015 року ніяких декомунізаційних процесів в символічному просторі Харкова не було. В принципі перші паростки декомунізації в Харкові "проросли" в 1989 році — тоді набережну імені Жданова перейменували в Харківську набережну і з назви кінотеатру імені Жданова прибрали його ім'я. Вже в 1991 році, після проголошення Незалежності, тодішній очільник міста Євген Кушнарьов також виступав з ініціативами декомунізації в місті: Дзержинського — майдан Свободи, вулиця Мироносицька, яка була теж імені Дзержинського і повернула свою історичну назву, також — станція метро "Університет". Вулиця Свердлова, нині Полтавський шлях, у 1996 році змінила назву.

Під час підготовки Харкова до "Євро-2012" були знесені кілька пам'ятників. Зокрема, на майдані Конституції пам'ятник Радянській Україні демонтували, також — алею комсомольців в сквері, де зараз Дзеркальний струмінь. Тоді ніяких широких обговорень не було — просто демонтували і все. Тоді ж перейменували майдан Рози Люксембург і повернули йому історичну назву — Павлівський майдан.

Майдан Конституції
Майдан Конституції, Харків. Фото: Суспільне Харків

Ці процеси не були масовими і не привертали особливої суспільної уваги, як це відбувалося 2015-2016 роках.

Чи "ленінопад", зокрема падіння харківського Леніна, мав якийсь особливий сенс у просуванні декомунізації на Харківщині?

Безумовно, "ленінопад" прокотився всією Україною і в Харкові Ленін був своєрідним символом — там постійно збиралися люди, що підтримували "антимайдан" і для них це був такий сакральний символ і його демонтаж мав такий дуже потужний символічний сенс для Харкова: ми позбулися й одного з найбільших "леніних" в країні, і того, якого, здавалося, знести було б вкрай важко, зокрема і з огляду на позицію тодішню міського голови пана Кернеса.

Які були найяскравіші моменти просування декомунізації?

Безумовно видовищним був саме демонтаж Леніна, який протягом кількох годин намагалися і пиляти, і так далі. Запам'ятався довготривалий, вже можна сказати серіал, пов'язаний з перейменуванням проспекту Григоренка з Жукова. Пам'ятним теж був демонтаж того ж бюста Жукова, який скидали і повертали знову, доки з повномасштабним вторгненням він не щез врешті решт.

бюст жукова
Повалений пам’ятник Маршалу Жукову у Харкові 17 квітня. Скрін: Костянтин Немічев

"Хочу нагадати, що в тому ж Львові ніхто не чекав відповідного законодавства і ще на початку 90-х років позбулися переважної більшості комуністичних назв. У Харкові довелося чекати такого законодавства і зрештою це реалізувати".

Наступним кроком буде прощання із російським імперським минулим, яке теж в нашому місті є і вже ці процеси розпочалися — 27 липня вступає в дію закон України про "деколонізацію" топонімії і ми знову будемо спостерігати і будемо учасниками, сподіваюсь активними учасниками, тих протестів і відшукуватимемо власну історію на зміну накинутим наративам, які прийшли до нас із Московії.

Як відбувається процес очищення в області та у Харкові: чи є відмінності?

Громади значно жвавіші за обласний центр. У низці громад вже відбулися такі перейменування, десь краще, десь гірше, але в цілому громади працюють. Можу відзначити, наприклад, Мереф'янську громаду, яка дуже повернула не просто якісь там назви, а назви саме притаманні, характерні для тієї місцевості, вшанувала тих діячів, які жили в громаді й зробили вагомий внесок в розвиток української державності.

"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІНП
Вулиця Пермська у Харкові. Березень 2023 року. Фото: Маргарита Дежкіна/Суспільне Харків

Тривають обговорення у Валківській громаді, Малинівській та в багатьох інших. Первомайський працює над зміною назви свого міста. В цей процес варто включатися і Краснограду, який теж має бути перейменований згідно зі законом.

В окремих випадках і досі є вулиці "жовтневі" або "колгоспні", які залишилися й уникли перейменування в громадах, але зараз вже це остаточно підчищається.

Чи допомогла декомунізація і нині старт деімпералізації вплинути на свідомість?

Топоніміка — це не про минуле, а про майбутнє. Звісно, що символічний простір має серйозний вплив на нашу свідомість, в тому числі на нашу здатність чинити спротив окупанту. Ми публічно засудили катів українського народу, ті, хто брали участь в Голодоморі, наприклад, ми прибрали відповідних діячів, їхні прізвища з наших вулиць, а це привертало увагу людей до цієї теми, так ми, зокрема, усвідомлювали, що окупація призводить до смерті.

"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІНП
Зображення Леніна у міськраді. Фото: Суспільне Харків

"Ми це побачили знову — там, де побували окупанти, після них залишається випалена земля і тому для українців це і з історичної точки зору, і наша сучасність говорить про те, що ми маємо чинити спротив, бо інакше ми помремо".

Коли ми прибираємо умовного Пушкіна чи якогось іншого російського діяча і віднаходимо місцевого героя українського часів Української народної республіки, наприклад, та дізнаємося його історію, як він тоді боронив українську землю, то це пряма паралель з тим, що відбувається сьогодні.

"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІНП
Пам'ятник Пушкіну у Харкові облили червоною фарбою, 26 вересня 2022. Фото: Суспільне Харків

Іншою червоною лінією перейменувань є і вшанування пам'яті захисників, які загинули вже під час цієї війни. В суспільстві є великий запит на те, щоб увічнювати пам'ять саме хлопців і дівчат, що загинули з 2014 року і під час повномасштабного вторгнення — це вже для майбутніх поколінь, це для них приклад того, як ми боролися, інформація про тих, хто боровся за цю землю і за майбутнє.

Наскільки довго процес очищення може тривати у нас в регіоні?

Тут є чіткі норми прописані в законодавстві, вони схожі з тими, що були під час декомунізації. З 27 липня відраховуємо 6 місяців — 27 січня вже 2024 року це є час для депутатів місцевого самоврядування на перейменування. Впораються вони за 6 місяців, перейменують всі вулиці — процес завершено, якщо через якісь причини депутати не спромоглися перейменувати вулиці, то тоді своїм розпорядженням це зробить міський голова — голова громади, йому на це дається ще три місяці, тобто з січня до квітня. Якщо з якихось причин і він це не робить, то для цього ще 3 місяці матиме голова обласної військової адміністрації, щоб своїм розпорядженням завершити цей процес.

"Коли ми прибираємо умовного Пушкіна, ми віднаходимо місце для українського діяча". Про перейменування топонімів — УІНП
Пам'ятник Катерині ІІ на зберіганні у музеї. 5 липня 2023. Фото: Суспільне Одеса

За рік ми матимемо вже кінцевий результат перейменувань топонімів, демонтажу пам'ятників, пам'ятних знаків тощо.

На початок