У Харкові 30 травня попрощалися з 62-річним солдатом Владиславом Шеломієнком, який мав позивний "Сенсей". Чоловік загинув у липні 2022 року під час теракту на Донеччині, куди потрапив у полон з "Азовсталі". Тільки у травні 2023 року рідним підтвердили збіг ДНК-експертизи. Поховали військового на Алеї Слави на 18 кладовищі.
Працював на заводі Малишева та служив у "Азові" з 2015 року
Владислав Шеломієнко не був військовим, він довго працював на заводі Малишева і випробовував танки, розповіла донька захисника Тетяна Полторак.
"Потім потрапив під скорочення. Працював далекобійником, але все мріяв повернутися до танків. Це його пристрасть була, він у них розумівся. Для нього звичайна машина — це танк", — поділилася спогадами про батька Тетяна.
У 2015 році чоловік працював у Харкові на СТО.
"Стався вибух і він отримав опіки. Лікарі казали, що тіло у поганому стані, необхідно робити багато операцій з пересадки шкіри. Але він був сильною людиною і через два місяці встав на ноги. Сам витягнув себе, не дозволив робити йому пересадку шкіри. Проте на лівій руці зачепило нервові закінчення. У нього погано працювала рука", — розповіла Тетяна Полторак.
Згодом Владислав вирішив піти служити.
"Звернувся до військкомату, але там йому відмовили. Він поїхав добровольцем-волонтером у напрямку Донецька. Був період боїв за аеропорт. Спочатку перебував там неофіційно. Проявив себе, коли у військових зламався танк. Він розповів, що з ним робити. Полагодив цей танк і вивіз хлопців. Таким чином він потрапив до "Азову", — згадала донька оборонця "Азовсталі".
"Владислав служив у рембригаді. Виходив на поле бою, коли танки загорялись або ламались. Особовий склад відходив, а рембригада забирала з поля бою танк та ремонтувала", — сказала Тетяна.
Полон та теракт в Оленівці влітку 2022 року
"Він вийшов на зв'язок 18 травня. Це була остання розмова з ним. Він сказав: "У мене все добре, скоро повернусь". І дав номер телефону, за яким я мала б зв'язатися для уточнення деталей", — згадала Тетяна.
Донька військового розповіла, що ремроту батька російські бійці відправили в Оленівку на Донеччину, коли з "Азовсталі" вивозили полонених. У Маріуполі він значився як зниклий безвісти.
Разом з "Сенсеєм" до оленівської колонії потрапила і військова Аліна Мелешко-Габурич.
У будівлі, де утримували частину українських військовополонених, пролунав вибух з 28 на 29 липня 2022 року.
Аліна тоді вижила, бо була в іншому приміщенні.
"Шкода усвідомлювати, що такі ідейні люди та патріоти гинуть від рук окупантів. Тим більше, коли ми здалися в полон для збереження життя — так підступно вбили наших хлопців, серед яких був і "Сенсей", — сказала захисниця.
"Коли їх взяли в полон, обіцяли, що трьох-чотирьох бійців обміняють. У колонії стався теракт. На ранок вже були списки загиблих, їх виставляла російська сторона. В них було прізвище мого батька, як загиблого. Потім, коли ми почали звертатись до служб, нам сказали, що ці списки не підтверджуються українською стороною, не треба на них звертати увагу", — згадала Тетяна Полторак.
"Коли побачила тіло, впізнати його було неможливо"
"До моменту, коли нам повідомили хлопці, які звідти вийшли, що він 200-й, сподіватися було ні нащо. Але ми все одно вірили. Тіла повернули у жовтні, але я дізналась про це у січні 2023 року. Бо ми не знали, куди звернутися: писала і в "Червоний Хрест", і в СБУ, і куди тільки не писала. Тіла повернули, але вони не були ідентифіковані. Впізнати їх було неможливо. Тому потрібно було чекати ДНК-експертизи", — розповіла донька танкіста.
Родичі здали ДНК-тести, написали заяву у поліцію, поділилася спогадами Тетяна.
"Перевірка тривала довго. 13 квітня нам прийшов перший збіг і через тиждень-півтора — другий. Коли побачила тіло, впізнати його було неможливо", — сказала донька військового.
Проститися з Владиславом Шеломієнком прийшли рідні, друзі, знайомі та військові полку "Азов".
Тетяна Полторак розробила шеврон "Кіборг Азовсталі" на прохання батька. Під час прощання вона поклала його на труну військового.
Що відомо про теракт в Оленівці
Під час вибуху в ніч проти 29 липня, який пролунав на території колишньої виправної колонії в Оленівці на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених. За даними РФ, загинули понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, поранення дістали 130 людей.
За словами уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, Україна розпочала процедуру повернення тіл загиблих українських військовополонених в Оленівці Донецької області. 30 липня 2022 року Україна вимагала від РФ надати списки загиблих і поранених в Оленівці українських військових.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш 3 серпня повідомив, що ООН запускає "місію по встановленню фактів" трагедії в Оленівській колонії.
Європейський суд з прав людини попередив, що трибунал, створений Росією для так званого "суду" над українськими військовополоненими в Маріуполі, стане порушенням Європейської конвенції з прав людини.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube