Вони брали участь у харківському контрнаступі, а після — тримали оборону на бахмутському напрямку протягом чотирьох місяців. Все це — про бійців Куп'янського батальйону тероборони, які повернулись на Харківщину задля проходження бойового злагодження — захисники вдосконалюють свої навички.
Більше про це — у матеріалі.
"Відігнати ворога від Куп'янська"
Боєць із позивним "Дуб" став на захист країни у перший день повномасштабного вторгнення. Раніше він служив в силових структурах, у березні брав участь в обороні Харкова, у звільненні області.
"Майже дійшли до рідного Куп’янська, але потім пішли до Вовчанська — зайняли там позиції на кордоні. Там тримали оборону досить успішні, навіть накидували у відповідь", — говорить "Дуб".
Боєць налаштований на те, аби відбити рідне місто.
"Тільки в полон хай здаються — в них шансів взагалі немає. У нас люди всі вмотивовані. Всі хочуть не так, щоб помсти. Просто повернути свої землі. Налагодити життя, до якого ми всі звикли. Ми — мирні люди", — каже "Дуб".
Під час злагодження "Дуб" відпрацьовує стрільби. Поруч із ним свої навчи відпрацьовує навички аеророзвідка, серед яких — захисниця "Аска".
До війни була фрилансеркою
Дівчина із позивним "Аска" стала до лав ТрО у березні цього року. Каже, що пішла на стрільця свідомо — до чоловіка, який служить.
"Я відточую навички польоту в ATTI — це коли дрон стає некерованим і переходить повністю на ручне керування. Це дуже корисно, тому що там, на нулі, відпадають супутники, і дуже важливо не втратити дрон і вести розвідку", — пояснює "Аска".
Схожий випадок із нею стався у Бахмуті.
"Я була за пультом, ми літали теж в режимі в ATTI. Коли дрон ловить супутники, він вважає, що він десь далеко. В мене було таке, що я поверталася на місце зльоту, спіймала супутник, і він полетів у стіну сусіднього будинку", — говорить аеророзвідниця.
"Аска" родом з Горлівки, її чоловік долучився до лав армії на другий день повномасштабної війни.
"Я пішла на стрільця свідомо, тому що у мене чоловік служить. Я пішла до нього. Я переселенка з 2014-го року, була велика мотивація піти сюди", — каже захисниця.
"Я намагалася потрапити трохи раніше, але потрапила, як потрапила. Ми всі українці, ми маємо захищати нашу рідну землю. Поки чоловік воював, я волонтерила, допомагала чоловіку та його екіпажу: аптечки, амуніція, збори і так далі", — додає "Аска".
"Аска" каже, що чоловік не хотів відпускати її на війну, але підтримав вибір, адже зрозумів внутрішні відчуття. Тоді ж вона пройшла цивільні курси з керування БПЛА.
"Ми займаємося зараз розвідкою і спостереженням. Щоб займатися бойовими, потрібна практика. Коли сидиш за пультом, ти не відчуваєш, що ти на фронті — ти в азарті, ти в драйві. Спостерігаєш, передаєш координати", — каже захисниця і додає, що не шкодує, що пішла воювати.
"Коли ти сидиш за пультом і бачиш, як гарно влучають наші артилеристи — ти розумієш, що ти на своєму місці", — додає "Аска".
"Навчання солдату ніколи не буде зайвим"
До Харківщини бійці ТрО повернулися вдосконалювати свої навички. Один з бійців із позивним "Адвокат" вважає, що навчання солдату ніколи не буде зайвим.
"Так, є певний досвід. За спиною є й оборона Харкова, і Харківська область, і бої під Бахмутом, в самому Бахмуті. Зараз — підвищення професійного рівня. Десь закрити те, чого не знали, десь підвищити фахові якості", — каже боєць.
"Є розуміння, що потрібно працювати, що можемо. Оновити склад, отримати підкріплення і будемо працювати", — додає "Адвокат".
"Пройдемо злагодження — готові до будь-яких завдань"
Батальйон приїхав на злагодження з "гарячих" точок — бійці тримали оборону на бахмутському напрямку протягом останніх чотирьох місяців, каже "Джокер".
"Брали участь і в південній частині захисту Бахмута, і в самому Бахмуті. Зараз відновлюємося. До цього батальйон з 24 лютого минулого року постійно був у зоні ведення бойових дій: місто Харків, Харківська область, харківський наступ і потім вже Донбас", — говорить боєць.
Нині українські військові відпрацьовують тактичні заняття, в тому числі стрільби.
"Люди додаються. Батальйон відновлюється й поповнюється. Пройдемо злагодження — і готові виконувати будь-які завдання. Після вересневого контрнаступного, так інтуїтивно, відсотків на 30-40 склад змінився, оновився", — каже "Джокер".
"Спочатку у нас були добровольці, а після — вже підготовлені хлопці, які пройшли відповідне злагодження", — додає боєць.
За його словами, спочатку у батальйону була більшість бійців з Харківщини, проте на сьогодні до них додалися захисники з центральної та західної частини України.
"У кожної людини окрема історія, чому вони прийшли зараз. Але загальна мотивація — захистити Україну, захистити нашу державу. Наші хлопці нагороджені різними нагородами — є і президентські нагороди, і пам'ятні медалі", — каже "Джокер".
Заняття бійців займають по 10 годин на день — боєць каже, що всім необхідно зрозуміти специфіку, а також психологічний стан один одного.
"Потрібен час, щоб адаптуватися — у кожному взводі є своя специфіка. Взаємодія відбувається, а інакше ж неможливо тримати смугу. Смуга складається з великої кількості підрозділів, батальйонів. Має постійно бути комунікація, тому що без комунікації неможливо йти у наступ або тримати оборону", — пояснює "Джокер".
Бойове злагодження у батальйону триватиме протягом кількох тижнів.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube