Риторика українських політиків під час воєнного стану може ставати грубішою і радикальнішою, однак варто зважати, що війна в Україні відбувається одночасно із процесом євроінтеграції й висловлювання, які можна розцінити як сексистські, не є припустимими.
Таку думку висловила політологиня Юлія Біденко, аналізуючи відповідь міського голови Харкова Ігоря Терехова на запитання журналістки MediaPort Тетяни Федоркової про проведення занять у шкільних укриттях: мер порекомендував завести їй дітей.
"Безумовно, під час воєнного стану українська політична мова стає більш грубою і це виправдано, особливо, на території таких громад, які можна вважати прифронтовими. Ми бачимо, що в політичному дискурсі більше вживається нецензурної лексики і є така маскулінізація політичної культури. З усім тим, ці процеси відбуваються паралельно з євроінтеграцією і за подібну дискусію, я б так сказала, політик в умовній Німеччині або Франції міг би бути позбавленим політичних перспектив", — вважає Біденко.
Подібні висловлювання політиків виражають неповагу, каже експертка: "Зважаючи на те, що Харків є освіченим містом, містом-двигуном євроінтеграції за багатьма процесами, зокрема, в освіті, науці, збереженні культурної спадщини, в інтенсифікації контактів між людьми — вченими, студентами — такі дискусії не мають вестися, адже вони є виражено сексистськими й такі відповіді від політиків показують неповагу до працівників преси і, в цілому, жінок, які, наприклад, не мають дітей".
"Я б радила нашій політичній спільноті на рівні міста переоцінити спосіб спілкування і готуватися до того, що Україна має бути органічною частиною ЄС з високим рівнем толерантності і поваги від політиків до представників медіа або експертної спільноти", — зазначила Юлія Біденко.
У словах Ігоря Терехова можна простежити порушення Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, говорить представниця Харківської правозахисної групи Таміла Беспала.
"Зокрема, посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані у своїй поведінці не допускати: "Принизливих коментарів щодо зовнішнього вигляду, віку, статі, сімейного стану; прояву будь-якої з форм дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, а також за мовними або іншими ознаками".
Висловлювання Ігоря Терехова містить пряму дискримінацію Тетяни Федоркової за ознакою жіночої статі, також є порушення ст. 6відповідно до якої будь-яка дискримінація в Україні є забороненою Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" та ст. 3регламентує, що державна політика щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків спрямована на утвердження ґендерної рівності, недопущення дискримінації за ознакою статі, запобігання та протидію насильству за ознакою статі, у тому числі всім проявам насильства стосовно жінок, забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у прийнятті суспільно важливих рішень, забезпечення рівних можливостей жінкам і чоловікам щодо поєднання професійних та сімейних обов'язків, захист суспільства від інформації, спрямованої на дискримінацію за ознакою статі тощо, а також стаття 6 цього закону забороняє дискримінацію за ознакою статі Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків", коментує Беспала.
Окрім цього, юристка бачить порушення положення ст. 16 Конвенції Організації Об'єднаних Націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок: "Тетяна Федоркова має право звернутись за захистом порушених прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який здійснює парламентський контроль щодо запобігання будь-яким формам дискримінації щодо реалізації людиною своїх прав і свобод, у тому числі дискримінації за ознакою статі. Також потерпіла від дискримінації за ознакою статі має право звернутись за захистом свого порушеного права до суду".
В частині першій статті 23 Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" зазначено, що особа має право на відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації за ознакою статі, підсумовує Таміла Беспала.
Що відомо про відповідь Ігоря Терехова журналістці Тетяні Федорковій
9 травня під час пресконференції мера, відповідаючи на запитання Тетяни про проведення занять у шкільних укриттях, Ігор Терехов порекомендував завести їй дітей: "У вас є діти? Рекомендую завести".
На думку Тетяни Федоркової, у подібному ставленні до журналістів у Харкові немає нічого нового: "Ця практика закріпилася і розквітла за часів попередника Ігоря Терехова".
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube