У Золочівській громаді внаслідок обстрілів РФ пошкоджена та зруйнована третина житлового фонду з початку повномасштабного вторгнення. Відновлення пошкоджених будинків обійдеться у мільярди гривень, проте є й такі будівлі, які потрібно будувати з нуля.
Про збитки громади внаслідок обстрілів РФ розповів начальник Золочівської селищної військової адміністрації Віктор Коваленко в ефірі Українського Радіо Харкова.
Під час обстрілів страждає критична інфраструктура
Чи збільшується інтенсивність обстрілів останнім часом?
Якщо брати прикордоння, то як спочатку війни [повномасштабного вторгнення РФ — ред.] обстрілювали, так воно і є. Уже в самому Золочеві й більш тилових громадах практично немає обстрілів.
А от що стосується Олександрівського, Писарівського, Одноробівського, Удянського старостинських округів, то там практично щоденно обстріли.
Тобто збільшується кількість руйнувань і зменшується кількість жителів, які виїжджають?
Вже ті, які хотіли, виїхали, але, наприклад, у селі Тимофіївка, яке обстріляли днями, мешкає 76 людей, серед яких — семеро дітей.
Як тільки розпочинаються обстріли, то жителі зразу ж ховаються у підвали та льохи.
Така ж ситуація в Морозовій Долині, Леміщиному — останнім часом та сторона, яка ближча до кордону з Сумською областю, перебуває під постійними обстрілами.
В один з останніх обстрілів сім будинків були пошкоджені. Сталися прямі влучання в господарчі споруди. При обстрілах дуже сильно страждає інфраструктура — водопостачання, електроенергія та газопостачання.
Безумовно, протягом однієї-двох діб, як тільки закінчуються обстріли, наші фахівці виїжджають і починають "підіймати" це все.
Села без жителів та евакуація
Як щодо обрахунку збитків?
Дуже важко. На сьогодні у громаді нараховується понад півтори тисячі знищених, значно пошкоджених або пошкоджених приватних будинків.
Крім того, дуже пошкоджена соціальна інфраструктура: знищені садочки, школи, амбулаторії, бібліотеки. Також сільгосппідприємства, які потерпали від обстрілів, де знищена техніка, господарчі споруди, ангари, адміністративні споруди.
А чи є населені пункти громади, де взагалі не лишилося мешканців, які через пошкодження мусили виїхати?
Це село Уди, там проживали 1217 мешканців, а на сьогодні жодної людини немає. Це Червона Зоря, Окіп. Там було більше дачників, але все ж таки це були квітучі куточки.
Також село Світличне, де було близько 180 жителів. Певний час не було жодної людини, а уже близько 30 людей в селі є. Ці села були дуже-дуже розбиті. Село Басове, де було 132 особи, а на сьогодні лише 10.
Чи є обов'язкова евакуація у Золочівській громаді, або люди самі вирішують їхати?
Обов'язкової евакуації немає. Ми евакуювали шістьох людей з Одноробівського старостинського округу. Вони перебувають у Харкові.
Ми були підготовлені до евакуації у повному обсязі. У нас є місто-побратим Золочів у Львівській області. Там створили кол-центр для приймання біженців з нашого регіону, відпрацювали питання пересування залізницею та автотранспортом.
Все було відпрацьовано за розпорядженням обласної військової адміністрації похвилинно: де збирати людей, на чому переїжджати, хто відповідальний.
Але після того, як почали пропонувати добровільне переселення, люди казали, що прибрали город, зробили консервацію, що у них є якась худоба, курки, яйця, гуманітарна допомога. Попри те, що магазини й кафе знищені, люди були підготовлені.
Громада за допомогою волонтерів та партнерів отримала генератори, буржуйки, паливо, свічки та все необхідне для того, щоб пережити зиму.
Якщо до війни у нас було понад 26 000 мешканців, то на сьогодні — 22 095 місцевих мешканців і 4 180 переселенців.
По газопостачанню у нас більш-менш стабільна ситуація, практично все відновили.
По енергопостачанню роботи проводять у Костянтинівці, Андріївці, селі та селищі Сніги й Цилюриках. Світла ще немає у Басовому, Гур'ївому Козачку і Сотницькому Козачку.
Також є 10 сімей, які готові повернутися в Уди. Першим туди хоче заїхати староста, але там дуже замінована територія. "Пелюстками" засіяли практично всі Уди, там дуже небезпечно.
Третина житлового фонду пошкоджена
Чи є план у вашої громади щодо відновлення територій?
Це вже давно відпрацьовано. Згідно з розпорядженням очільника обласної військової адміністрації ми створили базу, яка постійно оновлюється.
Жителі звертаються, надають заявки про повністю або частково знищені будинки. Вся інформація постійно вноситься в базу.
Скільки людей звернулися стосовно пошкоджених будинків?
Більше тисячі. Всього пошкоджені та зруйновані 1700 будинків. Але є випадки, коли у людей знищені папери, і вони роблять дублікати в архітектурному бюро, щоб подати документи.
У прикордонних населених пунктах, де усе побито, люди ще не повернулися і не подавали заявки.
1700 — це скільки відсотків від загальної кількості житлових будівель?
Третина. Це не враховуючи інфраструктурні об'єкти.
Також частково отримали державну субвенцію на 25 млн гривень. Згідно з розпорядженням Кабміну, 15 млн уже є на рахунку.
Разом з обласною військовою адміністрацією будемо відпрацьовувати питання по пріоритетних об'єктах, які були пошкоджені внаслідок обстрілів.
Скільки в цьому плані є зруйнованих будівель Золочівської громади?
Це ще не зовсім план. Це скоріше пропозиції по об'єктах, які потребують відновлення.
На прикордоння, де знищені школи, дитячі садочки та амбулаторії, ми не маємо права направити ні наших міжнародних партнерів, ні фахівців, тому що там постійні обстріли та велика небезпека.
Міжнародні організації допомогли встановити вікна у 211 будинках. І ще є близько 200 заяв.
Волонтери вже почали працювати по старостинських округах. Це Калиновецький округ, наступний — Світличненський, в який входять два деокупованих села Макарове і Турове.
Крім того, працюємо з міжнародними організаціями по відновленню водопостачання і водовідведення — це величезна проблема. Обстрілами побиті об'єкти та обладнання, які до цього були оновлені або ж відремонтовані.
Чи у плані з відновлення є всі пошкоджені об'єкти?
Так. Наприклад, знищені Довжанська школа, в яку влучили дві ракети С-300, та Феськівська амбулаторія. Їх будуть фінансувати з державного бюджету. Ще є низка об'єктів ЖКГ, по яких працюємо з відповідним департаментом.
Також є об'єкти, які будуть фінансувати з обласного бюджету.
А чи є такі населені пункти, які не планується відновлювати, оскільки немає перспективи це робити і їх не будуть вносити у план?
Це Макарівська школа і дитячий садок, в які влучили декілька снарядів. Будівлі повністю знищені.
До нас приїжджали відповідні фахівці управління капітального будівництва. Там немає сенсу відновлювати, потрібно будувати наново.
А які суми потрібні на відновлення?
Мені важко порахувати, але це величезні суми, це мільярди гривень.
Читайте також
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube