Заборона проведення масових заходів на Харківщині: позиції "Схід Опера", філармонії та театру ляльок

Заборона проведення масових заходів на Харківщині: позиції "Схід Опера", філармонії та театру ляльок

Заборона проведення масових заходів на Харківщині: позиції "Схід Опера", філармонії та театру ляльок
. Фото: Суспільне Харків

На Харківщині заборонили проводити масові заходи, якщо кількість глядачів перевищує 50 людей. Згідно з рішенням департаменту культури та туризму Харківської ОВА, їх забороняється проводити у приміщеннях філармонії, театрів, музеїв, бібліотек та на відкритому просторі.

Що кажуть в обладміністрації

За інформацією пресслужби Харківської ОВА, 16 об'єктів Харківщини потрапили до переліку безпечних місць, в яких рекомендується проводити масові заходи. Зокрема, до списку у Харкові увійшли метрополітен, ЄрміловЦентр та мала зала ХНАТОБу.

"Заходи можна проводити у місцях, які відповідають нормам ДБН "Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту". Зокрема, зовнішні огороджувальні конструкції повинні витримувати навантаження від вибуху та вибухової хвилі", — йдеться у повідомленні.

Термін виконання встановлений на період дії правового режиму воєнного стану в Україні

Повний список в обласній військовій адміністрації не розголошують.

Заборона не стосується проведення поховальних ритуалів та вшанування загиблих у повномасштабній війні.

"Рішення ухвалили під час засідання Ради оборони Харківської області 28 березня", — сказано у повідомленні ОВА.

Чому про рішення, ухвалене 28 березня, стало відомо 20 квітня, в пресслужбі не уточнюють.

"Заборона існувала насправді. Ми зустрічаємося з фактами нехтування таких правил, які встановили норми. Тому ми продублювали таке рішення. Наше завдання — убезпечити людей. Якщо взяти оперний театр, основна зала є небезпечною, бо там велика є кількість місць. Разом з тим, мала зала підлягає використанню для таких заходів", — пояснив Суспільне Харків керівник обладміністрації Олег Синєгубов.

У філармонії переносять концерт в інше місце

Обласна філармонія 8 квітня дала перший концерт від початку вторгнення, вже встигла провести два заходи. Третій концерт через оприлюднення рішення Ради оборони Харківської області від 28 березня переноситимуть у театрально-концертний центр, розказав Суспільне Харків директор Харківської обласної філармонії Юрій Янко.

"Ми сприймаємо це як наказ на фронті від командира. Треба його виконувати. Я дуже хочу диригувати у наших залах, нормально працювати й проводити репетиції. Працювати з колективами й солістами. Але ж ми всі розуміємо, головне — це безпека. Це рішення, яке в першу чергу спрямоване на те, щоб зберегти колектив, публіку, чудові споруди та зали", — говорить Юрій Янко.

На Харківщині заборонили масові заходи через воєнний стан: позиція ХНАТОБу, філармонії та театру ляльок
Директор Харківської обласної філармонії Юрій Янко. Фото: Суспільне Харків

"Один концерт у нас був запланований на 29 квітня. Я говорив з директором центру. Концерт перенесли на 30 квітня на 16:00. Було багато квитків продано. Але ці люди отримають задоволення за 200 метрів від нашої зали. Будемо все робити, щоб працювати далі. Ми повинні тримати свою музичну, артистичну форму. Робота не припиняється. Навпаки, вона буде більш активною", — розповідає Янко.

Коментар "Схід Опера": "50 глядачів — це мало"

Керівник "Схід Опера" Ігор Тулузов каже: "знали, що готують таке рішення, але не очікували, що воно буде таке жорстке".

"Ми дійсно розуміємо, що тут треба враховувати ситуацію. Дійсно, є безпекові ризики. Крім того, війна — не тільки на фронті, воює й українська культура. Тому що ми воюємо за мізки та душі наших громадян. Ми маємо виконувати це рішення як національний культурний заклад", — говорить Тулузов.

Керівник "Схід Опера" каже, що ще будуть порушувати питання щодо проведення концертів.

На Харківщині заборонили масові заходи через воєнний стан: позиція ХНАТОБу, філармонії та театру ляльок
Фото: Суспільне Харків

"Будемо інформувати і розпитувати військову адміністрацію, щоб знайти якісь компромісні рішення. Щоб якась частина заходів могла відбуватися і на наших майданчиках. 50 глядачів — це мало. Але, якщо буде дозвіл на 50 — будемо обмежувати", — говорить Тулузов.

За його словами, один з концертів вже перенесли у малу залу.

"Що стосується наших власних майданчиків, будемо спілкуватися з військовою адміністрацією, що можна буде перенести до малої зали, а що — до ЄрміловЦентру. Концертні програми на травень у нас були заплановані тричі на тиждень", — каже Ігор Тулузов.

"Сприймаємо заборону масових заходів як знецінення нашої роботи": театр ляльок

Менеджерка Харківського театру ляльок Ольга Дорофєєва каже, що колектив вважає рішення про заборону масових заходів не обґрунтованим.

"Будемо домагатися зустрічі з начальником обладміністрації Олегом Синєгубовим, щоб випрацювати компромісне рішення. Мистецтво потрібне суспільству, щоб відрефлексувати події сучасності, розвиватися та об'єднуватися навколо найважливіших ідей. Під час повномасштабної війни це набуло в рази більшого значення. Тому вважаємо нашу роботу важливою для міста сьогодні та для майбутнього", — каже Ольга Дорофєєва.

Дорофєєва згадує, коли була необхідність, актори грали в метро, пристосовувалися до умов воєнного часу.

На Харківщині заборонили масові заходи через воєнний стан: позиція ХНАТОБу, філармонії та театру ляльок
Вистава у Харківському театрі ляльок. Фото: Харківський театр ляльок

"В лютому 2023 року ми відкрили театр для глядача, тому що виконали всі вимоги щодо організації заходів, наявності бомбосховища, і отримали офіційний дозвіл. Нинішнє розпорядження про заборону масових заходів сприймаємо як знецінення нашої наполегливої роботи, а в цілому це веде до винищення культури й остаточного припинення того умовно "мирного" життя, яке почало відновлюватися в місті завдяки зусиллям безлічі людей", — розповідає менеджерка Харківського театру ляльок.

Травневі вистави у театрі ляльок ще не скасовували, говорить Дорофєєва.

"Сподіваємося, що зможемо домовитися і працювати в приміщенні. В травні заплановано 13 вистав, серед них є прем'єри, над якими зараз йде активна робота", — каже менеджерка театру.

Театр імені Шевченка

У театрі повідомили глядачів, що знову тимчасово припинити показ вистав.

Що відомо

  • 8 квітня харківська філармонія відновила свою роботу. Це був перший концерт від початку повномасштабного вторгнення РФ.
  • 26 березня артисти харківського театру опери та балету "Схід Опера" вперше від повномасштабного вторгнення Росії в Україну давали концерт на великій сцені театру.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок